Roskomnadzor hrozí ruské Wikipedii soudem, vadí pravdivé informace o invazi na Ukrajinu

  • Wikipedie je poslední majákem, kde se Rusové mohou dočíst pravdu o invazi
  • Kreml si chce ná stránku došlápnout a Roskomnadzor už jedná

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor hrozí Wikipedii řízením kvůli tomu, co se tam objevuje o ruské válce proti Ukrajině. Majiteli internetového zdroje hrozí pokuta až čtyři miliony rublů.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous útočili v Maďarsku! Jste Putinovou loutkou, opřeli se do Orbána


Wikipedie nedbá výhrůžek cenzorů

Když Rusko zahájilo invazi Ukrajiny, prezentovalo to jako mírovou operaci. A stejně o tom i nadále mluví ve svých médiích. Běžní Rusové mají problém sehnat pravdivé informace, a tak se obracejí na západní sociální sítě, které jsou v zemi bohužel postupně blokovány. Výjimkou je zatím Wikipedie, ačkoli i tam se text o invazi objevil. Ruské úřady to zjistily a pohrozily, že celou stránku zablokují.

Úřad pro dohled nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor ruské verzi Wikipedie poslal požadavek, aby článek s názvem Вторжение России на Украину (2022) odstranila, protože prý nepravdivě informuje o následcích invaze na Ukrajinu.

Roskomnadzor hrozí ruské Wikipedii soudem
Zdroj: Luke Chesser / Unsplash

Ruský kat Roskomnadzor

Protože se Wikipedie odmítla podvolit, zahájí teď cenzor se serverem správní řízení a jeho správcům už zaslal výzvu k okamžitému odstranění nepřesných informací na téma speciální vojenské operace ozbrojených sil RF na Ukrajině.

Provozovatelům Wikipedie hrozí pokuta až čtyři miliony rublů a v případě další eskalace vztahu pravděpodobně i pozastavení činnosti (čti zablokování) na území Ruska.

Zdroj náhledové fotografie: Headway / Unsplash

Total
2
Shares
2 komentářů
  1. Rusáci nejsou biologicky lidmi – vypadají tak, ale staletím chlastu samohonky se z většiny Rusů stali Rusáci – a ti už jsou vývojově “na zpátečce” k opicím a k jejich předchůdcům – skřetům.

  2. Po okupaci Československa (1968) se běžně říkalo: TASS (TACC) má krátké nohy! (státní Tisková Agentura Sovětského Svazu) O ruské státní propagandě ve stylu nacistické Goebbelsovy propagandy to platí dodnes.

Comments are closed.