Ruský vojenský dron připomíná práci amatérských modelářů

Ruský vojenský dron připomíná práci amatérských modelářů. Natáčí zrcadlovkou po babičce a ovládá se obyčejným gamepadem

  • Ruský vojenský dron fotí levnou zrcadlovkou
  • Ovládá se pomocí levného gamepadu Logitech

Drony Bayraktar, které ukrajinská armáda získává od Turecka, se staly ikonickou zbraní v boji proti ruské invazi. Bezpilotní letouny má ve výzbroji samozřejmě i ruská armáda. Využívá je k průzkumu a ničení cílů. Válečný konflikt nicméně odhalil, že mnohé z nich připomínají spíše práci z odpoledního kroužku modelářů než poslední výstřel techniky.


Nepřehlédněte: Google Mapy vylepšují rozlišení nad Ruskem. Odhalily nafukovací stíhačky i největší ponorky světa


Ruské vojenské drony v akci

Rusové ve válečných konfliktech používají drony vlastní výroby. Nejčastěji je využíván pozorovací bezpilotní letoun Orlan-10, který vyrábí petrohradské Centrum pro speciální technologie. Jedná se o nejpoužívanější ruský dron, který se významným způsobem podílí na průzkumných činnostech Ruska nad Ukrajinou. Ukrajinští obránci se během války zmocnili hned několika těchto strojů a neváhali natočit video o tom, jaké součástky při jejich stavbě Rusové použili.

Zastaralá zrcadlovka a nádrž z PET

V jednom z videí je např. patrné, že palivová nádrž dronů je vlastně běžná PET láhev nebo že místo pokročilého kamerového systému letouny používají obyčejnou zrcadlovku Canon se zasilikovanou spouští, aby se obrazový záznam během letu nepřerušil.

Zatímco nádrž z PET a fotoaparát bychom mohli považovat za součást propagandy, která má zvýšit morálku ukrajinských vojáků a civilního obyvatelstva, tak zastaralé ovládání dronů můžeme považovat za stoprocentně potvrzené.

Herní gamepad za pár stovek

Místo sofistikovaného řídícího systému operátoři Orlanů používají archaické ovladače (gamepady) značky Logitech. Je pravděpodobné, že pokud hrajete vaši oblíbenou hru, držíte v ruce něco mnohem hodnotnějšího než operátoři ruských bezpilotních letounů.

Pamatujete na Windows Vista?

Vše je vidět v reportáži běloruské televizní stanice VoenTV, která pojednává o tom, jak letka Orlanů-10 zajišťuje ochranu nebe nad Běloruskem a tamní obyvatelé tak mohou v klidu spát. Video prozrazuje, že operátoři ruských dronů používají obyčejný herní ovladač Logitech Gamepad F310, který byl vydán již v roce 2010 a v tuzemských obchodech se dá zakoupit od nějakých 600 korun.

Nejaktuálnější není ani operační systém ruských (běloruských) vojenských počítačů. Jedná se o Windows Vista, který Microsoft odepsal 11. dubna 2017, kdy ukončil jeho rozšířenou podporu.

Zdroj náhledové fotografie: TayebMEZAHDIA / Pixabay

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Nádrž z petlahve vyráběji i RC modeláři, ale musí se použít ta starší s tlustší stěnou. PET je odolné vůči benzínu, takže to je nádrž za pár stovek a přitom velmi odolná. Nicméně u armádního dronu to působí jako velký bastl

  2. Plní ta věc svůj účel ? Pokud ano, pak to musí být super levné.

    1. Cena Orlanu 10 je údajně něco kolem 100-120 tisíc USD. Takže superlevné pro armádu to opravdu není, ale pokud to máte jako zakázku od státu tak je pravděpodobné, že si přitom jako výrobce vyděláte na hezkou vilku v Toskánsku. 🙂

  3. A proč ne… Koupit kde co umí každý… Tady je vidět vynalézavost v drsných podmínkách typická pro rusy… Jednomu přestanou dodávat moderní komplet dronu a je v řiti, druhý mezitím z balsy, zrcadlovky a petky vyrobí funkční špiclovací dron

  4. Nádrž z PET a starý gamepad bych jim odpustil, ale ty Visty? To je je na vojenskou technologii volba jak noha.

Comments are closed.