Kometa

Se zelenou kometou, kterou nad Českem uvidíme pouhým okem, se děje něco podivného. Může za to Slunce?

  • Výjimečná zelená kometa se vrací k Zemi
  • Astronomové ji pozorují a fotí
  • V posledních dnech si všimli něčeho zvláštního

Na obloze se již za několik dní odehraje něco mimořádného – k Zemi se rychle blíží zelená kometa. Vědci odhadují, že kolem Slunce obíhá jednou za 50 000 let, což znamená, že byla naposledy vidět v období svrchního paleolitu, kdy první lidé začali osidlovat Asii a Evropu.

C/2022 E3 (ZTF) je v současné době stále ještě příliš daleko na to, aby ji bylo možné pozorovat pouhým okem, astronomové však její pouť sledují pomocí teleskopů a nyní narazili na něco znepokojivého. Zjistili, že její ohon se odpojuje.


Nepřehlédněte: Netflix, jak ho známe, definitivně končí. Jako první víme, od kdy zpoplatní sdílení účtů mezi uživateli


Naposledy tu byla v éře neandrtálců

Několik dní poté, co vzácná kometa dosáhla svého perihélia – jde o termín používaný pro označení bodu na dráze astronomického objektu, kdy je nejblíže Slunci – astronomové zpozorovali něco zvláštního. Rakouský astrofotograf Michael Jaeger pořídil 17. ledna snímek, který odhalil, že ledový poutník ztrácí ohon.

Odpojení experti připisují výronu koronální hmoty ze Slunce, který způsobil magnetickou rekonexi. Server Spaceweather.com pak uvádí, že v důsledku prudkého nárůstu sluneční aktivity se kolem komety přehnalo několik CME a jedna z nich je za částečnou ztrátu ohonu pravděpodobně zodpovědná.

Začátkem února bude kometa vidět nad Českem

Kometa C/2022 E3 (ZTF) byla poprvé objevena v březnu loňského roku observatoří Zwicky Transient Facility, když se nacházela uvnitř dráhy Jupiteru. Původně se předpokládalo, že jde o planetku. V době prvního pozorování zářila kolem 17. magnitudy.

Příležitost máme jen jednou za život

Vědci odhadují, že kometa má periodu zhruba 50 000 let a naposledy se na obloze nad Zemí objevila v období, kdy se po planetě potulovali neandrtálci. Nejblíže k nám bude 2. února a bez speciálních přístrojů by měla být vidět i v Česku.

„Jakmile se kometa přiblíží, mohla by být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem,“ říká pro Newsweek zástupce ředitele Královské astronomické společnosti Robert Massey. Aktuální polohu komety můžete sledovat prostřednictvím serveru Sky Live.

Zdroj náhledové fotografie: AstroNorm / Pixabay, zdroj: India Today

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Mimozemšťané mapují vesmír a jednou za čas ten skener proletí i kolem nás, nic neobvyklého. Google maps taky aktualizují své mapy.

    1. A naši neandrtálští vědci nepoznali, že brzdí a myslí si, že jí upadl ocas:D

Comments are closed.