Samsung Exynos 2300

Samsung Galaxy S23 dostane procesor Exynos 2300, ne, že ne! Nebo je to jinak?

  • Samsung se chystá k dalšímu kroku
  • Ve výrobě je nový procesor Exynos 2300
  • Ten má být postaven na 3nm litografii

Samsung údajně pokračuje v závodě miniaturizace na poli polovodičů. SamMobile nedávno avizoval, že jihokorejská značka udělala velký progres v rámci in-house inženýringu a co nevidět pustí do výroby nový high-endový procesor.

Procesor pro Galaxy S23

Jako vůbec první v branži bude postavený na 3nm GAA litografii, a Samsung dost možná ukáže dlouhatánský nos konkurenčnímu TSMC, jež s něčím podobným počítá o něco později. Čipset bude slovy výrobce fyzicky o více jak třetinu menší, o 30 % výkonnější a až o 50 % úspornější.

Za nové řešení však podnik utratil pořádně velký balík. Objem letošních investic se dokonce přiblížil k hranici 360 miliard amerických dolarů (!).A také se šušká, že má v hledáčku i americký Apple, což působí na první dobrou malinko bizarně, ale nechme se překvapit.

Samsung Galaxy S23
Zdroj: FONETECH.CZ

Je to Exynos 2300?

Management má prý na stole úvahu stát se dvorním dodavatelem procesoru Apple M2. Experti však avizují, že tento krok není na pořadu dne a počítá se TSMC.

Takže závěr je následující: nic, ale vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by Samsung až do odvolání vzdal myšlenku vyrábět vlastní procesory, minimálně pro své vlajkové telefony. Je více jak zřejmé, že nový 3nm čipset je Exynos 2300, který je určen pro prémiovou řadu Galaxy S23.


Nenechte si ujít: Jako na Aladinově kouzelném koberci: Skutečný Iron Man představil létající auto, na testy shání 25 statečných dobrovolníků


Problém je pouze jeden a stále ten samý. Situace uvnitř korporátu není bůhvíjak růžová. Ohledně nasazení vlastního křemíku panuje tvrdá lobby a to i navzdory tomu, že Exynost 2200 (litografie 4nm EUV s GPU AMD RDNA 2) v letošní vlajkové řadě Galaxy S22 je za očekáváními.

Android Police informuje, že náskok konkurence sice není propastný, nicméně je zřejmý. Web dále dodává, že momentálně je rozložení vah v poměru 3:7 ve prospěch čipsetu Snapdragon 8 Gen 1 od amerického Qualcommu.

Dalším úskalím ve smyslu, že by se chtěl Samsung zaměřit pouze na Exynos, je skutečnost, že právě s Qualcommem podnik uzavřel dlouholeté partnerství (až do roku 2030). A pak se v tom vyznejte (úsměv).

Zdroj náhledové fotografie: Anh Nhat / Unsplash

Total
0
Shares