Starlink Elona Muska? Zvážíme to, napsal bývalý ruský prezident

Sestřelit satelity Starlink Elona Muska? Zvážíme to, napsal bývalý ruský prezident

  • Rusové se chystají sestřelit satelity Starlink Elona Muska, znělo internetem
  • Nakonec se ukázalo, že zprávu podstrčili hackeři

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na sociální síti Telegram ironicky prohlásil, že nápad zničit satelity Starlink, který mu připisují neznámí hackeři, považuje za zajímavý a originální.


Nepřehlédněte: Musk dal Twitteru nůž na krk. Jeho vize o svobodě slova nemusí být výhrou


Satelity pomáhají Ukrajině

Satelity Starlink z dílny společnosti SpaceX pomáhají ukrajinským vojákům v boji s ruskou armádou. Skrze družice hledají Ukrajinci cíle pro své útočné drony. Americký miliardář Elon Musk dříve prozradil, že se ruští kyberzločinci pokusili internetového systému zmocnit. Ten však pokusům o ovládnutí a rušení signálu odolal.

Po zničení ruského raketového křižníku Moskva v Černém moři, ke kterému došlo v uplynulých dnech, probleskla médii zpráva, že Vladimir Putin nařídil zničení satelitů skupiny Starlink, protože ukrajinské armádě pomáhaly v navigaci na loď.

Článek se původně objevil na falešném webu maskovaném za stránky Jednotného Ruska. Než vyšlo najevo, že jde o fake news, považovalo zprávu mnoho lidí za pravdivou a převzaly ji různé zpravodajské servery.

K hoaxu se teď ještě na chvíli vrátil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. „Pokud jde o zničení satelitů Starlink, nápad je to čerstvý, děkuji. Je příliš brzy na provedení, ale pokud bude takový požadavek, zvážíme to,“ napsal Medveděv ironicky na Telegramu. Rusko se tedy zatím na zničení Starlinku nechystá, tedy alespoň ne oficiálně.

Další terminály jsou na cestě, oznámil Musk

Satelitní připojení přes Starlink mělo na Ukrajině primárně sloužit jako záloha pro výpadky internetu, ale už nějaký čas se aktivně podílí i na obraně země. K tomu, aby Ukrajinci satelity společnosti SpaceX získali, stačil přitom jeden tweet. „Zatímco se snažíte kolonizovat Mars, Rusko zkouší okupovat Ukrajinu! Zatímco vaše rakety úspěšně přistávají z vesmíru, ty ruské útočí na ukrajinské civilisty! Žádáme vás, abyste poskytl Ukrajině stanice Starlink,“ vyzval Muska na začátku března ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov. A nejbohatší člověk světa mu odpověděl: „Služba Starlink je teď na Ukrajině aktivní. Další terminály na cestě.”

Zdroj náhledové fotografie: ANIRUDH / Unsplash

Total
1
Shares
1 komentář
  1. ono nejde nařídit Muskovi vypnout satelity nad územím Ruska? Je to jako kdyby se mi cizí dívali dalekohledem do ložnice, sice by žádnou slávu neviděli, ale i tak je špionáž. Pokud ne ,tak vyřadit z provozu. Jak se říká-eliminovat

Comments are closed.