Země

Signál z hlubokého vesmíru vědce znervózněl. Snaží se zjistit, kdo ho k Zemi vyslal

  • FRB jsou extrémně krátké výtrysky rádiových vln.
  • Poprvé je vědci zaznamenali v roce 2007.

Ve vesmíru se odehrává několik úžasných procesů, z nichž obzvláště zajímavé jsou rychlé rádiové záblesky (tzv. fast radio burst, FRB). K těmto extrémně krátkým a vysokoenergetickým pulsům elektromagnetického záření dochází bez varování. I proto zůstávají jednou z největších záhad v astrofyzice. V nové studii se vědci pokusili zjistit, co tyto signály generuje.


Nepřehlédněte: Nečekaný objev. NASA sleduje bizarní objekt, který se řítí vesmírem rychlostí přes 1 900 000 km/h


K Zemi dorazil signál z hlubin vesmíru

Výzkumníci z Italského národního institutu pro astrofyziku (INAF) se zaměřili na FRB 20201124A, který byl poprvé objeven v roce 2020. Konkrétně analyzovali rádiový zdroj (PRS) poblíž místa, kde tento vysokoenergetický signál vznikl.

PRS byly dosud detekovány poblíž pouze malého počtu FRB, ale vědci se domnívají, že s nimi úzce souvisejí. V tomto konkrétním případě měření ukázala, že PRS s největší pravděpodobností vychází z plazmové bubliny (oblaku elektricky nabitého ionizovaného plynu a prachu) obklopující zdroj FRB.

K výzkumu vědci použili data z radioteleskopu Very Large Array (VLA) v Novém Mexiku, která naznačila, že mlhovina může být výsledkem mladého magnetaru (ultrahustá hvězda) nebo binárního systému, jehož součástí je neutronová hvězda (pozůstatek po supernově) či černá díra.

FRB, signál
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Co záhadné FRB generuje?

Podle expertů by kterýkoli z těchto objektů měl být schopen generovat energii v dostatečném množství, aby vyvolal FRB. V důsledku toho by také mohla vzniknout okolní plazmová bublina, která je podle předpovědi zodpovědná za šumění na pozadí signálu FRB 20201124A. „Je pravděpodobné, že ostatní FRB vznikají i jiným způsobem, ale přinejmenším v tomto případě se blížíme možnému vysvětlení,“ uvádí vědci.

Kolem původu extrémně rychlých rádiových záblesků je stále mnoho nejasností. Někteří výzkumníci se domnívají, že nalezení vzdálených FRB je klíčové k přesnému měření množství chybějící hmoty ve vesmíru.

„Macquart ukázal, že čím dále je radiový záblesk, tím více detekuje řídké hmoty; tomuto vztahu se říká Macquartův,“ uvedl dříve výzkumník Ryan Shannon, který zkoumal FRB 20220610A. O tomto silném záblesku se vědci dozvěděli v listopadu loňského roku, kdy za milisekundu uvolnil tolik energie, kolik Slunce vyrobí za 30 let.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..