Realme 9 Pro RECENZE

Realme 9 Pro RECENZE: třpytivý chameleon je opět trefa do černého

Dravá čínská štika pokračuje v kanonádě a tentokrát nám servíruje čistokrevného zástupce střední třídy. Obzvláště v tomto segmentu je konkurence doslova nabitá k prasknutí, objevují se zde jak no-name výrobci, tak i veleúspěšné značky. S 5G dnes už nikoho neohromíte, takže otázka zní následovně: má Realme 9 Pro co nabídnout? Na to vám odpoví naše dnešní recenze!


Nepřehlédněte: Samsung Galaxy S22 Ultra RECENZE: „Nout“ je zpět a budete ho milovat!


Realme 9 Pro Specifikace

Konstrukce klasická (plast + sklo)
Konstrukce 164,3 × 75,6 × 8,5 mm, 195 g
Displej 6,6″, IPS, 120 Hz, 2412 × 1080 px, 20:9, jemnost 400 ppi
OS Android 12 + Realme UI 3.0
Procesor 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 695 5G
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.2) + podpora MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparát 64 Mpx, f/1.8, 26mm (hlavní), PDAF
8 Mpx, f/2.2, 119˚, 16mm (širokoúhlý), 1/4.0″, 1.12µm
2 Mpx, f/2.4, (makro)
16 Mpx, f/2.1, 26mm (selfie), 1/3.09″, 1.0µm
Konektivita 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost od 7 499 Kč, únor 2022
Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Obsah balení

  • Realme 9 Pro
  • špendlík na SIM
  • 33W nabíjecí adaptér
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • silikonový kryt

Design a zpracování

  • plastové tělo je bytelné, robustní
  • na zádech ulpívají otisky prstů
  • čtečka otisků je rychlá a přesná

Populární značka spolu s povedeným vlajkovým telefonem Realme GT 2 Pro, který láká zejména na špičkový výkon a perfektní design, v Česku také uvedla cenově dostupnější novinku Realme 9 Pro. Ta nevypadá vůbec zle, výbava včetně 5G taky ujde, má i solidní fotoaparát, velkou baterii, takže už zbývá jen zjistit, jestli může zazářit.

Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Po vyjmutí z krabičky v ruce svírám na první pohled naprosto uniformní placku. Čelní stranu vyplňuje displej. Ten je vsazen do plastového rámu a pak jsou zde ještě záda, která jsou měňavá a na sluníčku se třpytí do dáli.

Tlačítko zapnutí/vypnutí, které zároveň slouží jako čtečka otisků prstů, se nachází vpravo, kolébka hlasitosti spolu šuplíkem na SIM vlevo, vespod je USB-C konektor, vlevo od něj 3,5mm jack a vpravo mono reproduktor. Celkový dojem z Realme 9 Pro je ale dobrý. Zpracování je příkladné, nikde nic nevrže, na první pohled rozhodně nepůsobí jako levná pouťová atrakce.

Displej, výdrž, baterie

  • svižný 120Hz IPS displej
  • dobré pozorovací úhly
  • čtečka otisků prstů na boku
Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Full HD+ IPS displej funguje bezvadně, má relativně přirozené barvy a velmi dobré pozorovací úhly. Obnovovací frekvence se 120 hertzy je znát a zajišťuje perfektní plynulost, bez ní je odezva „upocenější“.

Novinka je typickým jednodenním smartphonem. To je dáno typem a velikostí displeje. Baterie má nadstandardní kapacitu 5 000 mAh. Výsledná výdrž je tedy naprosto individuální. Pakliže patříte mezi méně náročné uživatele (surfování, SMS, sociální sítě, Realme 9 Pro v pohodě utáhne i dva dny. Čím více budete telefon ždímat, tím větší šance je, že bude muset večer na nabíječku.

Ta má výkon 33 wattů. Nejde o rychlost, ze které si člověk sedne na zadek (takové Xiaomi 11T Pro podporuje 120 W), ale je dostačující. Zařízení do plna nabijete přibližně do hodiny.

Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Systém, prostředí

  • Realme UI 3.0 funguje na výbornou
  • Android 12 a příkladná optimalizace
  • nadstavba je přehledná, intuitivní

Realme 9 Pro běží na nejnovějším Androidu 12 s vlastní nadstavbou Realme UI 3.0. Ohledně veškerých postřehů vás s dovolením odkážu na nedávnou recenzi Realme GT 2 Pro, protože v drtivé většině u obou telefonů kryjí.

Ale abych to úplně neodbyl: platforma je vyzrálejší, nepůsobí čínsky, je přehledná, potěší celá řada nastavení (plocha, přechody, efekty, ikony, motivy; bacha, kvůli „Ípéesku“ chybí Always-On Display).

Výkon, benchmark

  • výkon lepší než na papíře
  • procesor se nepřehřívá
  • v plném zatížení max 42 °C
Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Realme 9 Pro není herní, prémiový ani vlajkový telefon. Nestojí ranec, přesto titulek recenze sedí jako zadnice na hrnec. Je to chameleon, a to nejen kvůli barvě. V AnTuTu nasbíral něco málo přes 400 tisíc bodů. V Geekbench5 taky nejde o žádný zázrak. Přesto jsem téhle mašince dal pokouřit v PUBG a CoD Mobile.

A? No nic. (úsměv). Hry šlapou, a musím říct, že dost dobře (PUBG smooth + extreme, balanced, hdr + ultra, 60 fps, stabilita 91 %, av. fps 54; CoD nejvyšší detaily, stabilita 93 %, av. fps 56). Papírově podprůměrný procesor vcelku válí. Multitasking? Naprosto v pohodě. Tady se není čeho bát.

Konektivita, zvuk

Bluetooth 5.1, nové Wi-Fi 6 a vysokorychlostní 5G jsou atributy, které v dnešní době nesmí chybět v žádném dnešním moderním telefonu. A to platí i pro NFC a možnost bezkontaktního placení přes Google Pay. Pokud navíc preferujete používání dvou SIM karet, např. pro soukromé a firemní účely, tak i v tomto případě máte vyhráno.

Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Mono reproduktor dokáže vykouzlit neuvěřitelně hlasitý zvuk. Dost možná to má na svědomí podpora Real Original Sound, nicméně raději bych tuhle funkci oželel. Středy jsou nevýrazné a neprokreslené, výšky nepřesné a basy totálně „utopené“.

Není to vyloženě hrůza, s ohledem na cenu, jde vlastně o standard. Navíc vám většina uživatelů stejně řekne, že upřednostňují sluchátka nebo pořádný BT reproduktor. Mimochodem, Realme 9 Pro má audio konektor, za což chválím.

Fotoaparát, video

  • před den fotí solidně
  • s ubývajícím světlem jde kvalita dolů
  • vadí mi nepřirozený zásah AI
  • objevuje se přepal u zelené barvy

Přední 16Mpx selfie kamerka poslouží nejen k focení, ale i k odemknutí smartphonu Realme 9 Pro (nepoužívat jako jediný způsob zabezpečení!). Výstupy jsou kvalitní, bokeh spolehlivý (obličej by mohl být i prokreslenější). Nechybí zkrášlovací filtry nebo „žehlení“, které z vás udělá modela nebo bohyni.

Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Na zádech z decentně vystouplého modulu vykukuje trojice objektivů: primární 64Mpx senzor, 8Mpx ultra-širokáč a 2Mpx makro snímač. Hlavní kamera (mám tušení, že jde o čip IMX686 od Sony) využívá funkce pixel binningu a defaultně z něj lezou 16Mpx fotky. Za dobrých světelných podmínek jsou poměrně věrné, ostré a mají slušný dynamický rozsah.

Detaily velmi dobré, ale někdy směrem k rohům se nepatrně slévají. S úbytkem světla jsou však dosažené výsledky horší, dochází k menšímu zašumění nebo přeostření. Zamrzí i místy otravný přepal u zelené nebo oranžový nádech u červené barvy (s vypnutým AI režimem je mírnější).

V noci už je to horší

Širokoúhlý fotoaparát má 8 megapixelů a nevede si zle. Fotky mají slušný kontrast, ale občas postrádají ideální ostrost. Fotit s ním v podvečer nebo večer je problém. 2Mpx makro je pak na okrasu. Raději foťte s hlavní kamerou a udělejte ořez. Noční snímky docela ujdou, ale prosím jen s hlavním snímačem. Výskyt zašumění či nežádoucích artefaktů je pak místy logickou daní.

Realme 9 pro zvládne natáčet pouze ve Full HD se 30 fps. To platí i pro širokoúhlý objektiv. Snímky mají poměrně věrné barvy, solidní kontrast a téměř neznatelný šum. Elektronická stabilizace funguje spolehlivě, nicméně se mírnému kolébání nebo drobným záškubům nevyhnete, zejména pokud jste v pohybu.

Závěr, hodnocení

Realme 9 Pro si už s ohledem na cenu svoji výbavu beze zbytku obhájí. Má 5G, dostatečný výkon (i ten herní), líbivý design i spolehlivou konektivitu. Nechybí ani slot na MicroSD karty, nabíjet 33 watty taky není za trest, ale pokud bych mohl poradit (pod podmínkou, že chcete zůstat věrní Realme), připlatil bych si zhruba 2 tisíce (někde i levněji) a zakoupil Realme 9 Pro+.

Má parádní AMOLED, byť s 90 hertzy, velmi dobrý zvuk (protože stereo), rychlé 60W nabíjení, ale hlavně parádní 50Mpx fotoaparát od Sony s optickou stabilizací obrazu.

Realme 9 Pro RECENZE
Zdroj: FONETECH.CZ

Mám si Realme 9 Pro koupit?

  1. Ano, pokud se vám líbí zajímavý vzhled, rychlý 120Hz displej, solidní výkon i konektivita a dobrý fotoaparát, byť s odřenýma ušima.
  2.  Ne, jestliže preferujete AMOLED, požadujete rychlejší dobíjení, víc jak jeden spolehlivý fotoaparát, fajnovější zvukové podání nebo vám Realme nesedí obecně (nabízí se Redmi Note 10 apod.)
Plusy Minusy
+ design – makro
+ 120Hz displej – širokoúhlý objektiv
+ spolehlivý výkon – mono reproduktor
+ hlavní fotoaparát – Full HD s 30 fps
+ selfie kamera
+ 3,5mm jack
+ MicroSD

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares