Asteroid

NASA vyšle k asteroidu Apophis sondu. Dříve vědci věřili, že je pro život na Zemi hrozbou

  • Planetka Apophis vědce od prvního okamžiku fascinuje
  • Ihned po objevení ji označili jako potenciálně nebezpečnou

Astronomové a vědci pozorně sledují asteroid Apophis již od 2004, protože patří do kategorie potenciálně nebezpečných planetek. Podle prvních odhadů existovala dvouprocentní pravděpodobnost, že tento 340 metrů dlouhý objekt zasáhne Zemi. Pozdější analýzy však tuto možnost naštěstí vyloučily.


Nepřehlédněte: Budou se přepisovat učebnice? Posledních 300 let si špatně vykládáme jeden z hlavních fyzikálních zákonů


K Zemi přiblíží asteroid Apophis

Apophis je asteroid, který byl před devatenácti lety znám jako potenciální hrozba pro Zemi. V příštím století se sice se Zemí nesrazí, ale jeho dopad na vědu bude obrovský.

Naši planetu těsně mine 13. dubna 2029, kdy od nás proletí ve vzdálenosti pouhých 31 000 kilometrů, tedy blíže než většina geosynchronních družic a desetkrát blíže než Měsíc.

Experti NASA v posledních měsících proto vážně uvažují o tom, že sonda OSIRIS-REx, která před třemi lety odebrala materiál z asteroidu Bennu, se v příštích letech vydá na misi k Apophisu, aby si vědci mohli planetku prohlédnout pěkně z blízka.

„Data získaná před průletem a po něm umožní kvantifikovat a pochopit v reálném čase vývoj asteroidů a získat důležité informace o vnitřní struktuře Apophisu, které jsou jinak nedosažitelné,“ uvádí se v závěrech expertů.

Asteroid, DART, NASA
Zdroj: NASA

Vědci se obávali nejhoršího

Začátkem letošního roku představitelé NASA představili na 8. konferenci planetární obrany ve Vídni návrh na vyslání roje malých kosmických lodí k planetce.

Server Space Policy Online poznamenává, že kromě sondy OSIRIS-REx by se k asteroidu mohly přiblížit i dvě družice Janus, s nimiž se původně počítalo v rámci mise Psyche. Jelikož však byla tato mise zpožděna, což mělo za následek změnu trajektorie a promeškaní šance navštívit dva binární blízkozemní systémy asteroidů, mohou oba kosmické aparáty najít nové využití.

Astronomové Roy A. Tucker, David J. Tholen a Fabrizio Bernardi objevili asteroid Apophis 19. června 2004 při práci na Kitt Peak National Observatory v Arizoně.

Kvůli technickým problémům a nepříznivým povětrnostním podmínkám však planetku mohli pozorovat pouze dva dny. Nadšení z objevu se zanedlouho změnilo v obavy, zda není na kolizním kurzu se Zemí, což se nakonec nepotvrdilo.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Space, Space Policy Online

Total
0
Shares