Putin

Rusové připravují vlastní Wikipedii. S tou svobodnou mají problém, bolí je pravda

 • Ruské úřadu začaly pracovat na vlastní encyklopedii, která v zemi nahradí Wikipedii
 • Nápad posvětil sám prezident Putin, název nového serveru zatím není znám

Prezident Vladimir Putin při setkání s ředitelem společnosti Znanie Maximem Drevalem ocenil vytvoření alternativy k internetové Wikipedii. Podle ruského šéfa je kvalita informací na této platformě obecně velmi nízká.


Nepřehlédněte: Rusové na Ukrajině ukradli traktory a kombajny. Majitelé je ale na dálku zablokovali a teď se hodí tak akorát do šrotu


Putin chce vlastní Wikipedii

Rusko není dlouhodobě spokojeno s tím, jaké informace se na Wikipedii objevují. Začátkem března tamní úřady platformě nařídily, aby odstranila podle nich nepřesné informace o ruské invazi na Ukrajinu, kterou Moskva označuje jako „speciální vojenskou operaci“, a o tamním chování ruské armády.

Cenzurní úřad Roskomnadzor obsah interpretuje protirusky, a obsah je tak v zemi nelegální. Wikipedie se ovšem odmítla tlaku podvolit a cenzor se serverem zahájil správní řízení. Provozovatelům hrozí pokuta až čtyři miliony rublů a v případě další eskalace vztahu pravděpodobně i pozastavení činnosti (čti zablokování) na území Ruska.

Za pravdu za mříže

Na počátku března ruští zákonodárci schválili zavedení trestní odpovědnosti za publikaci toho, co Roskomnadzor označí jako dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím, a to s možným odnětím svobody až na 15 let. Ruské úřady po útoku na Ukrajinu začaly blokovat nezávislá média a zakázaly sociální sítě Facebook, Twitter a Instagram. V zemi prozatím fungují YouTube i Wikipedie, otázkou je, jak ještě dlouho. Běžní Rusové bohužel nemají moc možností, kde necenzurované informace hledat.

Zdroj náhledové fotografie: DimitroSevastopol / Pixabay

Total
0
Shares
1 komentář
 1. To bude snůška výmyslů a polopravd, spíše překroucených polopravd. Rusko jako takové se může pochlubit vítězstvím nad fašismem v roce 1945,ale těžko se bude chlubit tím, že ruské posádky v Polsku v roce 1938 nechali padnout Polsko a že v roce 1945 udělali politický nátlak na Americkou a Anglickou armádu, aby neosvobozovali Prahu(ČR) a tím vytvořili demarkační čáru politického uskupení v Evropě.
  Americká armáda se musela zastavit na čáře Plzeň Karlovy Vary, jinak by byla o den dříve v Praze než Rusové.
  Jistě se nebude chlubit tím, že v roce 1968 násilně přepadli ČSSR, pozabíjeli pár civilistů, pobořili pár domů, 40 let si uzurpovali politickou moc a řídili KSČ, kdo je dobrý, kdo je zlý. Soudy za jejich podpory byly jednostranné, už tenkrát život člověka je nezajímal, byli schopni zabíjet pro maličkost.
  Nyní Putin osobně řídí, co si mohou Rusáci přečíst, co budou číst a jak to budou vnímat. Vůbec mu nevadí, nebo o tom neví, že si lidé přečtou pravdu na Wikipedii, která je světově uznávanou.
  Taky tam jistě nenapíše, že s válkou na Ukrajině převzal šovinistické názory, nacionalismus a ruku v ruce vytváří ve své zemi fašismus a tím vede svůj národ ke zkáze a finanční inflaci. Až se státy odtrhnout od odběru ruské nafty a plynu, Putinovi už nic nezbude, než chaotické války, stejné jako vede proti Ukrajině.
  Místo mírových jednání vede války a jeho nemocný mozek by chtěl stále více a více, stejně jako Hitler a Bonaparte. Oba skončili nešla ně jako vojevůdce.
  Tak toto vše

Comments are closed.