Mléčná dráha

Nejdetailnější snímek vesmíru bere dech. Skládá se ze 170 milionů fotografií

  • Něco takového člověk nevidí každý den
  • Nová mapa ukazuje 900 tisíc kosmických objektů

Vědcům se podařilo sestavit unikátní mapu vesmíru. Podle serveru Live Science se jedná o dosud nejkomplexnější snímek kosmu a naprostá většina zmapovaných objektů bere dech – především supermasivní černé díry a záhadný oblak plynu spojující vzdálené galaxie.


Nepřehlédněte: Na Mars se dostaneme za pár sekund. Warpový pohon bude realitou, říkají vědci


Nejdetailnější snímek vesmíru

Výzkumníkům se stále nepodařilo rozlousknout všechna tajemství vesmíru, proto jej nadále neúnavně zkoumají. Někdy se však nemusí soustředit jen na to, co zatím neví. Přestože je vesmír tajemný a chladný, ve skutečnosti nabízí mnoho krás. Důkazem je jeho dosud nejdetailnější záběr, který se skládá ze 170 milionů fotografií.

Cenná data pochází z rentgenového teleskopu eROSITA, který zkonstruovalo Německo a do vesmíru jej v roce 2019 vynesla ruská raketa Proton-M. Nejdetailnější mapa kosmu odhaluje více než 900 000 unikátních objektů, včetně 710 000 supermasivních černých děr, 180 000 hvězd, 12 000 kup galaxií nebo pulzaru Vela, jasně viditelného uprostřed mapy. Dalším pozoruhodným rysem na snímku je obrovský oblak plynu spojující kupy galaxií, který se táhne v délce 42 milionů světelných let (je více než 400krát delší než Mléčná dráha).

„Pro rentgenovou astronomii jsou to ohromující čísla,“ uvedla v prohlášení Andrea Merloni, vedoucí projektu eROSITA. „Za šest měsíců jsme objevili více zdrojů než velké mise XMM-Newton a Chandra za téměř 25 let provozu,“ dodala s odkazem na observatoře, které provozuje Evropská kosmická agentura, respektive NASA.

„Vědecký rozsah a dopad průzkumu je zcela ohromující, těžko se dá vyjádřit jen několika slovy,“ doplňuje Mara Salvato, která jako mluvčí konsorcia eROSITA koordinuje úsilí přibližně 250 vědců z celého světa.

Co je rentgenové záření?

Rentgenové záření je forma vysokoenergetického záření, které je pouhým okem neviditelné. Většina rentgenového záření ve vesmíru pochází z koncentrace extrémně horkých plynů, které mohou vznikat v masivních kupách galaxií, z pozůstatků výbuchů supernov nebo z aktivních černých děr, protože žhavá a rychle se pohybující hmota padá do jejich nenasytného chřtánu.

Studium rentgenového záření je nesmírně důležité, pomáhá totiž vědcům lépe pochopit celkovou strukturu samotného vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Live Science, IFLScience

Total
0
Shares
1 komentář
  1. prosím kdo psal tento článek? Pokud je tam jen 900 000 objektů tak je to hodně slabé a jestli 710 000 z toho je černých děr, tak gratuluji

Comments are closed.