Kurzweill, nesmrtelnost

Slavný vědec z Googlu předpověděl rok, kdy lidstvo dosáhne nesmrtelnosti. Skoro nikdy se nemýlí

  • Nesmrtelnost je blízko, předpovídá slavný vědec
  • Věří, že do 7 let objevíme elixír mládí

Chcete žít věčně? Pokud ano, máme pro vás dobrou zprávu. Uznávaný futurolog Ray Kurzweil předpověděl, že již za sedm let lidé dosáhnou nesmrtelnosti.


Nepřehlédněte: Češi, používáte starší iPhone? Apple vám možná už brzy nemilosrdně omezí funkce


Nesmrtelnost a singularita na dosah

Pětasedmdesátiletý počítačový vědec a bývalý inženýr společnosti Google, který v roce 1999 obdržel Národní medaili za technologie a v roce 2002 byl uveden do Národní síně slávy vynálezců, vyslovil tuto předpověď, včetně mnoha dalších, v průběhu posledních dvou desetiletí.

Nyní, když se blíží osudné datum, se Kurzweilovy komentáře o nesmrtelnosti znovu objevily ve dvoudílném seriálu na YouTube, který natočil technologický vloger Adagio.

Kurzweil v minulosti přesně předpověděl četné technologické úspěchy, včetně širokého rozšíření přenosných počítačů, bezdrátové Wi-Fi technologie nebo vítězství počítače IBM nad mistrem světa v šachu Garrym Kasparovem, a inspiroval tak další futurology – osoby, které zkoumají možnosti budoucnosti.

V roce 2010 na svém blogu revidoval dřívější předpovědi z doby před 20 lety, aby zjistil, jak se mu daří, a ze 147 předpovědí, které učinil v roce 1990 o letech předcházejících roku 2010, se 115 ukázalo jako zcela správných, zatímco dalších 12 bylo správných částečně a pouze 3 byly zcela chybné.

Nová videa od Adagio, která dohromady nasbírala statisíce zhlédnutí, se vracejí k tvrzením, která Kurzweil uvedl ve své knize „Singularita je blízko“ z roku 2005, v níž předpovídá, že technologie umožní lidem dosáhnout do roku 2030 věčného života.

Umělá inteligence, AI, mozek
Zdroj: DeltaWorks / Pixabay

Lidská těla budou opravovat roboti

„Rok 2029 je konzistentní datum, které jsem předpověděl, kdy umělá inteligence projde platným Turingovým testem,“ řekl Kurzweil v roce 2017 časopisu Futurism s odkazem na experimenty, které vyzývají počítače, aby myslely jako my a dosáhly tak lidské úrovně inteligence.

„Jako datum dosažení ‚singularity‘ jsem stanovil rok 2045, kdy se naše efektivní inteligence miliardkrát znásobí spojením s námi vytvořenou umělou inteligencí.“ Kurzweil již dříve naznačil, že za méně než deset let lidé vytvoří technologii, která bude bránit stárnutí a nemocem pomocí mikroskopických robotů, vyslaných opravovat naše těla na buněčné úrovni.

Například v USA už vynalezli mikroroboty, které jsou po spolknutí schopné detekovat nádor v žaludku. Pozadu však nezůstávají ani čeští vědci, kteří pod vedením Martina Pumera pracují na vývoji umělých mikroskopických „plavců“.

Představit si je můžete jako milimetrové a mikrometrové roboty, od velikosti blechy do velikosti bakterie, kteří jsou konstruovaní v laboratoři. Futurolog tvrdí také, že technologie budoucnosti umožní lidem jíst, co chtějí, a přitom zůstat štíhlí a plní energie.

I když se Kurzweilovy předpovědi zdají někomu poněkud přitažené za vlasy, mnohá z jeho předchozích tvrzení se již naplnila. Se singularitou to nakonec může být jako s létáním. Po stovky let to byl nedosažitelný sen, abychom ho dnes pokládali za samozřejmost.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: NYPost

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Problém je ten, že to bude tak drahé, že si to dovolí pouze nejbohatší lidé a diktátoři…. takže Kim-čon un bude vládnout KLDR navěky atd. atd
    Otázka je, zda to vůbec tak lidstvo chce….

Comments are closed.