Překvapený muž, telefon

Nová hrozba pro telefony: Nebezpečný malware zaviroval 193 aplikací. Připraví vás o peníze

 • Google Play znovu v problémech
 • Objevil se další otravný malware

Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Podle bezpečnostních expertů ze společnosti CloudSEK totiž 30 milionů přístrojů napadl nebezpečný virus.


Nepřehlédněte: Vědci odhalili tajemství 2000 let starého počítače. Stále netuší, kdo ho vyrobil


Zavirované aplikace

Bezpečnostní mechanismy společnosti Google jsou děravé jako cedník. Vědomi si toho jsou i kyberzločinci, kteří v posledních měsících značně zvýšili své úsilí a pašují do oficiálního obchodu Google Play jednu zavirovanou aplikaci za druhou. Tentokrát zlomyslný virus ukryli do 193 aplikací a her.

Alarmující je, že i když Google o problémů po nahlášení ví, tak smazal jen část zavirovaného softwaru – v digitálním katalogu nadále nabízí 43 zavirovaných aplikací a her.

Experti z CloudSEK tvrdí, že jen tyto aplikace nashromáždily více než 5 milionů stažení. Bezpečnostní firma odhaduje, že celkem bylo infikovanými aplikacemi zasaženo 30 milionů uživatelů.

Na prvním místě seznamu zavirovaných aplikací s největším počtem instalací je HexaPop Link 2248, následují Macaron Match, Macaron Boom, Jelly Connect, Tiler Master, Crazy Magic Ball, Bitcoin Master, Happy 2048 a Mega Win Slots.

Většina těchto aplikací patří do kategorie takzvaných příležitostných her, které jsou často staženy a používány jen krátce, než jsou v telefonu uživatele ponechány na neurčito.

Virus označovaný Android.Spy.SpinOk SDK má za cíl uživatele špehovat a krást jeho přihlašovací údaje k různým službám, včetně internetového bankovnictví.

Google přikládá pod kotel
Zdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Google Play není bezpečný

Nejúčinnější obranou proti malware je především prevence. Škodlivý kód se v případě platformy Android nejčastěji šíří prostřednictvím nelegitimních verzí známých aplikací a her z neoficiálních obchodů třetích stran.

Aplikace a hry jsou v těchto obchodech nabízené zdarma nebo v balíku spolu s dalšími aplikacemi a nástroji. Proto vždy aplikace a hry stahujte pouze z oficiálního katalogu Google Play, abyste se vyhnuli nákaze vašeho zařízení.

Jak se bohužel v poslední době několikrát ukázalo, ani oficiální obchod společnosti Google už není zárukou toho, že si do telefonu nestáhnete nezvaného škůdce.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: TechRadar

Total
0
Shares
1 komentář
 1. “Bezpečnostní mechanismy společnosti Google jsou děravé jako cedník.”
  “Proto vždy aplikace a hry stahujte pouze z oficiálního katalogu Google Play, abyste se vyhnuli nákaze vašeho zařízení.”
  Tak to mě dostalo! 😂😂😂😂😂

  Mimochodem, já celá léta Google Play v podstatě nepoužívám a stahuji aplikace téměř bez výjimky z jiných zdrojů. Právě proto, abych telefon” nenakazil “.

  Pan Bartoš možná někdy pochopí, co je virus, co je malware, spyware…, co je mazání a co odinstalace, co je kompaktní, co znamená LCD a LED… Ale myslím si, že pokud na to někdy vůbec přijde, tak já už budu dávno čichat ke kytičkám zespodu.

Comments are closed.