Mimas, NASA

Saturnův měsíc Mimas může mít pod povrchem oceán, zjistila sonda NASA Cassini

  • Další úlovek slavné sondy Cassini
  • Mimas možná pod povrchem ukrývá mladý oceán

Saturnův měsíc Mimas byl už dříve překřtěn na Hvězdu smrti, protože se díky velkému kráteru podobá ničivé zbrani Impéria v šestidílném velkofilmu Hvězdné války. Nyní vědce překvapil znovu, domnívají se totiž, že se pod jeho povrchem může nacházet oceán vody.


Nepřehlédněte: Apple Watch pomohly muži odhalit krevní sraženiny v plicích, které nemocnice původně přehlédla


Saturnův měsíc připomíná Hvězdu smrti

Mimas, který obíhá nejblíže planety a je mezi astronomy přezdívaný Hvězda smrti pro svou podobnost se základnou temných sil z filmu Star Wars, je mimořádně zbrázděn krátery.

Astronomy dříve upoutal zejména obrovský Herschelův kráter o průměru 140 kilometrů a hloubce deset kilometrů nápadnou centrální vyvýšeninou. Poté je zaujala nepravidelnost na jeho oběžné dráze. Jedním z předpokladů bylo, že ji způsobuje jeho vejčité kamenné jádro. Další možností byl oceán ukrytý hluboko uvnitř měsíce.

Nová vědecká studie naznačuje, že zdaleka největší smysl dává druhá varianta. Podlouhlé jádro by se totiž muselo podobat spíše plackám než vejci.

Mimas, NASA
Zdroj: NASA

Pod povrchem se může ukrývat oceán

„Tento objev přidává Mimas do exkluzivního klubu měsíců s vnitřním oceánem, včetně Enceladu a Europy, ale s jedinečným rozdílem: jeho oceán je pozoruhodně mladý, jeho stáří odhadujeme na pouhých 5 až 15 milionů let,“ uvedl Nick Cooper z Queen Mary University of London.

„Existence oceánu kapalné vody činí z Mimasu hlavního kandidáta na studium pro vědce zkoumající vznik života,“ vysvětluje. Vědci se domnívají, že tekutý oceán se může nacházet v hloubce 20 až 30 kilometrů pod povrchem.

Analýzu Mimasu bylo možné provést díky datům ze sondy Cassini, která vznikla v rámci mezinárodní spolupráce NASA, Evropské kosmické agentury a Italské kosmické agentury. Sonda strávila 13 let v okolí Saturnu a zkoumala planetu, její prstence a měsíce.

V roce 2017 byla družice plánovaně zničena ponořením do atmosféry Saturnu, aby tyto měsíce ochránila před možnou kontaminací ze Země.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares