XPeng X2

První skutečné létající auto dokáže jezdit po silnici a pak vzlétnout. A vejde se na normální parkovací místo

  • Společnost Alef představila netradiční létající auto
  • Vypadá jako taxi Korbena Dallase z Pátého elementu

Létající auta, která jsme dosud viděli jen ve science-fiction filmech, se pomalu stávají skutečností. Společnost Alef Astronautics právě představila jeden z prvních létajících taxíků. K prvním zákazníkům se vůz dostane zanedlouho, v roce 2025.


Nepřehlédněte: Měsíc se vzdaluje od Země, zjistila NASA. Každý rok o necelé 4 centimetry


Létající taxi Alef Model A

O létajících autech se občas mluví, ale většinou po krátké době upadnou v zapomnění. Splnit totiž náročné podmínky pro letecký i silniční provoz, není nic snadného. Jim Dukhovny, zakladatel společnosti Alef Aeronautics, to však dokázal. Technologicky vyspělý koncepční vůz, nazvaný Alef Model A, byl právě odhalen na mezinárodním autosalonu North America International Auto Show v Detroitu.

Dokáže jezdit jako normální auto a také vertikálně vzlétnout, takže se může vznášet a létat nad ucpanou křižovatkou. „Snažili jsme se navrhnout a vytvořit první skutečné létající auto. Vzali jsme si předlohu ze science-fiction. Šlo nám o to, abychom zůstali věrni své vizi, tomu, co si všichni přejí,“ řekl Dukhovny listu Windsor Star.

Model A, který vznikl po sedmi letech náročného vývoje, nevypadá jako běžná létající auta, ale spíše jako létající taxík Bruce Willise z filmu Pátý element. Neobvyklý design s karoserií, která se po vzletu překlopí na bok a stane se jedním velkým křídlem, je pouze jednou z věcí, kterou fascinuje.

„Model Alef je moderním řešením pro potřeby městské dopravy v 21. století, protože představuje nejrychlejší a nejpohodlnější prostředek, jaký byl kdy vytvořen, aby člověka dopravil z výchozího místa do cílové destinace,“ říká Dukhovny.

Alef létající auto
Zdroj: se souhlasem Alef

Cena není zrovna lidová

Podle společnosti Alef Astronautics je létající taxi navrženo tak, aby se dalo používat na krátké vzdálenosti – ideálně na cesty do práce, aby řidiči překonali dopravní zácpy.

Dukhovny u elektrického létajícího auta avizuje dojezd až 322 kilometrů a dolet až 160 kilometrů. Na silnici má Alef Model A maximální rychlost 40 km/h, maximální rychlost ve vzduchu zatím stanovena nebyla.

Létající automobil se prodává za 300 000 dolarů (v přepočtu asi 7 milionů korun) a lze ho předobjednat již nyní zaplacením zálohy. První dodávky šťastným majitelům jsou naplánovány na rok 2025.

Zdroj: se souhlasem XPeng, zdroj: The Sun, Reuters

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Koukněte na Mistry volantu a představte si, že to, co tam jezdí, bude ještě létat. Hrozné…

Comments are closed.