iRobot Romba

Prodává se i v Česku! Robotický vysavač tajně nahrával svou majitelku, fotografie skončily na Facebooku

  • Robotický vysavač má jezdit po bytě a uklízet. Nic víc!
  • Roomba jedné Britky však zaznamenávala každý její krok

Robotické vysavače se ukázaly být jedněmi z nejlepších elektronických pomocníků, které doma můžete mít. Nemusíte se starat o neustálé přepojování kabelu při cestě bytem, nemusíte je brát do ruky a stejně bude vaše podlaha čistá. Obvykle jezdí v bytě po podlaze a uklízí, nikoli však v případě jedné Britky, jejíž fotografie v choulostivých situacích se dostaly až na Facebook. A vše způsobil robotický vysavač značky iRobot.


Nepřehlédněte: Češi a Slováci, radujte se! Tento starý telefon Xiaomi dostane nečekaně MIUI 14 a Android 13


Robotický vysavač jezdil po bytě a tajně nahrával

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že snímky byly pořízeny vysavačem Roomba J7 (v Česku tento model začíná na 16 tisících) a poté odeslány startupu Scale AI, který data (zvuk, fotografie a video) prodává platformám zabývajícím se trénováním systémů umělé inteligence (AI). A během tohoto procesu 15 fotografií (z celkového balíku asi dvou milionů fotek) nějakým způsobem uniklo na Facebook.

Mluvčí společnosti iRobot přiznal, že snímky byly jejich vysavačem pořízeny v roce 2020. Zdůraznil však, že ženu natáčel a fotografoval testovací robot s hardwarovými a softwarovými úpravami, které nejsou a nikdy nebyly přítomny u spotřebitelských produktů iRobot. Dodal, že podobná zařízení jsou běžně předávána testerům a zaměstnancům, se kterými má firma podepsanou dohodu, že veškerá shromážděná data, včetně videozáznamů, mohou být zaslána zpět společnosti pro účely školení.

Kdo za kauzu může? Žena, iRobot nebo snad někdo jiný?

Podle mluvčího jsou testovací roboti označeni samolepkou, která vizuálně upozorňuje na to, že stroj může fotit a nahrávat video. Lidem s testovacím vysavačem společnost údajně doporučuje, aby z jakéhokoli prostoru, v němž robot pracuje, odstranili vše, co považují za citlivé. Zástupce iRobot však odmítl médiím poskytnout kopie podepsaných dohod nebo poskytnout kontakt na někoho, kdo testovací Roombu používá nebo používal. Podezření, že uživatele mohou nahrávat i roboti běžně prodávaní v obchodech, tak firma zatím zcela nevyvrátila.

Dennis Giese z bostonské Northeastern University, který se specializuje na bezpečnost dat – zejména v oblasti domácích zařízení, jako je domácí asistentka Alexa společnosti Amazon – říká, že autonomní vysavače, jako je Roomba, jsou další oblastí, která vzbuzuje obavy: „Mohou jezdit po vaší domácnosti a vy nemáte možnost nic kontrolovat.“

Zdroj náhledové fotografie: Onur Binay / Unsplash, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares
1 komentář
  1. To je překvapení, jakmile má zařízení kameru nebo mikrofon popř obojí a zároveň připojení k internetu musíte počítat se šmírováním.

Comments are closed.