Počítač, malware, Windows

POZOR: Obrovská hrozba pro počítače v Česku. Nebezpečný adware si lidé nevědomky stahují sami

  • Adware se zabydlí v počítači a maskuje se
  • V České republice představuje velké riziko

Uživatelé počítačů se systémem macOS by si měli dát velký pozor. Podle expertů společnosti ESET se totiž v květnu nebývale dařilo adwaru Pirrit. Velkou hrozbu představuje i trojský kůň Downloader.Adload, který může stahovat bez vědomí uživatelů doplňky pro webový prohlížeč.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop našel vzácnou molekulu, která umožnila vznik života. Vědci ji ve vesmíru hledali 50 let


Počítače Apple ohrožuje adware Pirrit

Adware Pirrit se začal do čela pravidelné statistiky kybernetických hrozeb vracet po krátkém útlumu již v dubnu letošního roku. V květnu se pak objevil ve více než třetině všech případů zachycených škodlivých kódů na platformě macOS v Česku a na Slovensku.

„V květnu se adware Pirrit znovu vrací do čela naší pravidelné statistiky, a to dokonce ve více než třetině všech zachycených detekcí. Protože adware je typem kybernetického rizika, které uživatelé většinou stáhnou do zařízení sami a dobrovolně jako součást jiných programů nebo her, v období letních prázdnin tak přirozeně rostou jeho detekce v souladu s tím, jak uživatelé tráví více volného času a nemusí být při práci s počítačem tolik ostražití,“ říká Jiří Kropáč z ESETu.

Pirrit se podobně jako další typy adwaru projevuje především velkým množstvím vyskakujících reklamních oken, vkládáním odkazů do webového obsahu či zvýrazňováním některých slov při prohlížení webových stránek. Také má negativní dopad na výkon zařízení.

Uživatelé však zpravidla hned nepoznají, že by zmíněné projevy měl na svědomí adware, a ten se tak může v zařízení ukrývat i několik měsíců. I když adware není sám o sobě nebezpečný jako jiné typy malwaru, může do zařízení stahovat další adware, přesměrovat uživatele na nebezpečné webové stránky nebo sbírat informace o jejich chování na internetu, což je problém.

hacker, macbook, apple
Zdroj: Azamat E / Unsplash

Programy stahujte pouze z App Storu

Typem škodlivého kódu, jehož úkolem je přimět uživatele ke stažení dalšího adwaru do zařízení, je trojský kůň Downloader.Adload. V květnu jeho detekce vzrostly na desetinu všech zachycených případů.

Právě změny v nastavení internetového prohlížeče nebo nově stažené doplňky, které ale nestáhli samotní uživatelé, mohou být spolehlivým ukazatelem přítomnosti adwaru v zařízení.

Třetí nejčastěji detekovaný škodlivý kód v Česku, Proxy.Agent, se tentokrát objevil v šesti procentech případů. Jeho úkolem je například sledovat odchozí webovou komunikaci a aktivitu uživatele na internetu – jaká vyhledává slova nebo jaké navštěvuje stránky.

I přestože není adware v porovnání s ostatním malwarem srovnatelně nebezpečný, bezpečnostní specialisté nedoporučují ho podceňovat. Sami uživatelé mohou přispět k tomu, aby se při stahování škodlivému kódu úplně vyhnuli, a to tím, že budou aplikace a programy vždy stahovat pouze z oficiálního obchodu App Store.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: ESET

Total
0
Shares