Perseverance, Mars

Rover NASA Perseverance na Marsu vyfotil objekt, který vypadá jako krabí klepeto

  • Další „záhada“ na rudé planetě?
  • Zobrazuje fotka krabí klepeto nebo něco jiného?

Vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pořídilo zajímavý snímek marťanských hornin, které s trochou představivosti připomínají žraločí ploutev a krabí klepeto.


Nepřehlédněte: Nad Českem proletí vzácná zelená kometa Nishimura. Vidět bude pouhým okem


Perseverance něco našel

Od svého příletu na rudou planetu zkoumá pojízdný robot kráter Jezero na Marsu a zároveň pátrá po známkách dávného života. Nové podivné kameny, zachycené 18. srpna 2023, však vědce překvapily.

Přestože dnes neúrodná a vyprahlá krajina Marsu před miliardami let přetékala vodou, neexistují žádné důkazy o tom, že by planetu obýval nějaký druh mořských živočichů – a nové snímky na tom rozhodně nic nemění. Co naopak horniny na snímku dokládají, je fenomén pareidolie.

Pareidolie označuje tendenci mozku vnímat smysluplný obraz z náhodných vizuálních dat. Existuje řada teorií o tom, proč k pareidolii dochází.

Jedna říká, že náš mozek je uzpůsoben k hledání vzorů. Má se jednat o mechanismus vedoucí k přežití, který našim předkům pomáhal identifikovat predátory a jiné hrozby v jejich prostředí.

Podle jiné teorie je pareidolie formou sebeklamu. V náhodných předmětech můžeme vidět známé vzory, protože chceme věřit, že svět má nějaký smysl.

Záhadná tvář

Jedním z nejznámějších příkladů pareidolie v historii je tvář, která burcuje fantazii lidí už 47 let. V červenci 1976 sonda NASA Viking 1 zkoumala Mars z oběžné dráhy a pořizovala snímky marťanské krajiny, které později posloužily k výběru místa pro přistání sondy Viking 2. V roce 1976 se na monitorech operátorů americké družice na Zemi objevilo něco mimořádného.

Zdálo se, že zachytila obrovskou sochu hrubě nakresleného obličeje s očima, nosem a ústy. Snímek byl několik dní po jeho pořízení ukázán veřejnosti. A přestože NASA měla jasno v tom, že zdání obličeje je jen iluzí způsobenou stíny, fotografie vyvolala značný rozruch. Mnozí tvrdili, že jde o dílo vnímajících bytostí – vyspělé mimozemské civilizace.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares