Vivo Y70

Vivo Y70 RECENZE: Budete ho milovat, nebo nenávidět

V posledních několika letech došlo k expanzi mnoha čínských výrobců na západní trhy a to s sebou přineslo nepřeberné množství kvalitních a levných telefonů. K zavedeným hráčům, jako jsou Huawei a Samsung, se připojilo Xiaomi, Realme a OnePlus a v únoru do České republiky vstoupilo také Vivo.

Jedním z trojice telefonů, které jsou v tuzemských obchodech k zakoupení, je Y70 – model, jehož cílem je nabídnout slušnou výbavu za dostupnou cenu. Uspěje nové Vivo v početné konkurenci?


Psali jsme: Vivo oficiálně vstoupilo na český trh! Nabídku tvoří tři levné mobily


Obsah balení

  • Drátová sluchátka, silikonový kryt, špendlík
  • Nabíjecí adaptér a samotný telefon

Po zakoupení Y70 vás žádné nemilé překvapení nečeká. V modrobílé krabičce skromných rozměrů najdete vše, na co si vzpomenete. Kromě telefonu je tu nabíjecí adaptér, USB-C/USB-A kabel, drátová pecková sluchátka, průhledné silikonové pouzdro, které zabrání poškození a také manuál, který nikdo nikdy nečte.

Vivo Y70: specifikace

Konstrukce plast, 161 × 74,1 × 7,8 mm, 171 gramů
Displej 6,44″, AMOLED, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 ppi
Operační systém Android 11 + Funtouch OS
Čipset 8jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 665
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubka), clona f/1.79 + 2× f/2.4, PDAF, umělá inteligence, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.05
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 100 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost 5 999 Kč, únor 2021

Jak vypadá, jaký je?

  • Designově vyčnívá z davu
  • Až neuvěřitelně lehký, hmotnost jen 171 gramů

Od pohledu není na telefonu prakticky nic výjimečného, co bychom neviděli už mnohokrát na jiných modelech střední třídy. Je vyroben z plastu a nikoli ze skla, které najdete u dražších smartphonů, ale přesto vypadá moc pěkně, zvláště když na zadní stranu dopadá světlo. Testoval jsem variantu Oxygen Blue, která v gradientu přechází z modré do světlejších odstínů a vypadá hezky.

Blížší pohled na zadní část dále prozrazuje, že Vivo evidentně chtělo, aby povedený design zadní strany maximálně upoutal. Logo společnosti a trojitý modul zadní kamery jsou proto umístěny po sebou v levém pruhu a krásně odráží světlo, zatímco informace o modelovém čísle a certifikátech jsou viditelné sporadicky a mnoho lidí je možná ani nepostřehne.

Co mě ale opravdu zaujalo, tak to byla hmotnost telefonu. Na dnešní poměry je příjemně lehký, pohodlně se dří v ruce a v kapse u kalhot o něm ani nebudete vědět. Nízkou hmotnost oceníte i při několikahodinovém telefonování.

Vivo Y70
Vivo Y70 | foto: vlastní

Zpracování

  • Přední část ze skla, rámeček a záda jsou plastová
  • Rozměry 161 × 74,1 × 73,8 mm, hmotnost 171 gramů

Nikdo dnes nechce kupovat zajíce v pytli, tudíž se nemohu vyhnout zmínce o zpracování. Vivo nevybočuje ze zaběhlého trendu. V cenové relaci kolem pěti tisíc korun už je standardem, že vše perfektně lícuje, nikde nic nevrže a neřeže do dlaně. Ke zpracování nemám žádných námitek.

Na pravém boku má telefon zapínací/vypínací tlačítko a nad ním je umístěna kolébka pro ovládání hlasitosti. Opačnou stranu nenarušují žádné fyzické prvky. V horní hraně najdete šuplík pro dvě SIM a jednu microSD kartu.

Spodní hrana nabízí USB-C konektor pro nabíjení a přenos dat, reproduktor a 3,5mm audiojack pro připojení sluchátek, která dostanete v balení. Abych se přiznal, podrobně jsem je nezkoumal, na občasný poslech písniček ale budou bohatě stačit.

Vivo Y70
Vivo Y70 | foto: vlastní

Displej

  • 6,44palcový Full HD+ displej 
  • AMOLED technologie
  • Obnovovací frekvence pouze 60 Hz

Na první pohled na displeji není nic zvláštního. Než se ovšem podíváte blíže a zjistíte, že na úhlopříčce 6,44 palce najdete Full HD+ rozlišení (2 400 × 1 080 pixelů) a zobrazovací technologii AMOLED. Poměr stran obrazovky je tradičních 20:9. Ve výřezu v horní části panelu se ukrývá průstřel pro čelní fotoaparát. A to je v podstatě vše.

Obnovovací frekvence je standardních 60 Hz, což me mrzelo, ale to bylo tak vše, co jsem s tím mohl dělat. Nebudu ale nijak zastírat, že bych uvítal rychlejší displej s 90 Hz. Po pár dnech si moje oči na přechod ze setsakramentsky rychlých 120 Hz (používám S21 Ultra) naštěstí zvykly a dál už jsem to nijak neřešil.

Rámečky okolo displeje se drží zvyklostí střední třídy: jsou tenké až na bradu, která je nápadně širší. Displej se dá označit za jednu z hlavních předností Vivo Y70; nechybí mu HDR, podpora 103 % barevného spektra NTSC, kontrastní poměr 2000000:1 či lehké 2,5D zakřivení.

Vivo Y70
Vivo Y70 | foto: vlastní

Data v bavlnce

Odemknutí Vivo skenem obličeje pomocí selfie kamerky je rychlé a spolehlivé, ale druhá možnost biometrického unlocku je ještě působivější. Telefon má pod displejem zabudovanou čtečku otisků prstů, která se mi zdála přesnější než u jiných telefonů střední třídy, které už jsem testoval.

Kromě toho mě také potěšilo, že telefon podporuje odemknutí poklepáním. Stačí dvakrát ťuknout na displej a on se odemkne/rozsvítí. To je super, nikoho nebaví neustále hledání zapínacího tlačítka na boku.

Hardware a výkon

  • Procesor Qualcomm Snapdragon 665
  • 8 GB RAM 
  • 128 GB paměti

Vivo Y70 je postaveno na 11nm procesoru Qualcomm Snapdragon 665. Ten obsahuje čtyři jádra Kryo 260 (založená na Cortex-A73) taktovaná na 2,0 GHz a další čtyři s nižším taktem 1,8 GHz. O zpracování grafiky se stará Adreno 610 a konektivitu zajišťuje modem Snapdragon X12 s rychlostí až 600 Mbps. Operační paměti je 8 GB a 128GB úložiště jedále  rozšířitelné paměťovými kartami.

Strávil jsem nějaký čas hraním Call of Duty: Mobile, což je má oblíbená střílečka, a byl jsem příjemně překvapen tím, jak si Vivo s touto akcí poradilo. Se zpomalením jsem se setkal jen sporadicky a kromě nižší obnovovací frekvence 60 Hz jsem vážně neměl pocit, že bych byl v nějaké nevýhodě ve srovnání s hráči s dražšími smartphony. Dostávali „čočku“ i když jsem byl na Vivu. Při hraní závodního Asphalt 9 už byla situace o poznání horší. Během ježdění na trati jsem se setkával se zpožděnými reakcemi, ale vždy jsem dojel.

Jak už teď asi tušíte, pohyb v uživatelském prostředí je relativně plynulý a telefon si dokáže docela dobře poradit i s náročnějším multitaskingem, za což vděčí právě 8 GB RAM.

Během přepínání aplikací může sem tam dojít k drobnýme zaváhání, zvláště ve srovnání s vlajkovými telefony. Ale mějte na paměti, že jde o střední třídu. Výkon telefonu je v praxi solidní. Za konkurencí však Vivo výrazně zostává v benchmarcích. V AnTuTu udělá výsledek 193 tisíc bodů, což může být problém – mnoho lidí se při výběru nového smartphonu tímto testem stále řídí.

Operační systém

  • Android 11 s prostředím Funtouch 11 OS
  • Podpora funkce Always-On

Po vybalení telefonu z krabičky, přihlášení k účtu Google a připojení k internetu mě okamžitě přivítalo oznámení o dostupnosti nové aktualizace. Balíček o velikosti 2,8 gigabajtu obsahoval operační systém Android 11 a vyladěnější nadstavbu Funtouch OS.

Jedná se o minimalistické uživatelské prostředí, které nemusí každému vyhovovat. Což byl i můj konkrétní případ. Stalo se mi, že jsem po dlouhé době nepoužíval gesta, ale standardní virtuální tlačítka. Důvod? Podivné animace. Připomínaly mi nějakou starou verzi Androidu a to jsem nebyl schopen přenést přes srdce.

Přechod na tlačítka zážitek z používání kupodivu o poznání pozvedlo. K nadstavbě jsem pak v podstatě už neměl výhrad. Není zaplevelena bloatwarem, za což výrobce chválím, a nechybí jí nic, na co jste zvyklí z jinych smartphonů. Je tu úsporný herní režim, různá gesta (přejetím tří prstů po displeji pořídíte screenshot) a využívatmůžete i populární čtečku zpráv Google Discover. Dostanete se k ní tak, že přejedete prstem na hlavní ploše směrem doprava. Přidržením kolečka sloužícího pro návrat na hlavní plochu pak spustíte Asistenta Google.

Protože je displej typu AMOLED, výrobce uživatelům nabídl populární funkci Always-On, tedy zobrazení času a různých notifikací na vypnuté obrazovce. V případě Y70 jsem se ale setkal s tím, že nepodporuje všechny aplikace, což mi prostě přijde jako nevyužitý potenciál. Zobrazí sice zprávu z Facebook Messengeru, ale to, že vám někdo na Facebooku okomentoval příspěvek, už nikoli. Abyste to zjistili, musíte rozsvítit displej. Celé to na mě působilo jakoby šité horkou jehlou.

Vivo Y70 a funkce Always-On
Vivo Y70 a funkce Always-On | foto: vlastní

Jak na tom je Vivo Y70 s výdrží baterie?

  • 4 100mAh baterie
  • 33W rychlé nabíjení

Smartphone má napevno zabudovaný akumulátor s kapacitou 4 100 mAh. Většina uživatelů bude nabíjet jednou za den, den a půl. Někdy i za dva dny, ale to už se budou muset trochu uskromnit a použít Spořič baterie. Pro dobrou výdrž doporučuji aktivovat tmavý režim (dark mode), který nějaké to procento za delší časový úsek k dobru určitě přidá.

A když už se stane, že vám dojde šťáva, nezabere vám příliš času energii opět doplnit. Vivo Y70 podporuje rychlé nabíjení výkonem 33 W, přičemž součástí balení je i potřebný adaptér.

Vivo říká, že za 30 minut baterii nabijete na 65 %, ale v tomto případě je zbytečně skromné – v mém měření jsem se za půl hodiny dostal na 76 procent. Bezdrátové nabíjení podporováno není.

Jak ja na tom foťák?

  • Trojitý fotoaparát: 48Mpx hlavní snímač, 2Mpx makro a 2Mpx hloubkový senzor
  • Chybí ultraširokoúhlý foťák a teleobjektiv
  • Za ideálních podmínek slušné fotky
Vivo Y70
Vivo Y70 | foto: vlastní

Zadní podlouhlý modul, který výrobci u svých levnějších mobilů sekají jak přes kopírák, ukrývá tři snímače. Ten hlavní má rozlišení 48 Mpx a objektiv o světelnosti f/1,8. K dispozici je také senzor s 2 Mpx pro makro snímky a 2Mpx portrétní snímač (oba f/2.4). Chybí ultraširokoúhlý foťák. Zatímco teleobjektiv v cenové relaci kolem pěti tisíc nečekáte, absence širokáče mě opravdu mrzela.

Klidně bych místo něj oželel makro snímač, nebo hloubkový snímač. U fotoaparátu mi chyběla větší flexibilita. V některých situacích cítil někdy jako Prometheus přikovaný ke skále. Čelní fotoaparát v kapkovitém výřezu displeje má dostatečné rozlišení 16 Mpx. Nenadchne, ani neurazí. V protisvětle bohužel ztrácí. Nebe je často je bílá plocha. Kvalita Full HD videa při třiceti snímcích je průměrná. Na sociální sítě tato výbava ale stačí.

Pojďme si říct nyní i něco fotkách z hlavního snímače, které díky podpoře spojování sousedních pixelů mají rozlišení 12 Mpx. Za dobrých světelných podmínek jsou pěkně prokreslené, nechybí jim detaily a mnohdy vypadají opravdu dobře. Pokud chcete fotit v noci, tak takový režim tu také je – kvalitě nepatrně pomůže.

Výrobce nabízí i možnost telefon manuálně přimět k maximálnímu 48Mpx rozlišení. Tento režim doporučuji ale používat opravdu jen za ideálních světelných podmínek. Jakmile začne ubývat světlo, kvalita jde dolů – objevuje se šum, artefakty, detaily se ztrácí před očima.

Foťák Vivo Y70 si docela obstojně poradí s protisvětlem, byť někdy expozice pokulhává – výrobce by měl zamakat a na telefon poslat opravnou aktualizaci. Uměla inteligence, která umí poměrně rychle rozpoznat to, co fotíte a tomu přizpůsobit parametry fotoaparátu, má tendence snímky upravovat do sytých barev, což mi ale nevadilo.

U videa počítejte maximálně s 4K rozlišením při třiceti snímcích za sekundu. Bohužel, v tomto nastavení není aktivní žádná stabilizace, takže výsledkem je nepoužitelný, rozklepaný obraz.

Lepší výsledky podává telefon v módu Full HD (1080) , kdy už se nic nechvěje a obraz je krásně plynulý.

Galerie

Portrétní fotografie z Vivo 70
Portrétní fotografie z Vivo 70 | foto: vlastní

Mám si ho koupit?

Vivo Y70 nabízí naprvní pohled vše, co lidé od moderního smartphonu střední třídy očekávají. Nabízí pěkný AMOLED displej, slušný výkon a dlouhou výdrž na baterii, přičemž v balení naleznete rychlou 33W nabíječku. Moc se mi líbí gradientní provedení zadní strany, která telefonu pomáhá esteticky vyniknout. Telefon vystupuje z davu i díky příslibu výrobce tří let softwarových aktualiizací.

Mrzí mě absence ultraširokoúhlého fotoaparátu, se kterým se dá leckdy pořádně vyblbnout. Dále chybí bezdrátové nabíjení a pro budoucí roky klíčová podpora 5G. Uživatelské prostředí Funtouch OS je více než použitelné, ale asi se nebude líbit všem.

Y70 pro značku Vivo představuje povedený vstup na český trh, kde si může rychle a snadno vybudovat početnou komunitu příznivců.

Vivo Y70
Vivo Y70 | foto: vlastní

Co se nám líbí

  • Slot na 2 nano SIM + paměťovou kartu
  • AMOLED displej s funkcí Always-On
  • Systém Android 11
  • Kvalitní zpracování
  • Slušný výkon
  • Výdrž a 33W nabíjení baterie

Co se nám nelíbí

  • Fotoaparát by mohl podávat lepší výsledky
  • Chybí ultraširokoúhlý snímač
  • Nadstavba Funtouch OS a podivné animace
  • Chybí podpora 5G
  • Nedotažený Always-On displej
Total
0
Shares