Galaxie

Překvapení pro NASA. Teleskop Jamese Webba našel galaxii, která by neměla existovat

  • Webb je dalekohled budoucnosti
  • Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru

Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST) rozhodně nezahálí. Zatímco před několika týdny spatřil hvězdnou „továrnu“, kterou vyfotil v zářivých barvách a neuvěřitelných detailech, nyní našel galaxii, o níž astronomové říkají, že by podle současných vědeckých poznatků vůbec neměla existovat.


Nepřehlédněte: Tenhle vynález může změnit svět elektrokol. Během šlapání se baterie bude nabíjet


Neměla by existovat, říká NASA

Nejpokročilejší a nejdražší teleskop v lidských dějinách je k nezastavení. Nově čirou náhodou objevil izolovanou trpasličí galaxii PEARLSDG, která je zvláštní tím, že nevytváří žádné hvězdy a nachází se v oblasti vesmíru, kde vědci nic neočekávali.

Co je trpasličí galaxie? Trpasličí galaxie je malá galaxie složená z několika miliard hvězd, což je malý počet v porovnání s Mléčnou dráhou, která obsahuje 200 až 400 miliard hvězd. Tyto menší galaxie často obíhají kolem svých větších sousedů, přičemž kolem samotné Mléčné dráhy obíhá přibližně 20 trpasličích galaxií, včetně Trianglu II a Malého Magellanova mračna. Předpokládá se, že jejich vznik byl silně ovlivněn interakcemi s jinými, většími galaxiemi.

PEARLSDG je mimořádná tím, že nemá obvyklé vlastnosti trpasličí galaxie, protože neinteraguje s jinými galaxiemi a také netvoří nové hvězdy. Vědci se proto domnívají, že by se mohlo jednat o vzácný případ tzv. izolované klidové galaxie – galaxie, která přestala produkovat hvězdy.

PEARLSDG
Zdroj: NASA

„Tyto izolované klidné trpasličí galaxie nebyly dosud až na relativně málo případů pozorovány. Jejich existenci vzhledem k našemu současnému chápání vývoje galaxií ve skutečnosti vůbec neočekáváme, takže skutečnost, že tento objekt vidíme, nám pomáhá lépe pochopit, jak galaxie vznikají,“ uvedl odborný asistent na Arizonské státní univerzitě Tim Carleton. „Obecně však platí, že trpasličí galaxie pokračují v tvorbě nových hvězd.“

Před tímto objevem se vědci domnívali, že izolované galaxie mohou vytvářet nové hvězdy nebo že se spojují s většími galaxiemi, jako je Mléčná dráha. Zdá se, že PEARLSDG, která leží 98 světelných let od Země, nesplňuje ani jeden z těchto předpokladů.

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. A nebude to tím, že se v minulosti dostala do gravitačního působení dvou velkých galaxií, které ji vystřelili pryč od ostatních. Mezi tím jí došel plyn a prach a tak se v ní přestali tvořit nové hvězdy.

  2. 98 světelných let od země? To jsme pořád u nás v mléčné dráze…

Comments are closed.