Nová generace chytrého náramku od Xiaomi je v prodeji. Opět vyniká parádním AMOLED displejem a širokou nabídkou zdravotních a sportovních funkcí. Pokud sháníte levného, přesto schopného všeuměla, Smart Band 10 je možná jasná volba.
Nepřehlédněte: Recenze Realme 14 Pro+: Střední třída jak se patří. Je v praxi ještě lepší než na papíře?
Smart Band 10 se vám bude líbit
Populární a cenově dostupná série chytrých náramků Xiaomi Smart Band je letos k dispozici již ve své desáté generaci. Tentokrát nabízí o něco větší displej a přehlednější a svižnější systém, zajímavostí je také nová varianta s keramickým tělem. Tu jsme však netestovali, Xiaomi nám poslalo nudnou černou variantu.
Na první pohled vypadá letošní desátá generace podobně jako loňský model, rozdíl je však patrný při aktivaci displeje, jehož úhlopříčka oproti předchůdci vzrostla z 1,62 na 1,72 palce. Jde o parádní AMOLED panel s rozlišením 212 × 520 pixelů a působivým maximálním jasem s hodnotou 1 500 nitů.
V praxi, zejména pak na prudkém světle venku, jeho svítivost rozhodně oceníte. Větší displej také přijde vhod a další dobrou zprávou je, že ho využívají i nové ciferníky, které si stáhnete v mobilní aplikaci Mi Fitness.
S funkcí Always-On je život jednodušší
Hmotnost je perfektní: keramická verze je o něco těžší, pouzdro má hmotnost 23 gramů, kdežto hliníková varianta se chlubí pouhými 16 gramy. Náramky a chytré hodinky jsem už léta zvyklý nosit neustále, tedy i ve spánku, a pocitově je se Smart Bandem 10 vše v pořádku. Na zápěstí vám vadit nebude. Za pár minut na něj zapomenete a nebudete ho vnímat.
V balení najdete pouze nabíjecí kabel s magnetickým konektorem, nabíjecí adaptér musíte mít vlastní. Ale to už je taková klasika, nemá smysl o tom více psát. Řemínek je silikonový a pokud vám jeho barva přestane vyhovovat, můžete si koupit jiný. Vhod přijde utěsnění proti vniknutí vody do tlaku 5 atmosfér, takže s náramkem si můžete zaplavat v rybníce.
Mezi funkce, které využívám jak u chytrých hodinek, tak fitness náramků, je neustále zapnutý displej (Always-On Display), který zobrazuje při nižším jasu opravdu jen to nejdůležitější – například čas, úroveň nabití náramku, aktuální datum nebo počasí.
Je to fajn. Něco však musíte na oplátku obětovat – výdrž. Tato funkce více vybíjí baterii. Pokud tedy osobně preferujete co nejdelší výdrž nad aktuálními informacemi, funkci v nastavení Smart Bandu 10 ani nezapínejte; v základu je vypnutá.
Vybije se mi? Ano, za tři týdny…
Samozřejmostí je úprava ciferníku (na výběr jich je více než 200), tedy motivu na displeji. Můžete zvolit nějakou animovanou stylovku, ale pravděpodobně jako já dáte přednost tomu, abyste okamžitě viděli všechny důležité údaje. Náramek vám zobrazí i notifikace: pokud chcete, uvidíte, kdo vám volá, přečíst si můžete SMS, zprávy z e-mailu, Messengeru nebo WhatsAppu. Náramek vás také upozorní, že už se dlouho nehýbete či vás informuje o schůzce v kalendáři.
Co se výdrže týče, moje zkušenost je taková, že jsem poprvé nabíjel asi po sedmi dnech, abych si nepřidělával starosti. Xiaomi nicméně deklaruje výdrž na jedno nabití až 21 dní (a zhruba devět dní s aktivní funkcí Always-On). Nabíjení je přitom rychlé, stačí pár desítek minut na nabíječce. Za jak dlouho se náramek nabije z 0 na 100 procenta kapacity jsem vůbec neřešil. Prostě jsem ho na chvíli vložil na nabíječku a když jsem potřeboval vyrazit pryč, znovu jsem si ho nasadil na zápěstí. Podobně to bude dělat 99 procent jeho majitelů.
Lékař a fitness trenér na zápěstí
Oslím můstkem se přesouváme ke sportovním aktivitám. Na výběr je ze sto padesáti režimů. Sám využívám pouze chůzi, běhání a občas plavání, víc nepotřebuji. Nedokážu tak úplně docenit jejich počet, ale náramek dokáže třeba vyhodnotit i skákání přes švihadlo nebo cvičení jógy.
Lákadlem globální verze nové desítky je komplexnější přehled o kvalitě odpočinku. Na základě získaných dat náramek poskytuje personalizovaná doporučení pro zlepšení spánkových návyků. Snadno si můžete nastavit vlastní cíle, sledovat doporučení a získat hlubší přehled prostřednictvím kontinuálního sledování.
Cílem virtuálního trenéra Xiaomi je zvýšit kvalitu spánku díky přesnějším a srozumitelnějším datům. Je jasné, že vám žádná aplikace nemusí říkat, jak jste se vyspali. To víte sami nejlépe, jestli se cítíte dobře nebo ne. Ale vhled do toho, jak dobře nebo špatně spíte, může pomoci upravit vaše návyky. Žádoucí třeba je, abyste nechodili spát až ve tři ráno… Další letošní funkční novinkou je elektronický kompas. Víc se od loňska nezměnilo.
Nadále tu je měření SpO2, tedy úrovně okysličení krve, monitorování srdečního tepu, VO2 max, krevního tlaku, stresu nebo celkové skóre vaší vitality. Kontinuální měření je však nutné aktivovat v příslušené kartě v aplikaci Mi Fitness. Ženy si mohou do menu přidat užitečný menstruační kalendář.
V aplikaci Mi Fitness, která se páruje s Androidem i iOS, najdete přehledné grafy všech měření od počtu ušlých kroků přes vaše cvičení po analýzu spánku, hodnoty srdečního tepu, SpO2, míry stresu či spotřeby kalorií. Bohužel zájemci o pokročilé funkce se nedočkají integrované GPS nebo možnosti platby náramkem v obchodě – velká škoda. Platit u obchodníka „zápěstím“ bez nutnosti vytahovat z kapsy mobil nebo peněženku by přišlo vhod.
Xiaomi vylepšilo alespoň operační systém, který zohledňuje větší displej, což je potřeba zmínit. Jde o speciální verzi HyperOS ze smartphonů a tabletů. Samotné aplikace i menu je v češtině, o nepřesný překlad se bát nemusíte. Díky pokročilému softwaru se Smart Band 10 může stát i ovladačem vašeho Xiaomi ekosystému. Umožňuje ovládání připojených zařízení, jako jsou telefony, tablety nebo sluchátka, přímo ze zápěstí přes rozhraní Xiaomi Smart Hub.
Mám si chytrý náramek Xiaomi pořídit?
Xiaomi Smart Band 10 je výborný chytrý náramek, který za málo peněz odvede spoustu práce. Je zase o něco lepší než předchůdce, nicméně stávající majitelé devítky určitě měnit nemusí. Pokud používáte osmičku nebo ještě starší model, už se přejít vyplatí, ale vždy záleží na vašich individuálních potřebách.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: autorský text