Muž, telefon

Používáte Samsung? Nový bankovní virus může napadnout i váš telefon

  • Další malware objeven v Google Play
  • Virus Anatsa útočil přes falešné aplikace
  • Hackeři se zaměřovali primárně na mobily od Samsungu

Kyberbezpečnostní experti z Threat Fabric objevili nový virus v oficiálním obchodě Google Play, který napadá androidové telefony. Nejvíce ohroženi jsou uživatelé smartphonů Samsung Galaxy, mimo jiné i ti z Česka a Slovenska.


Nepřehlédněte: Nová hrozba pro telefony: Nebezpečný malware zaviroval 193 aplikací. Připraví vás o peníze


Nebezpečné aplikace v Google Play

Odborníci odhalili v Google Play aplikace, které měly do chytrých telefonů svých obětí umisťovat nebezpečný bankovní malware Anatsa. Ten používá nástroj keylogger, díky kterému ví, jaké údaje kam zapisujete klávesnicí a může se vám tak dostat i do důležitého mobilního bankovnictví.

„Škodlivá služba AccessibilityService byla přizpůsobena pro interakci s prvky uživatelského rozhraní na zařízeních Samsung, což znamená, že v této fázi byli ovlivněni pouze majitelé mobilů od Samsungu,“ stojí ve zprávě Threat Fabric.

Konkrétně se mělo jednat o pětici aplikací z Google Play, které obsahovaly virus Anatsa. Jaké to byly?

  • Phone Cleaner – File Explorer
  • PDF Viewer – File Explorer
  • PDF Reader – Viewer & Editor
  • Phone Cleaner: File Explorer
  • PDF Reader: File Manager
Samsung, Galaxy
Zdroj: Daniel Romero / Unsplash

Google hrozbu odstranil

Všechny zmíněné aplikace byly na popud expertů ze společnosti Threat Fabric z oficiálního obchodu Google Play odstraněny, nicméně pokud je stále máte na svém telefonu, měli byste konat rychle, abyste se jich zbavili.

„Všechny aplikace uvedené ve zprávě byly z Google Play odstraněny. Uživatelé systému Android jsou automaticky chráněni před známými verzemi tohoto malwaru pomocí funkce Google Play Protect, která je ve výchozím nastavení zapnutá na zařízeních se systémem Android se službami Google Play,“ uvedl suše tiskový mluvčí Google pro britský deník Mirror.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: Mirror

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ach ten Android, bankovní virus sem, bankovní virus tam. A banky nám ty jejich aplikace cpát nepřestanou a nepřestanou. Co se týče té nebezpečnosti nejde jen o viry, ono se tam těm darebákům i povedlo strčit na oficiální repozitář cinknutou aplikaci té či oné banky.

Comments are closed.