Musk vs. Twitter

Musk dal Twitteru nůž na krk. Jeho vize o svobodě slova nemusí být výhrou

  • Elon Musk uvažuje o odkupu
  • Generalitě Twitteru dal štědrou nabídku
  • Ve svém dopise je poměrně nekompromisní

Začnu trošku zeširoka. Kdo je Elon Musk, určitě víte. Je vnímán nejen v souvislosti s působením ve společnostech Tesla nebo SpaceX, ale také jako jeden z největších vizionářů posledních dvou dekách. Navíc jde o jednoho z mála lidí na Zemi, který je schopen hýbat burzou, kryptoměnami nebo internetem.

Musk si plní další sen

Říká se, že je egocentrický atd. Není to pravda. Musk, jak možná víte, má Aspergerův syndrom. Tito lidé se vyznačují potížemi v komunikaci, sociální interakci, byť nadprůměrným intelektem. Nezřídkakdy jednají bezprostředně až naivně. Vím, o čem mluvím, jedna taková osoba mně blízká má stejnou diagnózu.

Zatímco můj dvanáctiletý syn může jen stěží ovlivnit chod dějin, Elon Musk tu sílu má. Už kvůli nemoci nelpí na majetku (tihle lidé nejsou materiální), ale s ohledem na uvědomění si hodnoty peněz ví, že jejich vlastnictví znamená i moc. O tu tady z jeho pohledu sice nejde, ale jako prostředek dosáhnout svého, proč ne?


Nepřehlédněte: Jak zjistíte, zda soubor, který se chystáte stáhnout, není zavirovaný? Tento geniální trik určitě neznáte!


 

Pointa, Tome, pointa! Jasně, takže k věci. Na web se dostalo znění dopisu, který zaslal generalitě Twitteru, jedné z nejpopulárnějších sociální sítí planety. Ostatně jsme vás o tom  včera informovali v tomto samostatném článku. A dost možná jste už slyšeli, že tomuto kroku předcházelo nedávné Muskovo prohlášení, že by chtěl mít médium, jež bude ctít svobodu slova.

Myšlenka ušlechtilá, o tom žádná. Její realizace? To je, vážení, ořech. Jde o problém, se kterým si ostřílenější matadoři nevědí (nebo nechtějí) rady. Ta povaha dopisu vystihuje premisu v úvodu. Nabídka je na pohled férová: 54,20 dolaru plus další zohlednění okolností (situace před a po oficiálním oznámení o nákupu vysokého podílu).

Všechno, nebo nic!

Má to však i stinnou (nátlakovou) stránku. Tento bid ještě doplnil o dvě věci: a) že tato nabídka je finální (Twitter by se nejspíš stáhl z burzy), b) v případě odmítnutí zváží svoji pozici jako akcionáře. A neopomněl dodat, že vnímá ohromný potenciál této sítě a je připraven ji „odemknout“.

A v tom je právě jádro pudla. Už s ohledem na jeho internetovou minulost, ne všechna jeho tvrzení vždy odpovídala realitě. Některé příspěvky byly dokonce těžce za hranou, jiné až dětinské. Obecně mám problém s centralizací čehokoliv do rukou jednotlivce a v tomto případě obzvlášť. Naprosto rozumím tomu, a teď Muska cituji:

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou schopnou podporovat svobodu projevu po celém světě. Věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii.“

Jen mám docela obavu, že vezmeme-li v úvahu jeho poruchu autistického spektra, může být kýžený dopad těchto kroků na hony vzdálený této myšlence. A pokud máte pocit, že melu z vody, tak jen dodám: Greta Thunberg. I tahle mladá dáma ze Švédska má Aspergerův syndrom a přes její smělé zelené vize poměrně často pro vrabce nevidí komín…

Zdroj náhledové fotografie: Marten Bjork, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pokud to s tou demokracií myslí stejně jako já, klidně se k němu přidám. Balco.

Comments are closed.