Facebook

Používáte Facebook? Možná máte nárok na tučné finanční odškodnění

  • Facebook vám může dlužit peníze
  • Tady je návod, jak to zjistit a připojit se k hromadné žalobě

Každý, kdo v posledních 16 letech používal Facebook, může mít díky hromadné žalobě na ochranu soukromí nárok na finanční vyrovnání. Podáním hromadné žaloby v roce 2018 se společnost Facebook dostala pod palbu kritiky za to, že umožňovala přístup k osobním údajům uživatelů třetím stranám, včetně výzkumné firmy Cambridge Analytica.


Nepřehlédněte: Teleskop Jamese Webba nahlédl do hlubin vesmíru a času. Takhle to vypadalo před 13 miliardami let!


Hromadná žaloba na Facebook

Ačkoli americká internetová společnost Meta Platforms (dříve Facebook) obvinění popřela, v prosinci 2022 souhlasila s urovnáním žaloby a zaplacením 725 milionů dolarů.

Přestože podle deníku Los Angeles Times urovnání stále čeká na konečné schválení soudem, předběžně schválená dohoda umožnila uživatelům začít podávat žaloby již nyní, aby se dostali do fronty na své potenciální odškodnění.

Podle dohody půjde 25 % prostředků na odškodnění na právní poplatky a další výdaje, takže pro ty, kteří žalobu podají, zůstane k dispozici 544 milionů dolarů. Na odškodnění mají nárok ti, kdo používali Facebook v období od 24. května 2007 do 22. prosince 2022. 

Online žádost je třeba podat do 25. srpna 2023. Platby se začnou rozesílat až po závěrečném schvalovacím jednání, které je naplánováno na 7. září.

Facebook
Zdroj: LoboStudioHamburg / Pixabay

Kauza Cambridge Analytica

Kauza týkající se úniku uživatelských dat vypukla v polovině března roku 2018, kdy se ukázalo, že údaje zneužila britská společnost Cambridge Analytica při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta.

Cambridge Analytica měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování. 

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: enterpreteur

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Na odškodnění máte nárok pouze v případě, že jste v tom období byli v USA…

    1. OK, podmínky splňuji, v USA jsem byla v roce 2013.

Comments are closed.