Robot, kyborg, umělá inteligence

Umělá inteligence Facebooku může lhát, tak jí raději moc nevěřte, varují tvůrci

  • Facebook veřejně testuje umělou inteligenci
  • Konverzace s chatbotem BlenderBot 3 se ale nedají brát vážně

Americká firma Meta (dříve známá jako Facebook) spustila testování chatbota BlenderBot 3, který využívá umělou inteligenci. Vývojáři tvrdí, že robot dokáže vyhledávat na internetu a chatovat o téměř jakémkoli tématu. A dokonce se prý umí i sebezdokonalovat a učit na základě rozhovorů s lidmi.


Nepřehlédněte: Jediný žralok, který žere benzin! Seabreacher vypadá jako stíhačka a skáče metr nad hladinu


Facebook uživatele varuje

Nic ale není takové, jak se na první pohled zdá a technologický gigant nyní připustil, že má umělá inteligence velké problémy s chováním.

V informacích pro uživatele Meta uvádí: „Uživatelé by si měli být vědomi toho, že navzdory našim nejlepším pokusům o eliminaci takových problémů může být BlenderBot 3 hrubý nebo může činit nepravdivá či protichůdná prohlášení. Komentáře chatbota nereprezentují názory společnosti Meta a nemělo by na ně být spoléháno při získávání faktických informací včetně lékařských, právních nebo finančních rad.“

Společnost Facebook ubezpečuje, že vývojáři pracují na minimalizaci toho, aby chatbot v konverzacích používal nadávky a kulturně necitlivé fráze. Stále jsou také vylepšovány bezpečnostní mechanismy, které mají bránit tomu, aby robot uživatele úmyslně manipuloval.

Problémy s chováním má i umělá inteligence Googlu

Jedním z důvodů, proč se chatbot chová nevhodně, je zaujatost umělé inteligence. Když je jazykový model založen na veřejně dostupných datech z internetu, přináší to obvykle právě tyto problémy. Jak asi všichni víte, v online prostoru je jak mnoho dobrého, tak bohužel i spoustu nevhodného a urážlivého obsahu. Robot Facebooku je tak pouze zrcadlem nás samotných.

Nejedná se o první umělou inteligenci, která má problémy s chováním. Konverzační systém LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) společnosti Google je podle všeho rasistický a plný předsudků. Tvrdí to alespoň softwarový inženýr Blake Lemoine, který byl z Googlu vyhozen.

Zdroj: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares