Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra RECENZE: „Nout“ je zpět a budete ho milovat!

Samsung s velkou parádou v únoru představil svoji letošní vlajkovou řadu. Ta sice na první pohled vypadá stejně jako vloni, ale přesto je pár věcí malinko jinak. Ale co je mnohem důležitější: korejská značka resuscitovala v minulosti populární Note. Vrcholná verze Galaxy S22 Ultra je to totiž „Nout“ jako vyšitý nejen kvůli svému vzezření, ale i peru S Pen, výborné výbavě a obřím rozměrům. A jak se Samsungu reparát podařil? To vám prozradí dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Realme GT 2 Pro RECENZE: perfektní vstupenka mezi elitu


Samsung Galaxy S22 Ultra specifikace

Konstrukce hliník + sklo, 228 g, odolnost IP68
Rozměry 163,3 × 77,9 × 8,9 mm,
Displej 6,8″, Dynamic AMOLED, 120 Hz, 3088 × 1440 px, 19,3 : 9, 500 ppi
OS Android 12 + OneUI 4.1
Procesor 8jádrový, 2,84 GHz, Exynos 2200
Paměť 8/12 GB RAM, 128/256/512/1024 GB úložiště, bez MicroSD slotu
Fotoaparát 108 Mpx, f/1.8, 23mm (hlavní), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS
10 Mpx, f/4.9, 230mm (periskop), 1/3.52″, 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 10× optický zoom
10 Mpx, f/2.4, 70mm (teleobjektiv), 1/3.52″, 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 3× optický zoom
12 Mpx, f/2.2, 13mm, 120˚ (širokoúhlý), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
40 Mpx, f/2.2, 26mm (selfie), 1/2.82″, 0.7µm, PDAF
Konektivita Dual SIM, 5G, LTE, Bluetooth 5.2, Wi-Fi, GPS, Glonass, Galileo, BDS, USB-C, NFC, 5G, UWB, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře,  stereo reproduktory, DEX, S Pen
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní bezdrátové nabíjení 4,5 W
Cena a dostupnost od 31 990 Kč, březen 2022
Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Řekl jsem to u v únoru testovaného Galaxy S22+ a řeknu to zase: Samsung skvělé telefony umí a pro ty vlajkové to platí dvojnásob. Stran designu vypadají skvěle, na první pohled víte, s kým máte tu čest. A to se týká i výbavy, příkladné konektivity a plejády dalších serepetiček, které vám zpříjemňují každodenní život. V tomto ohledu Samsung Galaxy S22 Ultra málem vyčnívá bez ztráty kytičky…

Obsah balení

  • Samsung Galaxy S22 Ultra
  • špendlík na SIM
  • USB-C/C kabel
  • technická dokumentace

…Tedy minimálně do té doby, než telefon vybalíte z krabičky. Ta je černá, stylová, s velkou dvacet dvojkou a ikonickým písmenem S. A tím veškeré superlativy končí. Uvnitř je jen telefon, kabel, špendlík na SIM a dokumentace. Obal, adaptér by nebyl? Nebyl. Nicht, nothing, nichts. Toť vše. Zajímavý způsob, jak prezentovat prémiový smartphone, ale budiž.

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Design a zpracování

  • boční rámeček je kovový
  • skleněná záda jsou v matu
  • telefon je pádlo, vyžaduje větší ruku
  • design je zkrátka starý dobrý Note

Jestliže jsem byl v úvodu distingovaný a hodně nad věcí, tak s tím je teď konec! Na rovinu říkám, že pro Galaxy Note se musíte buď narodit, nebo si na něj zvyknout, třeba kvůli práci. Kupovat si tento telefon jen proto, že je techy, drahý a nevím co ještě, je holý nesmysl. Zmínil jsem slovo Note? Jasně, je to přece Galaxy S22 Ultra.

Ne, není. Tohle je, vážení a milí, bez keců čistokrevný „Nout“! Design definují ostře řezané rysy a naprosto strohý minimalismus. Čelní stranu chrání Gorrilla Glass Victus+, zadní Gorilla Victus a pak je tu ještě hliníkový rámeček s jemným zaoblením po krajích a tím to hasne.

Tlačítko zapnutí/vypnutí se nachází vpravo, nad ním je kolébka hlasitosti, vespod šuplík na SIM, USB-C konektor, vpravo od něj reproduktor a vlevo slot na S Pen. Galaxy S22 Ultra podporuje stereo (druhý repráček se nachází na horní straněna předělu rámečku a displeje). Zvýšená odolnost IP68 je samozřejmostí, zpracování luxusní, výsledný dojem vynikající.

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Displej, výdrž, baterie

  • displej je perfektní
  • čtečka otisků rychlá, občas náladová
  • potěší adaptivní frekvence
  • z 0 na 50 % mobil nabijete za cca 25 minut
  • rychlé nabíjení 45 W 
  • chybí adaptér

Samsung Galaxy S22 Ultra je pádlo. V tomto kontextu zapomeňte na to, že ho plně obsloužíte jednou rukou. Zčásti? Ano, ale obecně v to moc nedoufejte. Protože toto je telefon pro obě „pracky“. A tomu taky odpovídá i velikost displeje. Korejec opět vsadil na to nejlepší na trhu: 6,8palcový WQHD+ AMOLED displej s vysokým rozlišením a ještě libovější jemností.

Souhlasím, že optikou pixelů jsou jsou v tomto segmentu ostřílenější matadoři, ale jinak je tenhle panel „de luxe“. Adaptivní frekvence je kapitolou samou pro sebe (1 až 120 Hz). Jeho kouzlo tkví zvláště v perfektním podání barev (AMOLED = barvičky, však víte), skvělých pozorovacích úhlech a úctyhodnému jasu (výrobce uvádí 1 750 nitů v peak režimu).

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

V něm se také nachází ultrasonická čtečka otisků prstů, která je oproti předchozím létům bleskurychlá. A občasným hráčům přijde vhod i 240Hz odezva na dotyk. Ve světle nadupaných herních žihadel nejde o hodnotu, z níž se posadíte na zadek, ale pamatujte: tohle je hlavně pracovní mašinka.

Baterie Galaxy S22 Ultra má nadstandardní kapacitu 5 000 mAh a pokud nebudete tlačit moc na pilu, zvládne i den a půl až dva. Se sporadickým hraním, častějším surfováním nebo posloucháním hudby ale počítejte s tím, že baterka bude mizet jako dým z komína nehledě na to, že navíc ještě živí i S Pen. Jak jsem zmínil hned v úvodu, nabíječka v balení schází. Musíte si koupit vlastní nebo použít starší. S výkonem 45 wattů zařízení dobijete do plna za hodinu.

Systém, prostředí

  • One UI 4.1 je svižné, intuitivní
  • skvělé funkce, možnosti přizpůsobení

Samsung Galaxy S22 Ultra běží na nejnovějším Anroidu 12 s vlastní nadstavbou One UI 4.1 spolu s aktuálními bezpečnostními záplatami. A právě tady to utnu a odkážu vás na předchozí recenzi Samsung Galaxy S22+, kde najdete vše podstatné a bylo by tudíž naprosto zbytečné to celé opakovat.

Já se totiž po hlavě vrhám na nejvýznamnější rozdílový prvek oproti, řekněme, konvenčním telefonům. A tím je samozřejmě S Pen. Ten je na spodní straně zařízení a subjektivně mi přijde méně zapuštěný než v případě Galaxy Note 20 Ultra, což je samozřejmě dobře. Stačí jen jen zapustit bříško prstu nebo si pomoci nehtem. Hezky to cvakne, jemně potáhnete a stylus je venku.

S Pen? Ano, ano, ano!

  • pyšní se latencí 2 ms
  • dáte si kávu a je nabitý
  • neocenitelný pomocník

Pak už to jde ráz naráz. Při malé pauze si  u kávy začnete hrát s appkou PENUP a zabavíte se kreslením nebo omalovánkami. Aha, vy jste raději seriózní. Fajn, žádný problém! Ať už zde o výřezy obrazovky, screenshoty, plánky, zápisky (i do PDF), rychlejší sdílení a pohyb v datovém vesmíru zvládáte tak komfortně a přirozeně, jako byste psali tužkou nebo perem na papír.

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Nejde vůbec o nadsázku, když řeknu, že téměř cokoliv vás napadne jste schopni si díky S Penu zapsat. A to už se vůbec nebavím o tom, že stylus funguje i jako dálkový ovladač. Chcete si udělat selfie nebo snímek s dlouhou expozicí? Nemusíte Galaxy S22 Ultra držet od těla, a ještě patlat někde na displeji nebo hledat různě spoušť. Stačí jedno stisknutí tlačítka na S Penu a je vymalováno.

DeX i bezdrátově

  • nově i přes Wi-Fi
  • je nutno mít podporované zařízení
  • skvělá funkce, Samsung ji málo propaguje

Je to už obehraná písnička, takže letem světem. Samsung DeX s pomocí doku, klávesnice, myši a monitoru dokázal vykouzlit desktopový režim. A už nějakou dobu také vcelku spolehlivě fungoval pouze s smartphonem a kabelem. Jednoduše jste ho připojili k desktopu nebo laptopu a frčeli jste.

Samozřejmě, že v této kombinaci to postrádá tak trochu smysl, protože nezískáte úplný benefit. Ale k přesunu souborů, pohodlnější práci ve Wordu, kterou si následně uložíte, zatímco do toho ještě telefonujete… Proč ne? Minimálně jde o vychytávku navíc. Nicméně už nějaký ten pátek můžete využít DeX i přes WiFi.

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: Samsung, tisková zpráva

Stačí k tomu jen akci vyvolat v panelu rychlého nastavení. Moment! Malý háček. Musíte k tomu mít podporované zařízení, což jaksi není můj případ. Zkoušel jsem zaručené tipy na Windows 11, ale nakonec jsem stejně skončil u kabelu.

To však vůbec nevadí, protože v konečném důsledku je idea jasná. Díky ní se totiž bezdrátově připojíte k monitoru, velké obrazovce někde v konferenční místnosti apod., a z telefonu uděláte malou datovou stanici, která poslouží k prezentacím, ukázkám atd. Nejde o nutnost, nicméně, i takové drobnosti se počítají.

Výkon, benchmark

  • nepodporuje MicroSD karty 
  • v průběhu hraní je peak i 59 °C
  • skvělý multitasking

Určitě máte ještě v živé paměti, že minuloroční Exynos byl docela peklo. Nejde ani tak o multitasking a další běžné věci, tam nebyl sebemenší problém, ale pokud šlo o hraní, tam to byla jiná písnička. Zmiňuji to záměrně, protože mám pocit, že Galaxy S22 Ultra si s hrami moc netýká. Jen pro názornost: docela jsem laboroval s CoD Mobile.

Nejprve jsem mohl hrát jen na 30 fps, po nedávném updatu už na 60 (reálně kolem stabilních 50), ale zařízení se citelně přehřívalo. Tím myslím, že hodně. V oblasti procesoru jsem naměřil 59 °C. Může to být chybou v optimalizaci na straně Call of Duty? Teoreticky ano, ale já myslím, že chyba je (opět) někde jinde.

Samsung Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Každopádně mobil mám stále u sebe, uvidím, jak moc se to v průběhu následujících dní a týdnů změní a dám vědět. Svým způsobem se ale potvrzuje moje dlouholeté tušení ve smyslu, že ač jsou vlajkové Samsungy velmi komplexní telefony, hry nejsou vždy jejich šálkem kávy. Pokud jde o multitasking a cokoliv jiného, tak tam na žádné limity nemáte šanci narazit, žádné nejsou.

Konektivita, zvuk

V otázce konektivity je Galaxy S22 Ultra ostřílený matador. Má všechno, co vás jen napadne; ať už jde o 5G, nejnovější Bluetooth, Wi-Fi 6 a tak dále. Je to profi a jen stěží najdete nějaké mouchy, protože já jsem na žádné nenarazil.

A konečně zvuk. Může jít o chybu v implementaci, nedovařený update, šotka nebo nevím co ještě, ale silně doporučuji neaktivovat Dolby Atmos. Sice váš smartphone nebude tak křičet, ale vrátí vám to přesnějšími středy, prokreslenějšími výškami i (v rámci možností) výraznější basovou složkou.

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Fotoaparát, video

A teď si vezmu na paškál focení, protože u Galaxy S22 Ultra s cenovkou přes 30 tisíc chcete vědět, že z něj lezou lahůdkové snímky. Stran aplikace Fotoaparát spolu s dalšími detaily vás znovu odkážu na recenzi Galaxy S22+. A nyní k věci.

Primární 108Mpx snímač se světelností f/1.8 a velikostí 1/1,33” je ve srovnání s loňskem prakticky beze změny. Může mít lepší čočky, ale to není z pohledu praxe příliš podstatné. Samsung už v minulosti několikrát dokázal, že v mezních situacích nemá zejména softwarový post-processing úplně v malíčku.

Galaxy S22 Ultra přes den (logicky tím spíš, čím je víc světla) fotí famózně. Fotky nepostrádají ideální ostrost, opravdu široký dynamický rozsah, barevnou věrnost a jsou bohaté na nejrůznější detaily. Ale! Sem tam ,a sám nevím proč, dochází i za ideální situace k občasnému zašumění. V tomto směru jsme v redakci u loňské Galaxy S21 Ultra něco takového nezaznamenali.

Pakliže telefon máte a jste skálopevně přesvědčení, že se mýlím, dejte mi vědět a já se budu muset chtě nechtě k očnímu. 12Mpx širokoúhlý objektiv se záběrem 120° je už taková klasika: přes den paráda, večer estráda (úsměv). Tudíž, v noci se s ním fotit dá, ale čím méně jde na čočku světla, tím horší to je a nepomůže příliš ani noční režim.

Bacha! To není jen problém Galaxy S22 Ultra, takový telefonů je i u konkurence hodně. Zmínil jsem teleobjektiv? K dispozici máte vlastně dva. Díky tomu máte jedinečnou možnost vychutnat si trojnásobný i desetinásobný optický zoom. Zatímco v prvním případě to nemá chybu v tom druhém je patrný úbytek detailů (v menší míře). Přesto jsem valil oči, protože přiblížit něco 10× a krásně to přečíst, to chcete.

Novinka zvládne natáčet 8K s 24 fps. Samozřejmostí je 4K s 60 fps nebo Full HD s 60, potažmo 30 snímky za vteřinu. Zpomalené video pořídíte v HD rozlišení s 960 fps. Pokud nahráváte ve Full HD, výsledek je perfektní.

Záznamy ve 4K jsou radost, video je díky stabilizaci naprosto plynulé, a to i v pohybu, ovšem někdy za cenu nekonzistentní ostrosti zejména ve zhoršených světelných podmínkách. Se sluníčkem v zádech, ale tohle řešit vůbec nemusíte.

Závěr, hodnocení

Samsung Galaxy S22 Ultra je naprosto ultimátní pracant, jehož ocení jen ti z vás, kteří nedají dopustit na S Pen a potřebují neocenitelného pomocníka nejen na práci, ale i zábavu. Displej je jedním slovem skvělý, velikost lehce bizarní, ale je to Note. Vhod přijde celá paleta funkcí, perfektní konektivita, neotřelý design i rychlejší 45W nabíjení včetně bezdrátového i reverzního dobíjení.

Galaxy S22 Ultra RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Finance. Je to tak. Tohle železo už s ohledem na výši pořizovací ceny není pro každého. Na druhou stranu jde o tak komplexní zařízení, že hledat obdobný ekvivalent prakticky nejde. Jestliže chcete zůstat u Samsungu, ale nepotřebujete stylus, jeví se jako optimální volba Galaxy S22+. Ten však také nepatří k nejlevnějším.

Nezapomeňte! Vždy je to o prioritách, preferencích a penězích. V žádném případě nemá smysl si Galaxy 22 Ultra kupovat jen tak pro radost už kvůli tomu, že je drahý a dost možná reprezentativní. To je blbost. Tento stroj musíte umět využít nebo je vám (opět) s ohledem na cenovku spíše přítěží.

Mám si Samsung Galaxy S22 Ultra koupit?

  1. Ano, pokud se vám líbí reprezentativní vzhled, špičkový fotoaparát, a to platí i pro krásný displej, vysoký výkon, příkladnou konektivitu, perfektní prostředí a velké množství chytrých funkcí včetně pera S Pen.
  2.  Ne, jestliže stylus nepotřebujete, nechcete za smartphone utrácet takový balík, nevoní má vám chudší nabídka v balení nebo se orientujete zejména na hry, kde novinka rozhodně nepůsobí jako ryba ve vodě.
Plusy Minusy
+ design – cena
+ úžasný displej – Exynos (hry)
+ výkon – chudší balení
+ One UI – velikost
+ fotoaparát
+ zvýšená odolnost
+ S Pen

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Dobrý den, autor zapomíná, že dle nařízení EU už v balení být nabíječka nemůže.

  2. Bez podpory pametove karty jsou ty krabicky legracni. Mam Note 9 a marne vyhlizim variantu s kartou, S23 vypadal podle prvnich uniku nadejne a zrejme opet bez. Samsung jiz jednou udelal krok smerem k “bez karty” a pote vracel zpet. Snad to prijde, osobne nevidim problem ve variante hybridniho slotu, bud 2x sim, nebo 1x sim a 1x microSD. Za ty penize bych to bral jako “must have”.

Comments are closed.