Realme 7i

RECENZE Realme 7i: vytrvalec za pár tisíc, v obchodech nezaplatí

Realme 7i je chytrý telefon s výbavou nižší třídy a zajímavou cenovkou. Cílí zejména na uživatele vyžadující opravdu dlouhou výdrž na jedno nabití. V jeho výbavě najdeme ale i velký displej pro konzumaci médií nebo procesor Helio G85. Jak se telefon povedl? Zaslouží si vaši pozornost i tři měsíce po svém uvedení do prodeje? Do obchodů vstupoval za doporučených 4 299 korun. Dnes ho lze pořídit o tisíc korun levněji.


Psali jsme: Realme 8 Pro RECENZE: 108Mpx foťák a… stačí to?


Realme 7i: specifikace

Konstrukce plast, 164,5 × 75,9 × 9,8 mm, 208 gramů
Displej 6,5″, IPS LCD, 1600 × 720 px, poměr stran 20:9, jemnost 270 PPI
Operační systém Android 10 + Realme UI 1.0
Čipset 8jádrový, 2 GHz, MediaTek Helio G85
Paměť 4 GB RAM, úložiště 64 GB (eMMC 5.1) + MicroSD slot
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře, 3,5mm jack
Baterie 6 000 mAh, rychlonabíjení 18 W
Cena a dostupnost 3 300 Kč, prosinec 2020

Obsah balení a design

  • telefon Realme 7i
  • špendlík na SIM
  • 18W adaptér na nabíjení
  • kabel s koncovkami USB-A / USB-C
  • technická brožurka

Telefon Realme 7i k nám dorazil v klasické žluté krabiččce. Co najdeme uvnitř? Vzhledem k ceně přístoje chybí jen drátová sluchátka. Je zde samotný telefon, nabíjecí adaptér, který má výkon pěkných 18 W, kabel s koncovkami USB-A/USB-C a špendík pro vytažení šuplíku pro SIM. Seznam výbavy uzavírá jednoduchý návod k použití. Bohužel zde nenajdeme obyčejný silikonový obal na zadní kryt, který bývá většinou samozřejmostí.

Zaujme designem?

  • plastová konstrukce, vzhled Realme 7i není nijak převratný
  • při horním okraji se nachází kapkovitý výřez pro selfie kamerku
  • na spodní hraně si okamžitě všimnete tlustší bradičky
  • postranní rámečky jsou příjemně tenké

Jedná se o velký telefon, za co zčásti může i poměrně velká brada pod displejem. Je dlouhý necelých 165 mm a široký 76 mm. Upřímně, do drobných ženských rukou se zrovna moc nehodí. Na druhou stranu záda jsou z matného plastu a neulpívají tak na nich zbytečně otisky prstů.

Povrch na zadním krytu je lehce vroubkovaný, takže i když je telefon větší, tak se dobře drží a hlavně neklouže, což je dobře a za tu větší velikost se nakonec zase tak zlobit nebudete.

Na zadní straně najdete také modul s fotoaparátem, který má čtvercový tvar. Pod ním se nachází čtečka otisků prstů, která je na můj vkus posazená příliš vysoko. Při té velikosti telefonu by se mi líbila trochu níže.

Realme 7i
Realme 7i | foto: vlastní

Skener papilárních liníí je dostatečně rychlý, jak už je u Realme zvykem a nebyl s ním po dobu používání žádný problém. Na levém boku máme šuplík pro dvě SIM a jednu paměťovou kartu microSD. Na pravém boku pak tlačítka hlasitosti a zapnutí/vypnutí telefonu.

Ze spodu na nás vykoukne nabíjecí konektor USB-C, reproduktor a 3,5mm audiojack pro sluchátka. Fyzickou konektivitu jsem již zmínili, v bezdrátové bohužel chybí NFC. To znamená, že s mobilem u obchodníka nezaplatíte.

Telefon nám dorazil v bledě modré barvě.  Jako plus zmiňuji již nalepenou ochrannou fólii z výroby. Rozměry 164,1 × 75,5 × 8,9 milimetru Realme 7i  neřadí zrovna ke kompaktním modelům.

Displej a operační systém

  • použit je displej úhlopříčky 6,5 palce s HD+ jemností (1 600 × 720 px)
  • protože není typu AMOLED, nepodporuje funkci Always-On
  • s čitelností na přímém slunci jsem neměl problém

Na přední straně zařízení je displej o velikosti 6,5 palce. Jedná se o LCD panel s tristním rozlišením 1 600 × 720 pixelů, tedy HD+. Poměr stran je obvyklých 20:9. Výsledná jemnost obrazovky je 270 pixelů na palec, což je hodnota, při které pouhým okem můžete rozeznat jednotlivé pixely. Pohled na čelní stranu Realme 7 je jasnou známkou toho, že tady se fakt šetřilo.

Náš dojem z displeje trochu zachraňuje konfigurovatelná ochranu zraku před modrým světlem, tmavý režim v celém systému, respektive nadstavbě Realme UI 1.0 a vcelku dobrá čitelnost panelu na přímém slunci. Obnovovací frekvence je 60 Hz. Čekal snad někdo ale něco jiného? Místo trendy průstřelu je zde jen vycentrovaný kapkovitý výřez pro selfie fotoaparát. Kdo je zvykl na notifikační diodu, bude ji muset oželet.

Realme 7i má displej čitelný i na sluníčku
Realme 7i má displej čitelný i na sluníčku | foto: vlastní

Realme 7i a operační systém Android 10

Realme 7i běží na Androidu 10 s nadstavbou Realme UI 1.0, která je svižná a přehledná. Uživatelské prostředí je v podstatě čistý Android s pár užitečnými vychytávkami výrobce, jako je třeba boční panel s rychlou volbou pro nejpoužívanější aplikace. Nenajdete zde ani žádné předinstalované aplikace nebo hry snad kromě Facebooku a WPS Office. Takže žádná tuna balastu a nesmyslů, ale pěkně čistý a na danou třídu i svižný systém.

Je pomalý jako šnek, nebo s výkonem není problém?

  • procesor Helio G85 od MediaTeku společně se 4 GB operační paměti
  • 64GB úložiště lze rozšířit paměťovkou

Jelikož jsme v té nejnižší třídě, tak by se na první pohled mohlo zdát, že Realme 7i bude scházet výkon. Ale opak je pravdou. Sice zde nenajdeme nějaký výkonný Snapdragon, ale máme tady procesor ze stáje Mediatek, a to konkrétně model Helio G85, který se nezalekne ani toho, když si budete chtít zahrát nějakou hru.

Výkon Realme 7i v benchmarku AnTuTu
Výkon Realme 7i v AnTuTu

Trhač asfaltu to není, ale třeba takový Asphalt 9 na tom běžel celkem solidně. Horší to pak bylo s více náročnými tituly jako je například PUBG Mobile. Tam už musíte pro lepší plynulost detaily stáhnout na střední nebo i nižší. Při hraní se telefon ani příliš nezahříval, a to i po několikahodinovém hraní. V Antutu se skóre vyšplhalo až za hranici 200 tisíc bodů. To je docela slušný výsledek. Dále tu máme i 4 GB operační paměti a 64GB úložiště.

Jak Realme 7i fotí?

  • Realme 7i tahá na zádech trojitý fotoaparát
  • 48Mpx hlavní + 8Mpx superširokoúhlý + 2Mpx makro snímač
  • od širokáče nečekejte kdovíjaký úspěch, makro je v tomto případě snad i zbytečné
  • kvalita Full HD (1080p) odpovídá cenové hladině

Ve čtvercovém fotomodulu se ukrývají hned tři fotoaparáty. První a hlavní senzor je 48Mpx se světelností f/1.8, přičemž skládá čtyři pixely do jednoho a výsledkem jsou 12Mpx snímky. Za denního světla vykouzlí celkem pěkné fotky, horší je to večer. Sice v aplikaci pro focení najdete i Noční režim, avšak o tolik se detaily nezlepší. Na svou cenovou relaci Realme 7i špatně nefotí, ale nějakou velkou podívanou nečekejte. Video natáčí telefon maximálně ve Full HD rozlišení (1080p) při třiceti nebo šedesáti snímcích bez jakékoliv stabilizace.

Nervy vás čekají v případě 8Mpx ultraširokoúhlého fotoaparátu. Za slunečného počasí a pokud si trochu umíte vyhrát se světlem, uděláte celkem obstojné snímky. Ale jakmile se setmí, tak jsou fotky takřka nepoužitelné. Chybí ostrost a patrný je výrazný šum. Realme 7i nabízí i 2Mpx makro snímač, který vzhledem k nevalné kvalitě použijete maximálně pouze jednou. Hned po prvním vyfocení totiž zjistíte, že snímek se nedá použít ani jako momentka na Instagram. Můj názor je, že by se ty 2Mpx fotoaparáty pro „lepší bokeh nebo makro“ měli zakázat. Ale chápu, že dnes prodává kvantita a levný mobil se třemi foťáky vypadá cool.

Ale ač fotoaparáty neoplývají valnou kvalitou, musím za ně Realme stejně pochválit. A to proto, že i v této cenovce najdeme širokoůhlý objektiv. Protože například o dva tísíce dražší smartphony jako jsou třeba Vivo Y70, nebo Redmi Note 9T, mají pouze hlavní 48Mpx senzor a dva zbytečné 2Mpx snímače. Ultraširokouhlý fotoaparát u nich nenajdete.

Zajímavost k fotoaparátu. Když prim hraje aplikace od Googlu

Nedalo mi to a vyzkoušel jsem, jak si u tak levného telefonu poradí s kvalitou fotek asi nejlepší aplikace pro focení Google Camera. Aplikace (modnutá) byla velmi nestabilní, a to z důvodu použitého procesoru Mediatek, který Realme 7i pohání. Jediné, co fungovalo, byl klasický režim focení.

Níže máte porovnání, jak si obě fotoaplikace (ta od Realme a Google Camera) poradily s noční scénou. Realme se s nočním režimem vůbec nechytá. Zato Google Camera (v7.3) i na denní režim udělá kvalitnější snímek. Tady je vidět, jak je kvalitní software pro zpracování fotek důležitý.

Jaká je výdrž baterie telefonu?

  • baterie s kapacitou 6 000 mAh
  • podpora 18W kabelového nabíjení
  • adaptér je součástí balení

Silnou stránkou levného Realme 7i je jeho napevno zabudovaná 6 000mAh baterie. S touto kapacitou se nemusíte bát odjet na prodloužený víkend třeba na chatu a klidně bez nabíječky. Telefon hravě zvládne i tři dny běžného používání. To znamená hovory, SMS, nepřetržitě zapnutá data a občas něco vyfotit, nebo chvíli zapařit svou oblíbenou hru. A třetí den večer jsem měl nějakých 10 % kapacity. Výdrž je opravdu skvělá a byl jsem a ní naprosto spokojen.

Realme 7i a výdrž baterie
Realme 7i a výdrž baterie

Zhodnocení a závěr

Realme 7i
Realme 7i | foto: vlastní

I přes všechny své nedostatky, jako je průměrný displej a podprůměrný fotoaparát, testovaný Realme 7i docela příjemně překvapil. Telefon během testování prokázal, že je spolehlivým pomocníkem, který se nezalekne ani náročnějších aplikací/her a svému majiteli zajistí opravdu parádní výdrž. Realme 7i bych doporučil hlavně lidem, kteří hledají spolehlivý stroj na cesty a nechtějí s sebou pořád tahat powerbanku nebo nabíječku pro každodenní nabíjení… U Realme 7i to není potřeba.

Co se líbí

  • povedené zpracování
  • dostatek výkonu
  • dobře fungující operační systém
  • extrémně dlouhá výdrž
  • 18W nabíjení
  • matná zadní strana

Co se nelíbí

  • průměrný fotoaparát
  • zbytečný 2Mpx snímač
  • absence notifikační diody
  • chybí NFC pro mobilní platby
  • slabé HD+ rozlišení displeje
Total
0
Shares