Teleskop, vědci, signál, vesmír

Vědci zachytili záhadný signál z kosmu. Zní jako tlukot srdce a opakuje se, tvrdí

  • Vědci zachytili záhadný signál ze vzdálené galaxie
  • Zatím nemají nejmenší ponětí, co ho vysílá

Astronomové a vědci z univerzity MIT zaznamenali neobvyklý, periodicky se opakující, radiový signál, který připomínán tlukot lidského srdce. Netuší, odkud pochází ani co ho způsobuje.


Nepřehlédněte: ČEZ vydal aplikaci Proud. Mějte přehled o energiích, spotřebě a odečtech elektřiny


Příjem. Vědci zachytili záhadný radiový signál z vesmíru

Signál je odbornou komunitou kategorizován jako FRB. Rychlými radiovými signály (fast radio burst, FRB) se v radioastronomii míní radiové vlny ve vesmíru. Jednotlivé záblesky se vysílají buď jednou a neopakují se, nebo jsou (méně často) opakované. FRB ze vzdálených galaxií obvykle trvají jen několik milisekund, jenže tento trvá až tři sekundy, tedy tisíckrát více, než je průměr u tohoto jevu.

Signál, pojmenovaný jako FRB 20191221A, je ale fascinující i z dalšího důvodu. Periodicky se opakuje, a to s největší pravidelností, jakou astronomové u FRB kdy zaznamenali. Zdroj signálu se nachází několik miliard světelných let od Země ve vzdálené galaxii.

Objevil ho radioteleskop CHIME

Astronomové se domnívají, že signál může pocházet buď z rádiového pulsaru nebo magnetaru, což jsou extrémně husté pozůstatky ohromujících explozí supernov. Astrofyzik Daniele Michilli, který působí mimo jiné na univerzitě MIT, uvedl: Vypadalo to divně. Nejenže byl asi tři sekundy dlouhý, ale opakoval se s pozoruhodnou přesností. Záření přicházelo v každém zlomku sekundy. Bum, bum, bum. Jako tlukot srdce. Je to poprvé, kdy je samotný signál periodický.“

FRB 20191221A zachytil interferometrický radioteleskop CHIME, který sestává ze 4 stometrových polotrubkových konstrukcí a nemá žádné pohyblivé části. K pořizování snímků využívá pohybů Země. Rádiové vlny, které měří, jsou velmi slabé, a proto disponuje neuvěřitelně citlivými nástroji. Podle dostupných informací v reálném čase dokáže „chroupat“ takové množství dat, jaké v daném okamžiku protéká všemi světovými mobilními sítěmi.

Zdroj náhledové fotografie:Gontran Isnard / Unsplash, zdroj: techoutlook

Total
0
Shares