Google Pixel 4

Pozor, zemětřesení! Google začne varovat uživatele Androidu, Xiaomi to v tichosti ale dělá už roky

  • Z mobilů se systémem Android 13 se stanou seismometry
  • Google zavede novou funkci, která včas upozorní na zemětřesení

Mobilní telefony jsou čím dál více prošpikovány nejrůznějšími senzory a pomalu se stávají diagnostickými přístroji, které mohou pomoci odvrátit katastrofu. Google se letos rozhodl, že bude zachraňovat životy, a proto do nového Androidu 13 integruje jednu zásadní funkci. Tušíte správně, jedná se o upozornění na zemětřesení – smartphony tak přemění na malé seismografy. Je důležité zmínit, že dosud funkce fungovala jen v několika málo vybraných zemích, ale s příchodem aktualizace bude aktivní úplně všude.


Nepřehlédněte: Rusko se vrací do středověku. Jeho tanky používají elektroniku z praček a ledniček


Zemětřesení není žádná sranda

Fungovat to bude tak, že když telefon díky zabudovaným senzorům detekuje zemětřesení, Google zanalyzuje získaná data a pokud takových případů zaznamená víc, odešle včasné varování všem lidem v dané oblasti. Ti se tak budou moci rychle ukrýt a živelnou událost přečkat bez následků.

Už dříve americký technologický gigant uvedl, že při záchraně životů se počítá každá sekunda. Takže jsme zvědaví, jak to všechno bude fungovat v praxi. Mimochodem, upozornění na zemětřesení jsme už dříve viděli např. v nadstavbě MIUI 11 od Xiaomi, která byla vydána před více než dvěma roky. Google tedy dohání OEM výrobce smartphonů a tabletů, kteří využívají jeho operační systém.

Ve stopách postupného vylepšeování

Nový Android 13 se zaměří především na aktualizace soukromí a zabezpečení a personalizaci zařízení. Dojde např. k vylepšení designového jazyka Material You, který nově po zvolení tématu přebarví nejen nabídky aplikací a položky v menu, ale i všechny ikony na domovské obrazovce.

Systém také nabídne oprávnění pro zařízení Wi-Fi v blízkém okolí, dále se uživatelé mohou těšit na nový systémový výběr fotografií, lepší animace a efekty, nebo digitální peněženku Googlu. Vedle platebních karet do ní půjdou nahrát třeba i jízdenky, vstupenky, věrnostní karty nebo studentské průkazky.

K vydání finální verze operačního systému Android 13 pro širokou veřejnost dojde až za několik měsíců. Spekuluje se o podzimu.

Zdroj náhledové fotografie: Daniel Romero / Unsplash

Total
0
Shares
1 komentář
  1. No to když pojedu po D1 u Ostravy tak to bude hlásit pořád 😆

Comments are closed.