Samsung, budova

Samsung v 5G síti dosáhl rekordní rychlosti. V Česku jsme stále sto let za opicemi

  • Inženýři Samsungu si odskočili do Austrálie, aby otestovali možnosti 5G
  • V reálných podmínkách dosáhli rekordních přenosových rychlostí

Společnost Samsung pokračuje ve vylepšování a optimalizaci stávající 5G technologie. Nyní firma prostřednictvím svého oficiálního webu oznámila, že se jí podařilo dosáhnout rekordní přenosové rychlosti s využitím pásma mmWave. Úspěšné testování se uskutečnilo v Austrálii.


Nepřehlédněte: Unikátní záběry potopeného Titanicu. Přelomový objev, který učinila expedice, překvapil celý svět


Samsung boří hranice

Překvapivá není ani tak naměřená hodnota rychlosti v Gb/s, ale skutečnost, že měření probíhalo deset kilometrů od zdroje. Výsledek byl zaznamenán v reálných podmínkách, a nikoliv v laboratoři, ve spolupráci s australskou společností NBN, která v zemi spravuje širokopásmové připojení.

Ze zprávy Samsungu, na kterou upozornil italský web HDBlog, vyplývá, že maximální rychlost stahování dosažená během testu byla 2,75 Gb/s, zatímco rychlost nahrávání (upload) byla výrazně nižší – pouze 61,5 Mb/s. Průměrná rychlost stahování nicméně dosahovala skvělých 1,75 Gb/s.

Pro „důkaz síly technologií“ bylo použito bezdrátové připojení s pevným přístupem (FWA, pozn. red.), které bylo napájeno pomocí kompaktního makra na frekvenci 28 GHz s čipem 5G druhé generace a vestavěnou základnovou stanicí, rádiem a anténou.

5G, internet
Zdroj: Đức Trịnh / Pixabay

Společnost NBN po uskutečnění testu oznámila rozsáhlé investice do rozšíření dosahu sítě FWA v zemi právě prostřednictvím technologií Samsungu. „Pro dosažení maximální rychlosti na tak velkou vzdálenost od zdroje společnost agregovala několik pásem 5G mmWave (8CC), což dokazuje obrovský potenciál technologie mmWave a její schopnost poskytovat lepší připojení a kapacitu pro řešení problémů venkovských oblastí, uvedl Junehee Lee, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení výzkumu a vývoje divize Networks Business společnosti Samsung Electronics.


Nepřehlédněte: Číňané budují první 5.5G síť. Je natolik vyspělá, až z toho mrazí. Západ zatím odpověď nemá


V Česku s 5G zaostáváme

I přes nesporné úspěchy Samsungu je však na 5G sítích stále co zlepšovat. Podle dřívějšího vyjádření operátora Deutsche Telekom budou v budoucnu 5G sítě dosahovat až rychlosti 10 Gbps, což je několikanásobek nejnovějšího testu Samsungu. České 5G sítě stále reálně dosahují rychlostí pouze okolo 0,5 Gbps, což nestojí za řeč. O rychlosti připojení k internetu v okrajových částech měst a na vesnicích raději pomlčíme.

Zdroj náhledové fotografie: Babak Habibi / Unsplash, zdroj: hdblog

Total
0
Shares
1 komentář
  1. V Česku žádné SA 5G sítě ještě nejsou… Autor článku se snaží vnutit představu, že uvedené rychlosti jsou všude mimo ČR běžné. Ale nejsou, ani v Austrálií.

Comments are closed.