E3, kometa

Nad Českem proletí vzácná zelená kometa Nishimura. Vidět bude pouhým okem

  • Sluneční soustavou se řítí kometa Nishimura
  • Vědci ji dlouho přehlíželi
  • Nad Českem bude vidět pouhým okem

Kometa Nishimura, která byla objevena teprve nedávno, bude v úterý 12. září těsně před svítáním prolétat nejblíže kolem Země. Vesmírem se řítí rychlostí 386 000 kilometrů za hodinu a již nyní je viditelná pouhým okem, říká profesor Brad Gibson z E A Milne Centre for Astrophysics na University of Hull.


Nepřehlédněte: Jakou výdrž nabídne iPhone 15 Pro Max? Nová informace krotí prvotní nadšení


K Zemi se blíží kometa Nishimura

Vědec radí, že nejlépe zelenou Nišimuru spatříme hodinu po západu Slunce a hodinu před svítáním, ve směru k srpku Měsíce a Venuši.

„Oběh komety kolem sluneční soustavy trvá 500 let, u Země jeden rok a u vnějších planet to může trvat i několik desetiletí. Halleyově kometě, která vyvolala velký zájem při své poslední blízké návštěvě Země v roce 1986, trvá oběh sluneční soustavy 76 let. Říci, že se jedná o jedinečnou příležitost spatřit Nišimuru, tedy není přehnané,“ říká.

„Pozorovat ji (kometu) můžeme už nyní, ale 12. září bude od Země vzdálena pouze 78 milionů kilometrů, a to by měla být nejlepší příležitost spatřit ji pouhým okem. V průměru mají lidé šanci spatřit takovou kometu pouhým okem jednou za deset let, což je vzácná příležitost.“

Kometa C/2023 PI byla pojmenována na počest japonského astrofotografa Hidea Nišimury, který ji 11. srpna zaznamenal při pořizování fotografií oblohy s dlouhou expozicí svým digitálním fotoaparátem.

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Jediná šance?

Podle profesora Gibsona se kometa 17. září těsně setká se Sluncem a přiblíží se k němu na vzdálenost pouhých 27 milionů kilometrů. Zatímco vědci stále pracují na odhadu velikosti Nishimury, Gibson spekuluje, že její průměr by se mohl pohybovat od několika set metrů až po potenciálně jeden či dva kilometry.

Mezi experty se dlouhodobě vedou spory o to, zda to byl asteroid nebo kometa, která před 65 miliony let způsobila vyhynutí dinosaurů. „To, co se stalo dinosaurům, se stalo jednou za 100 milionů let. Lidé sledovali komety již od starověku a jejich interpretace tehdy zahrnovala vše od předzvěstí zkázy až po prosté zvěstování dobrých zpráv.“

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Mirror, Live Science, Newsweek

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Nějak si neumím představit pohled z východu na severovýchod. Může mi to někdo prosím vysvětlit? Díky. 😮

  2. Zajímavá věta: “Mezi experty se dlouhodobě vedou spory o to, zda to byl asteroid nebo kometa, která před 65 miliony let způsobila jejich vyhynutí.”

  3. Dobrý den, kterým směrem je prosím “z východu na severovýchod”? Ve směru ze západu na severovýchod kometa vidět nebude? Proč?!

  4. “Mezi experty se dlouhodobě vedou spory o to, zda to byl asteroid nebo kometa, která před 65 miliony let způsobila jejich vyhynutí” -takže experti vyhynuli. Nebo ne?

  5. 386000 km / h =107 km / s , tak to by mela unikovou rychlost ze slunecni soustavy

  6. Věechno špatně!
    Vědci kometu nepřehlíželi, prostě o ní nikdo nevěděl.
    Po panu Nisimurovi se nejmenuje na jeho počest, ale proto, že je objevitelem.
    Vidět okem nejspíš nebude, protože potřebné jasnosti dosáhne v době, kdy bude blízko slunce, proto bude utopená v svítání / soumraku.
    Zelená je na fotografiích, oko v noci barvy nevidí.
    Na ranní obloze je jen cca do 11.9., pak se přehoupne na oblohu večerní. Ale podle popisu “severovýchod” a “u Venuše” nemá nikdo šanci ji najít. Je to i v triedru jen mlhavá tečka nízko nad obzorem.
    Nakupujte u odborníků 🙂

Comments are closed.