Rusko se vrací do středověku. Jeho tanky používají elektroniku z praček a ledniček

  • Rusové začali v bojových tancích využívat čipy z myček nádobí
  • Ne, to není vtip, ale realita dnešních dnů

Sankce uvalené na Rusko vedou k jeho technologické izolaci. Směrem dovnitř se země snaží tvrdit, že ji nic nebolí, ale realita je zcela jiná. Vyšlo totiž najevo, že Rusové montují do tanků čipy z ledniček a dalších domácích spotřebičů, aby byly schopné provozu. Upozornil na to server Bussines Insider.


Nepřehlédněte: Ruský vojenský dron připomíná práci amatérských modelářů. Natáčí zrcadlovkou po babičce a ovládá se obyčejným gamepadem


Rusko se rádo prezentuje jako lídr na poli sofistikovaných technologií, ale pravdou je, že prakticky žádné nevyrábí a musí je dovážet. Kvůli sankcím je shání všude možně. Svědčí o tom následující zpráva. „Máme zprávy od Ukrajinců, že když najdou opuštěnou ruskou vojenskou techniku, je plná čipů, které vymontovali z myček nádobí a ledniček,“ řekla ve středu senátnímu výboru americká ministryně obchodu Gina Raimondo.

Z pračky rovnou do tanku

Podle deníku The Washington Post se ministryně setkala s ukrajinskými úředníky, kteří jí řekli, že při prohledávání ruských tanků našli díly z ledniček a dalších veřejně dostupných spotřebičů, které byly použity k jejich opravě. Nejde přitom o ojedinělý případ, kdy se Rusko snaží nedostatek komponent lepit vším, co je zrovna po ruce.

Dron připomíná práci amatérských modelářů

Už dříve Ukrajinci sestřelili ruské drony, který byly opravovány obyčejnou lepící páskou a místo uzávěru palivové nádrže měly víčko z obyčejné PET láhve. Svět také oblétla zpráva, že ruští piloti stíhaček používají veřejně dostupné GPS navigace Garmin, protože vestavěné navigační systémy jsou natolik špatné, že mají problémy s orientací nad Ukrajinou.

Rusko bude mít s výrobou čipů 20 let zpoždění za západem

Vývoz amerických technologií do Ruska klesl v důsledku sankcí o necelých 70 procent a podobné to bude i v případě spojenců USA. Kvůli nedostatku zahraničních čipů dva hlavní ruské tankové závody – Uralvagonzavod Corporation a Čeljabinský traktorový závod, dokonce zastavily provoz.

Před nedávnem Rusové oznámili plány na oživení své churavějící výroby polovodičů. Odborníci nicméně upozorňují, že budou mít 15 let zpoždění za západem. Když tedy všechno půjde podle plánu.

Zdroj náhledové fotografie: Ryoma Onita / Unsplash

Total
0
Shares