částice, atom

Skutečně perpetum mobile? Vědci jsou možná na pokraji objevu „nekonečné energie“

  • Vědci pracují na vynálezu nekonečné energie.
  • Mělo by být možné jí docílit pomocí kvantové fyziky.
  • Nápady zní zajímavě, zatím jde ale spíše o teorii.

Otázka energetiky pálí vědce po celém světě. Je lepší jádro, spolehlivé uhlí, které navíc umíme vyrábět, nebo zelená energie z obnovitelných zdrojů? Odpovědí na otázku, co je nejlepší zdroj energie, se dost možná ukrývá ve světě kvantové fyziky.


Nepřehlédněte: Nikdo neví, odkud pocházejí: Obří „bubliny“ nalezené ve středu Mléčné dráhy matou vědce


Nekonečná kvantová energie

Vědci se kvantovému světu snaží porozumět již delší dobu. Kvantový Hallův jev byl poprvé objeven v roce 1980 německým fyzikem Klausem von Klitzingem.

Existují dva typy kvantového Hallova jevu: celočíselný a zlomkový. Celočíselný Hallův jev je charakterizován tím, že Hallův odpor je násobkem základní konstanty, zatímco zlomkový Hallův jev zahrnuje interakce mezi elektrony.

Za normálních okolností byste očekávali, že elektrony narazí na odpor materiálů a poté se rozptýlí. Za kvantových podmínek se tak však neděje. Tento nový stav elektronů se nazývá „okrajový stav“ a vědci tvrdí, že tyto tzv. okrajové stavy by mohly být klíčem k vyřešení problému téměř nekonečné energie.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Pomohou atomy sodíku

Výzkumníci publikující v časopise Nature Physics vzali oblak ultrachlazených atomů sodíku a sledovali vývoj zmíněných okrajových stavů v průběhu několika milisekund. Vytvořili speciální past z laserů, která byla od základu navržena tak, aby se pokusila vtáhnout atomy sodíku dovnitř a zároveň je nechala odstředivou silou vytáhnout.

Právě tímto způsobem by mohlo dojít k vytvoření energie. Nekonečným replikováním procesu by mohla vzniknout energie, která nikdy nedojde. Zatím jsme ale daleko realizaci či uvedení do skutečného provozu. Nekonečná energie tohoto typu totiž zatím dává smysl pouze ve vědeckých publikacích.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: Nature

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Údajně první perpetum mobile bylo vytvořeno díky vlastnosti vzlínání vody, která se projevuje například při vložení papíru do vody. Tento princip byl vylepšen vložením tenkých skleněných trubiček do destilované vody, která poté stoupala tenkými kapilárami do výše, kde přepadla na lopatkové kolo vyrábějící elektřinu, ze kterého poté stékala zpět do nádržky, kde se celý cyklus opakoval. Je zajímavé, že se o této technologii nikde nepíše.

    1. Jde o to, jestli to vzlínání bylo založeno na kvantových jevech. Vzlinání vychází z povrchového napětí vody a je otázka, z čeho čerpá energii v takovém systému.

  2. Prvním zákonem fyziky je zákon o zachování hmoty a energie. I při anihilaci, nebo kreaci hmoty dochází jen k přeměně vazeb subčástic ve volnou nebo těsnou, a tak se mění hmota na časoprosor, nebo časoprostor na hmotu. Kdy časorostorové struktůry foton a graviton reprezentují samotnou energii. A tak hmota, nebo energie nemohou vzniknout, mohou se jen přeměnit. Vědci často používají termín “kvantový”, a ten se dá volně přeložit jako “nerozumíme tomu, ale víme, že se tam něco děje”, tak se tím nenechte rozhodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..