Huawei Mate 20 Pro

Prodeje mobilů Huawei padají, v Číně už je lepší i Honor

  • Lídrem na obrovském čínském trhu je společnost Vivo
  • Huawei pomalu vyklízí pozice, nedostal se ani do TOP 5

Ve druhém letošním kvartálu bylo na čínský trh dodáno 78,1 milionu chytrých mobilních telefonů. Podle výsledků pravidelného výzkumu společnosti IDC došlo meziměsíčně k poklesu odbytu o 11 procent. Lídrem tramního trhu je Vivo. Naopak Huawei zaznamenal nejhorší výsledek ve své historii.


Psali jsme: Ředitel v Huawei na odstřel: Řekl, že autopilot Tesly zabíjí lidi


Nový průzkum IDC potvrzuje, že od Huaweie už se odvracejí také domácí zákazníci, protože portfolio firmy v posledních letech povážlivě prořídlo a konkurence mezitím chrlí jeden model za druhým.

Huawei trápí nedostatek čipů

Z podstatné části je to způsobeno vinou amerických omezení, kvůli kterým si na huaweie zákazníci nemohou stahovat oblíbené aplikace od Googlu, což platí hlavně pro západní trhy. Obecně ale platí, že se Huawei potýká s nedostatkem čipů pro své smartphony, a to platí i pro Čínu, kde podle IDC poprvé po několika letech v řadě vypadl z první pětky největších prodejců.

Huawei
Huawei, ilustrační | foto: GSMArena

Jedničkou na čínském trhu je Vivo, které drží témř 29 procent. Oppo je na druhém místě s podílem 21,2 % a třetí Xiaomi, které vykázalo meziročně 47% růst, si připsalo 17,2 % trhu. Apple je čtvrtý s tržním podílem 10,9 %, ale vůbec to největší překvapení najdeme páté příčce, kam se vyhoupl Honor (8,9 %). To je docela překvapivé vzhledem k tomu, že Huawei Honor prodal teprve nedávno a firma stále ještě konsoliduje své podnikání jako samostatný subjekt.

Total
2
Shares