Apple EarPods

Apple představil levná sluchátka a všechny překvapil. Zvládnou to, co AirPody za 30násobek ceny

  • Levná drátová sluchátka nemusí být vůbec špatná. Naopak
  • Důkazem jsou nové EarPody as podporou technologie USB-C

V době bezdrátové komunikace a moderních AiPodů je snadné zapomenout na standardní drátová sluchátka EarPods, která kdysi dávno bývala součástí balení telefonu iPhone. Na tom není nic divného. Doba jde kupředu. Kabelová sluchátka dnes už používá málokdo, přesto Apple před několika dny v tichosti představil jejich vylepšenou verzi s konektorem USB-C, která podporuje funkci, s níž se setkáváme až u mnohem dražších sluchátek.


 Nepřehlédněte: Budou se přepisovat učebnice? Posledních 300 let si špatně vykládáme jeden z hlavních fyzikálních zákonů


EarPods podporují bezztrátový zvuk

Japonský portál MacOtakara při testování nových EarPodů zjistil, že podporují přenos zvuku bez ztráty kvality, tedy bezztrátový zvuk, což je u produktu, který stojí pakatel – 590 korun – vskutku impozantní.

„Když jsem sluchátka EarPods (USB-C) připojil k MacBooku Air (M1, 2020) a zkontroloval nastavení Audio MIDI, zjistil jsem, že vykazují rozsah 16bit/44,1 kHz až 24bit. Také jsem ověřil, že jsou vybavena převodníkem, který podporuje 48 kHz,“ píše překvapený redaktor japonského portálu.

Takže tady to máte. Přepracovaná sluchátka AirPods Pro 2 s nabíjením přes USB-C podporují bezztrátový zvuk při použití s připravovanou náhlavní soupravou Apple Vision Pro za 2 tisíce dolarů a drátová sluchátka EarPods s USB-C za 590 korun také podporují bezztrátový zvuk.

Připomeňme, že drátová sluchátka z balení iPhonů zmizela s příchodem řady iPhone 12. Apple tímto krokem „zabil dvě mouchy jednou ranou“: Ušetřil náklady a zároveň podpořil prodej bezdrátových sluchátek AirPods, která se mezitím stala mainstreamem.

EarPods
Zdroj: Apple

Co je bezztrátová komprese zvuku?

Většina technik komprese zvuku ztrácí určité množství informací obsažených v původním zdrojovém souboru. Bezztrátová komprese naproti tomu zachovává všechna původní data.

Apple vyvinul vlastní technologii bezztrátové komprese zvuku s názvem Apple Lossless Audio Codec (ALAC). Například celý katalog ve službě Apple Music je zakódovaný kodekem ALAC v rozlišeních od 16 bitů / 44,1 kHz (kvalita CD) až po 24 bitů / 192 kHz.

Co potřebujete

Přes kabel připojená sluchátka, zesilovač nebo napájené reproduktory

Jak zapnout nebo vypnout bezztrátový zvuk na iPhonu nebo iPadu

  • Přejděte do Nastavení > Hudba.
  • Klepněte na Kvalitu zvuku.
  • Klepnutím na Lossless audio zapnete nebo vypnete bezztrátový zvuk. V příslušné sekci také můžete zvolit kvalitu zvuku pro streamování a stahování

Zdroj náhledové fotografie: Jackson Simmer / Unsplash, zdroj: 9to5mac, MacOtakara

Total
0
Shares