Země

Měsíc se vzdaluje od Země, zjistila NASA. Každý rok o necelé 4 centimetry

 • Měsíc se od Země neustále vzdaluje
 • Jednou možná odejde navždy

Měsíc a Země jsou kosmickými společníky od chvíle, kdy Měsíc před 4,5 miliardami let vznikl, pravděpodobně při srážce hypotetické planety Theia se Zemí. Oběžné dráhy těchto dvou těles se však v průběhu času měnily. Vědci zjistili, že se od nás Měsíc vzdaluje.


Nepřehlédněte: Apple představil levná sluchátka a všechny překvapil. Zvládnou to, co AirPody za 30násobek ceny


Měsíc a Země se vzdalují

Měsíc je bezpochyby nejzajímavějším tělesem, jaké na noční obloze můžeme pozorovat vlastníma očima. Že se od Země vzdaluje, zjistila NASA. V roce 1969 byly při misích Apollo na jeho povrchu instalovány koutové odražeče – jedná se o desky, které odrážejí světlo a vědci je využívají k přesnému měření.

Namířením laseru na reflektor a měřením času, za který se odrazí zpět na Zemi, jsou výzkumníci schopni určit vzdálenost mezi dvěma body s naprostou přesností. Měření však již delší dobu ukazují, že Měsíc se každý rok od Země vzdaluje, a to přesně o 38,2 milimetru.

Dnes je Měsíce od Země vzdálený je 384 403 kilometrů, ale dříve, před mnoha miliardami let, byl mnohem blíže. Vědci spočítali, že před 2,45 miliardami let měl den ve skutečnosti pouze 16,9 hodiny, zatímco dnes má oficiální hodnotu 24 hodin. Rychlost vzdalování naší přirozené družice však celou dobu není konstantní.

Pokud se podíváme do budoucnosti, pak asi za 50 miliard let nastane den, kdy dráha Měsíce dosáhne své maximální velikosti. V té době bude jeden oběh Měsíce (jeden měsíc) trvat 47 dní. Doba rotace Země bude také 47 dní, což znamená, že jedna strana Země bude vždy přivrácena k Měsíci, stejně jako je v současnosti jedna strana Měsíce vždy přivrácena k Zemi. Taková je alespoň prognóza vědců.

Měsíc
Zdroj: WikiImages / Pixabay

Kosmická loď Orion učinila první důležitý krok

O Měsíci se v posledních letech hovoří zejména v souvislosti s projektem Artemis. Úspěšný návrat modulu Orion zpět na Zemi v loňské roce je pro NASA významným úspěchem. V roce 2025 má dojít k návratu člověka na lunární povrch, což bude první krok k tomu, aby lidstvo na Měsíci založilo kolonii, která bude sloužit jako odrazový můstek pro budoucí lety na Mars.

Astronauti naposledy přistáli na Měsíci 11. prosince 1972. Američané Eugene Cernan a Harrison Schmitt z posádky Apolla 17 tam následně strávili tři dny průzkumem.

Zdroj náhledové fotografie: Javier Miranda / Unsplash, zdroj: Eclipse, IFLScience, NASA

Total
0
Shares
5 komentářů
 1. Ach, jo.
  Nadpis “Každý rok o necelé 4 centimetry”
  Článek :”každý rok ..přesně o 382 milimetrů.”
  Komentář. Ano, o 4 cm, přesněji o 38,2 mm/rok, ne 382 mm.

 2. To je tak, psát dokáže každý, ale počítat, tak to už jen někdo

 3. Článek :
  “Měsíc se od Země neustále vzdaluje
  Jednou možná odejde navždy”
  Komentář: nebude se vzdalovat neustále, zastaví se. Neodejde navždy.
  Měsíc zůstane nejbližším k Zemi a druhým nejjasnějším objektem na obloze po Slunci.
  Za 50 miliard let se vzdalování Měsíce zastaví, tedy průměrná rychlost za 50 miliard let bude jen 2 cm/rok, to odpovídá vzdálenosti 1 miliarda m = 1 milion km. Současná vzdálenost je 384 000 km.
  Vázanou rotací zaniknou slapové síly, které jsou příčinou zpomalování rotace Země, čehož důsledek je vzdalování Měsíce kvůli zachování momentu hybnosti soustavy.
  Solární konstanta Venuše je 1,9x větší jak v blízkosti Země.
  Povrch Venuše je 12x větší jak povrch Měsíce.
  Vzdálenost Venuše od Země- ta nejmenší- je 42 milionů km, to je 42 x víc jak bude za 50 miliard let. Měsíc bude vzdálen 1 milion km.
  Intenzita světla klesá se čtvercem vzdálenosti, Venuše tedy bude 42 *42 = 1742 x slabší jak Měsíce počítáno je kvůli vzdálenosti od Země.
  Albedo ( odrazivost) Venuše/ Měsíce je 0,65/0,12 = 5,4x větší jak Měsíce.
  Celkem poměr svitu Venuše/ Měsíce bude
  1742/(1,9*12*5,4) = 14,3 x bude Venuše ( když je nejblíže) méně jasná jak Měsíc ( v úplňku.)

 4. Slunce asi za 5 miliard let se stane červeným obrem sahajícím do blízkosti Země, ta se bude od Slunce vzdalovat a možná pohlcena nebude.
  Takže starosti s Měsícem za 50 miliard let asi nebudou hlavní problém Sluneční soustavy.

Comments are closed.