UFO, UAP

Proč nás mimozemšťané nekontaktují? Buď je nezajímáme nebo stále čekají na ten správný okamžik, myslí si vědci

  • Jsme ve vesmíru sami a pokud ne, proč se ještě neukázali?
  • Jedním z možných vysvětlení může být, že čekají na vhodnou chvíli

Tématem (ne)existence mimozemských civilizací se zabývají nejen fanoušci sci-fi, ale i mnozí renomovaní vědci. Jedna z nich, Sofia Sheikhová, je přesvědčena, že přišla na to, proč nás ještě mimozemšťané nekontaktovali. Podle ní možná stále čekají na vhodný okamžik.


Nepřehlédněte: WhatsApp nově funguje i bez internetu. Pokec s kamarádem umožní cizí člověk na druhém konci světa


Buď stále čekají nebo je nezajímáme

Vědci pátrali po signálech, které by mohly pocházet od vyspělých civilizacích, v období, kdy exoplanety z pohledu Země procházejí přímo před svými slunci. Právě tyto okamžiky by podle nich mohly být pro jiné vesmírné civilizace ideální příležitostí k vyslání signálu pozemšťanům ve snaze navázat kontakt.

„Exoplanetární tranzity jsou zvláštní tím, že je můžeme vypočítat jak my na Zemi jako pozorovatelé, tak i případné jiné technologické druhy v samotném exoplanetárním systému,“ uvedla postdoktorandka v oboru radioastronomie v institutu SETI Sofia Sheikhová. „Tato strategie nám pomáhá zúžit otázku, kde a kdy hledat zprávu v obrovských rozlohách vesmíru.“ 

Nová vědecká studie, publikovaná webem arXiv a plánovaná ke zveřejnění v časopise The Astronomical Journal, nenašla žádné důkazy o mimozemšťanech. Zkoumala však pouze tucet vzdálených planet. Od vynálezu rádiové technologie na konci 19. století uniká ze Země do vesmíru různé vysílání a občas, jako v případě slavné zprávy z Areciba, vysíláme do kosmu zprávy záměrně v naději, že se spojíme s inteligentními mimozemšťany. Galaxie je však velká, takže klíčovou otázkou je, kde hledat. 

Galaxie Cartwheel
Zdroj: se souhlasem NASA

Dostaneme někdy zprávu od mimozemšťanů?

Sheikhová a její tým se rozhodli pro odposlech vzdálených exoplanet, které procházejí před svými slunci, v takzvaném Schellingově bodě. Použili dalekohled Robert C. Byrd Green Bank Telescope v západní Virginii k hledání rádiových signálů z dvanácti exoplanet, jejichž tranzity byly pozorovatelné během krátkého okna v březnu 2018. Objevili spoustu rádiových signálů, ve skutečnosti téměř 34 000, ale 99,6 % z nich bylo možné ihned odmítnout jako radiové rušení ze Země.

Nakonec bylo zjištěno, že všechny signály kromě dvou byly způsobeny běžnou elektromagnetickou inferferencí. Krátké záblesky z planet Kepler-1332b a Kepler-842b, obou potenciálně skalnatých světů, jsou považovány za hodné dalšího sledování. Sheikhová nicméně dodala, že i tyto dva záblesky jsou téměř jistě způsobeny rušením a nejedná se o zprávy od vyspělých civilizací. 

Zdroj náhledové fotografie: Albert Antony / Unsplash, zdroj: LiveScience

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Koho by zaujímali ludia kteří všetko ničia však najhorší tvor na světě je človek všetko zabijú všetko zožerú zneužijú zničía znásilnia ekologie šetření přírody to je len fráza Grete sa vysmívají jeden druhého zabíjajú svět ako taký stejně končí už niet nápravy ani návratu

Comments are closed.