Muž, telefon

Rusové se vrhli na výrobu telefonů. Jejich R-FON má konkurovat americkému iPhonu

  • V Rusku se připravují na uvedení mobilu R-FON 
  • Má nahradit populární iPhone od Applu

Zaměstnanci ruské administrativy dostali krátce po invazi na Ukrajinu doporučení, aby přestali používat své iPhony. Své současné telefony by měli nahradit mobily s operačním systém Android, ideálně pak ruským produktem R-FON s ruským operačním systémem ROSA Mobile.


Nepřehlédněte: iPhone 16 přinese vylepšený fotoaparát. Dostane rozlišení z iPhonu 14 Pro


R-FON: Ruský iPhone

Krátce po invazi na Ukrajinu Rusko v důsledku západních sankcí oznámilo, že chce dosáhnout technologické nezávislosti. Týká se to zejména zahraničních procesorů, které mají nahradit čipy domácí výroby Baikal a Elbrus. Rusové se však vrhli i na výrobu smartphonů.

Zatímco první ruský smartphone AYYA T1 byl totální propadák, nástupce R-FON už zaujme docela slušnou výbavou – alespoň na papíře. Vladimir Zykov, který telefon ukázal na sociální síti Telegram, zveřejnil zároveň některé klíčové prvky jeho výbavy.

Velká baterie, podpora NFC a 50Mpx fotoaparát

R-FON má displej s úhlopříčkou 6,7 palce (netušíme, zda je technologie IPS nebo OLED). Uvnitř zařízení najdeme 8 GB operační paměti (RAM), 128GB interní úložiště oi napevno zabudovanou baterii článku 5 000 mAh.

Zadní stranu okupuje překvapivě trojitý fotoaparát, přičemž hlavní snímač dostal rozlišení 50 Mpx. Dále potěší senzor otisků prstů, podpora moderních technologií Wi-Fi, NFC a Bluetooth nebo slot pro dvě SIM.

Všechny vlastnosti operačního systému ROSA Mobile a uživatelského rozhraní zůstávají až do oficiálního představení smartphonu utajeny. Mobilní telefon R-FON má vstoupit na spotřebitelský trh v roce 2024. Zaměstnanci ve státní správě jej však obdrží ještě letos.

R-FON má rozhodně větší ambice než smartphone AYYA T1, který debutoval v loňském roce. Jeho prodeje se pohybovaly na úrovni statistické chyby, což donutilo prodejce, aby jej stáhl z trhu. Nezájem lidí o první ruský mobil však nebyl vzhledem k jeho tragické výbavě překvapivý.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Newsinfrance, Time, Vedomosti

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Baikal je řada ARM, tam poběží Linux, pardon “Androiid” v pohodě, ale Elbrus ? To bych do tlf nedával. Obávám se že to bude nějaká vylepšená verze MC68000 a to by se rusové dost profláknuli, pokud to řídí S300 …

Comments are closed.