Galaxy Watch5

Samsung překonal sám sebe. Nové Galaxy Watch5 a Buds2 Pro vypadají líp než jsme sami čekali

  • Nová generace hodinek Galaxy Watch5 v běžné i Pro verzi
  • Vylepšená sluchátka Galaxy Buds2 Pro s parádním zvukem

Samsung uvádí nové generace svých chytrých hodinek Galaxy Watch5 a Watch5 Pro i vymakaných sluchátek Galaxy Buds2 Pro. Kdo by dneska ještě používal mechanické hodinky, nebo dokonce obyčejné digitálky. Ještě tak retro kapesní cibuláky, to by alespoň vypadalo stylově. Zbytek civilizace v 21. století už má hodinky chytré, plné senzorů, asistentů a notifikací. A poslouchat muziku jen tak bez odrušení okolí pomocí ANC technologie?

Přece nechcete slyšet v melodii jako bonus hýkající turisty nebo řvoucí mimino z vedlejší sedačky. Na to všechno Samsung myslí a nová generace chytrých zařízení nabídne zase ještě víc nových funkcí, vychytávek a udělátek, které nám budou pomáhat žít moderně. Nebo se o to alespoň budou neodbytně snažit.

Galaxy Watch5 a Buds2 Pro
Zdroj: Samsung

Nepřehlédněte: Neproklouzne ani noha! Vesmírnou základnu USA hlídají psí roboti, vypadají jako z Terminátora


Ještě chytřejší Galaxy Watch5 a Watch5 Pro

Švýcarští mistři ozubených koleček a safírem vykládaných strojků v poslední době jen smutně pokukují, jak si zákazníci kupují místo jejich krásných mechanických zázraků digitálky. Vymakané, chytré a moderní, ale pořád jen digitálky. To pro ně musí být docela utrpení. Ale co naplat, sebelepší stroječek holt na nový email neupozorní, ani vám nezavrní do ruky že už jste ušlapali 10 tisíc kroků.

Prostě nová generace časoměrných strojů stojí na chytrém procesoru, spoustě senzorů a chytrém systému. A přesně tohle přináší i nová generace chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch5. A že je z čeho vybírat. Těch barevných variant, různých velikostí a provedení. Zkusím to nějak přehledně sesumírovat.

Galaxy Watch5 a Buds2 Pro
Zdroj: Samsung

Záplava barev a velikostí

Pro běžné smrtelníky, kteří neplánují výšlapy na osmitisícovky ani neběhají před snídaní maratony, jsou tu klasické Galaxy Watch5. Ty si můžete pořídit v menším provedení spíše určeném pro dámy s ciferníkem o průměru 40 mm. Něco tak malého se dneska na ruce ztratí, nebude to překážet. A vybrat is můžete hned ze tří odstínů, tmavá Graphite, růžový Pink Gold a pak stříbrný Silver s pastelově fialovým páskem v provedení Bora Purple. Pak tu máme větší variantu Watch5 s ciferníkem o velikosti 44 mm. Padne lépe na ruku pánům, minimálně budou i lépe ladit barvami. Vedle klasické černé Graphite je tu modrá Sapphire a stříbrná Silver. Kromě rozměru se liší i kapacitou akumulátoru, menší provedení má 284 mAh, větší potom 410 mAh, což je proti minulé generaci mírné vylepšení v rámci možností. Obě verze mají přes displej odolné safírové sklíčko.

Galaxy Watch5 a Buds2 Pro
Zdroj: Samsung

Kapitolu samo o sobě pak tvoří verze Galaxy Watch5 Pro, která je určená pro náročnější uživatele, hlavně tedy po sportovní stránce. Jsou o něco málo větší než standardní verze s průměrem 45 mm. Safírové sklíčko je ještě zanořené do titanového těla hodinek, takže je ještě lépe chráněno před oděrkami.

K dispozici jsou dvě barevná provedení v černé Black Titanium a ne o moc světlejší Gray Titanium. Obě velice decentní a povedené barvy. Zajímavě je řešená i spona na řemínku, která je přesně nastavitelná, vyklápěcí a zajištěná magneticky. Což mi přijde trošku v rozporu se zvýšenou odolností a určením pro extrémnější sporty, ale snad bude magnet dostatečně silný.

Potěší podstatně větší akumulátor, Samsungu se dovnitř podařilo vměstnat kapacitu 590 mAh. A nakonec ještě bonbónek navíc. Pokud se o své hodinky bojíte a nechcete si je v drsném terénu poškrábat, můžete si pořídit od Samsungu plastový kryt na míru. Nacvaknete a můžete hodinky omlacovat o skály bez obav, že by pak v kanceláři měly šrámy a oděrky.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence Facebooku může lhát, tak jí raději moc nevěřte, varují tvůrci


Galaxy Watch5 a Buds2 Pro
Zdroj: Samsung

Samsung nás zaplaví funkcemi

Samozřejmě nebyla by to nová generace, kdyby nenabídla něco navíc. Tím nejzajímavějším má být pokročilý systém Samsung BioActive sensor. Pod úderně znějícím označením se skrývá kombinace optického snímače tepu, elektrického srdečního senzoru a čidla pro bioelektrickou impedanční analýzu (BIA). Poslední zmíněné udělátko je celkem zajímavé, nefunguje průběžně, ale musíte si hodinky posunout na ruce výše a přidržet, za což budete odměněni informacemi o množství svalové hmoty, tuku a vody v těle. Tohle všechno senzor odhadne podle série lehkých elektrických pulzů zaslaných z hodinek do vašeho těla. Každopádně tahle trojka senzorů vás bude dozorovat a hlídat, jestli tělo pracuje jak má. Podle specifikací ji ale měla i minulá generace, tak se třeba taky dočkají nových funkcí.

Galaxy Watch5 a Buds2 Pro
Zdroj: Samsung

V praxi pak Samsung zdůrazňuje třeba podstatně vylepšenou analýzu spánku. Ta dokonale proměří vaše noční zlozvyky, mocnost chrápání i schopnost padnout do hlubokého limbu. Na základě analýzy pak dokáže navrhnout program, který by vám měl pomoci zlepšit spánek. V rámci toho dostanete přidělené zvířátko, které vás ve spánku symbolizuje.

A jemnými radami a tipy se pokusí posunout vás na úroveň zenového mistra, který si dá v klidu šlofíček i vedle startujícího letadla. Vedle moudrých rad ale dokáží hodinky i ovládat všechny chytré zařízení v domácnosti a jakmile ulehnete do postele, tak by je měly jednoduše přepnout na tichý režim. Ale musí to být chytrá zařízení, nejlépe značky Samsung a pokud možno co nejmodernější.

Senzory také pomůžou při tréningu ať už v posilovně nebo kdekoliv jinde. Dokáží změřit, jak moc se potíte a jak rychle se srdce po zátěži zase začne uklidňovat. To by mělo napomoci lepšímu a účinnějšímu cvičení.

Galaxy Watch5 Pro pak potěší sportovně založené uživatele některými exkluzivními funkcemi. Mezi ně patří možnost nahrát si vlastní připravenou trasu ve formátu GPX, podle které vás budou hodinky navigovat.  Zvládnou také hlasem nebo vibracemi navigovat terénem. A nakonec také dokáží monitorovat trasu, po které jste se pohybovali a dokáží vás dovést zpátky krok za krokem. Samé užitečné a praktické funkce.

Nová generace hodinek také dostane do vínku pořádnou nálož parádních ciferníků. Samozřejmě jsou animované, zajímavé, roztomilé a vůbec. A samozřejmě další si pak můžete stáhnout z internetu. Jo a nezapomeňme i na novou řadu řemínků, které si budete moct pořídit.

 

Technické parametry

Nakonec si dáme trošku nudných čísel a geekovských parametrů. Nová generace trošku přibrala co do hmotnosti, nejmenší 40mm verze má 28,7 g a větší 44mm pak 33,5 g. Proti minulé generaci je to pár gramů navíc, které na ruce nepoznáte. Totéž platí o největší variantě Watch5 Pro, která má pořád krásných 46,5 g. Titan a safír, ale proti mechanickým strojkům je to pořád jako pírko.

Tělo standardní verze je vyrobené z odolného hliníku, Pro verze pak nabídne nezničitelný titan. Uvnitř tiká stejný procesor jako u minulé generace, vlastní Samsung Exynos W920 se 2 jádry vyrobený 5nm technologií. K tomu 1,5 GB paměti a 16 GB úložného prostoru. Displej je také identický, u nejmenšího modelu je to úhlopříčka 1,19″ s rozlišením 396×395 px, větší modely mají 1,36″ s 450×450 px. Krycí sklíčko je ve všech případech safírové, což je paráda. Přeci jenom sebelepší Gorilla Glass nebo minerál se podře skoro sám, safír vydrží téměř cokoliv. Senzorová výbava je také stejná jako u minulé generace, tedy srdeční tep, ECG, BP, BIA a saturace SpO2.

Technické senzory pak akcelerace, gyroskop, barometr, světlo a kompas. Co potěší je o 30% rychlejší bezdrátové nabíjení, což je fajn. I přes větší kapacitu akumulátorů budete hodinky stejně nabíjet často, i model Pro vydrží maximálně pár dní. Takže možnost rychlého dobití se hodí. Vodotěsnost do 5 ATM a standard IP68 je samozřejmost.

Parádní zvuk s Galaxy Buds2 Pro

Loňský model špičkových špuntů Buds Pro už má nástupce, přeci jenom za rok se dá vylepšit spousta věcí. Podstatné je, že novinku se podařilo o něco zmenšit, v materiálech se píše o 15% redukci rozměrů. Ale pocitově sedí v uších lépe, dobře zapadnou. To určitě přispěje ke komfortu při dlouhodobém používání. Stejně jako ostatní dneska uvedené novinky dostanete i špunty v několika barevných provedeních, které budou ladit k telefonům Flip4 i Fold4 a řadě chytrých hodinek. Vedle klasické tmavé Graphite je tu hlavně pastelová fialová Bora Purple a pak bílá White. V barvě sluchátek jsou i silikony, aby efekt byl dokonalý.

Galaxy Watch5 a Buds2 Pro
Zdroj: Samsung

Nabíjecí krabička je tak akorát velká, ale mechanicky se mi nedařilo díky plochému tvaru jí otevřít jednou rukou. To mi přijde trochu škoda, zbytečně musíte při manipulaci zapojit obě ruce.

Po technické stránce přináší nový model podporu plně 24bit zvuku pro ty, kteří mají předplacené hiend streamovací služby nebo mají hudbu v odpovídající kvalitě. O přenos zvuku v plně 24bitovém formátu se stará vlastní kodek SSC (Samsung Seamles Codec). Jaké ostatní kodeky budou podporovat zatím není jisté, v materiálech se to nikde neuvádí.

Vedle toho podporuje poslední generaci Bluetooth 5.3 a zvládne i LE audio. Vylepšení se dostalo i systému potlačení okolního hluku ANC. Poradí si s ruchy o něco lépe, jak moc se jeho účinnost zlepšila ale zjistíme až v recenzi. Lepší by měla být i schopnost při konverzaci automaticky vypnout ANC a přejít do ambientního režimu. Díky funkci 360 Audio si budete moci užít i virtuálního surround zvuku.

Technické parametry

Stejně jako u minulé generace Buds Pro je uvnitř špuntů skrytý akumulátor s kapacitou 61 mAh, samotné pouzdro pak má o něco větší 500 mAh. V praxi by to mělo znamenat téměř identickou dobu poslechu 5/18 hodin (sluchátka/pouzdro) při aktivním ANC potlačení okolního hluku. Pokud se bez něj obejdete, zvednou se časy na 8/29 hodin. Při telefonování je výdrž také podobná jako dřív, tedy  3,5/14 hodin se zapnutým ANC a 4/15 hodin bez potlačení hluku.

Pro maximální kvalitu záznamu zvuku mají nové Buds2 Pro tři extrémně citlivé mikrofony, systém pro rozpoznání hlasu (VPU – voice pickup unit) a nově také také DNN analýzu pomocí neuronových síti. Spousta zkratek a technických termínů pro to, aby vás protější strana dobře slyšela i přes kravál okolo. Nakonec bych zmínil ještě IPX7 krytí, takže sluchátka přežijí i nějakou tu vodu. Není to na potápění, ale nějaké to šplouchnutí nebo deštík by je neměl rozházet.

Kolik ty hračky budou stát?

Stejně jako u telefonů je datum uvedení v obchodech stejné. Od 26. 8. je pořídíte normálně, do té doby můžete předobjednávat. Pokud nezaváháte a objednáte už teď, dostanete jako bonus navíc Galaxy Buds Live ke všem chytrým hodinkám Galaxy Watch5. A bezdrátovou nabíjecí podložku k sluchátkům Galaxy Buds2 Pro.

A myslíte, že to bude levné? Nebude. Ale to nejsou žádné hezké technické hračky. Zaplatíte následující sumy:

  • Galaxy Watch5 40mm7 499 Kč
  • Galaxy Watch5 44mm8 199 Kč
  • Gaalxy Watch5 Pro11 999 Kč
  • Galaxy Buds2 Pro5 699 Kč

Těšíte se? A budete předobjednávat? Napište do komentářů, co si o novinkách myslíte!

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Samsung, zdroj: vlastní

Total
0
Shares