Robopes

Robotický pes s kulometem na zádech. Čína představila svou nejnovější zbraň

  • Číňané představili speciálního psa
  • Není živý a na zádech nosí smrtonosnou zbraň

Čínští výrobci zbraní představili nový typ robota vybaveného kulometem. Stroj přirovnávaný ke čtyřnohému psu by podle serveru Futurism mohl jednou v čínské armádě částečně nahradit vojáky.


Nepřehlédněte: Nejdetailnější snímek vesmíru bere dech. Skládá se ze 170 milionů fotografií


Robopes s kulometem

Robot si odbyl premiéru během rozsáhlého patnáctidenního vojenského cvičení nazvaného „Zlatý drak“ ve vzdáleném středisku v centrální Kambodži. Během manévrů novináři sledovali, jak personál bere na procházku robopsy podobné těm, které vyrábí americká společnost Boston Dynamics, ale vyzbrojené kulomety umístěnými na zádech.

Zástupci médií a vojenští experti na vlastní oči viděli dystopickou vizi toho, jak by mohly vypadat války v budoucnosti. Odborníci již dlouho varují, že používání ozbrojených dronů nebo „robotů zabijáků“, zejména těch autonomních (samostatně fungujících), je etickým problémem, kterým by se mělo mezinárodní společenství co nejdříve zabývat.

Není to poprvé, co se setkáváme se čtyřnohými roboty vybavenými zbraněmi. V loňském roce Pentagon oznámil, že americká armáda zvažuje vyzbrojení dálkově ovládaných robotických psů nejmodernějšími odstřelovacími puškami. Robopes z dílen Ghost Robotics má speciální keramický povlak, aby ho bylo obtížné odhalit i moderními přístroji pro noční vidění, a je navržen tak, aby dokázal fungovat i v případě, že selžou palubní senzory využívané při pohybu. „Upravujeme ho tak, aby se podobal savci,“ uvedl v prohlášení Jiren Parikh, šéf společnosti.

Ochrání rodinu a majetek před zloději

Podobného robopsa nedávno představila i firma Throwflame z Clevelandu v americkém Ohiu. Její stroj Thermonator není vybaven puškou nebo kulometem, nýbrž malým příručním ARC plamenometem. Ten nabízí dostřel až 9 metrů a výdrž v akci zhruba jednu hodinu. Ovládání „robůtka“ je možné provádět přes oficiální aplikaci pro chytré telefony s Androidem a iPhony.

Robot Thermonator se zatím prodává pouze ve Spojených státech amerických. Případné kupce vyjde na 9 420 dolarů, tedy asi 221 tisíc korun bez DPH.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Ghost Robotics, zdroj: Futurism, The Verge, The War Zone

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..