Chytrý telefon Apple iPhone

Pravda o výrobě iPhonů: Dělníci pracují v podmínkách, které připomínají peklo na zemi

  • Výroba nejpopulárnějšího telefonu na světě je vykoupena lidským utrpením
  • Dělníci si stěžují na otravy jídlem, mizerné platy a nelidské podmínky

iPhone je luxusní produkt, který stojí desetitisíce korun, ale jeho výroba si vybírá svou obrovskou daň. Mnozí dělníci v továrnách v Indii a Číně živoří a pracují v podmínkách, které spíše připomínají peklo na zemi než cokoli jiného.


Nepřehlédněte: Vědci zachytili záhadný signál z kosmu. Zní jako tlukot srdce a opakuje se, tvrdí


Co stojí za výrobou iPhonů?

Většina z vás nám dá určitě za pravdu v tom, že iPhone 13 je opravdu úchvatný telefon. Úspěch suverénně nejdražšího masově vyráběného telefonu světa je však v továrnách, které ho pro Apple připravují, vykoupen mnohdy až nelidskými podmínkami.

Mizerné platy dělníků, nelidské podmínky a občasná úmrtí

Už dříve uniklo, že v některých z podnicích, kde se pro Apple připravují součástky, lidé pracují doslova za pár korun nebo že výplatu občas vůbec nedostanou. Notoricky známé pak jsou tragické případy z továren tchajwanského Foxconnu, kde se kvůli tvrdým podmínkám zabily desítky lidí.

Vedení firmy dokonce přistoupilo k instalaci ochranných sítí, které měly „skokany“ odradit a zaměstnance nutilo k podepsání klauzule, ve které se zavazují, že se nezabijí. Pověst společnosti Apple značně utrpěla i poté, co se zjistilo, že jeho oblíbené iPhony a iPady vyráběly v čínských továrnách i děti.

Placená dovolená

Teď se na internetu objevilo další svědectví o tom, že pracovat v továrnách, kde se kompletují iPhony, je nefalšované peklo na zemi. Agenturu Reuters kontaktovalo několik zaměstnanců, kteří uvedli, že museli žít v ubytovnách zamořených krysami bez tekoucí vody a jíst plesnivé jídlo, přičemž jejich měsíční výplata činila pouze 140 dolarů (v přepočtu 3 400 korun).

Podobně zoufalé podmínky nedávno panovaly i v továrně v indickém Čennaí, kde se údajně přiotrávilo přes 150 zaměstnanců, kteří kvůli tomu skončili v nemocnici. Podnik byl okamžitě uzavřen a dělníci dostali placenou dovolenou, dokud továrna nesplní přísné standardy Applu.

Zdroj náhledové fotografie: Daniel Romero, zdroj: DailyStar, Guardian, Wired

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Snad si nemyslíte, že o tom kapitalista neví, tomu jde vždy pouze o zisk. Nebuďme naivní. Takže jsem rád a děkuji všem dětem a mizerně placeným dělníkům, že svou práci odvádějí dobře a já si mohu koupit kvalitní oblečení či elektrotechniku. Díky podobným padl třeba OP Prostějov.

Comments are closed.