LSST

Pomůže najít mimozemský život? Největší digitální fotoaparát na světě zachytí i zrnka prachu na Měsíci

  • Kam se hrabou výrobci smartphonů
  • Pohleďte na úchvatný vesmírný fotoaparát
  • Bude použit pro výzkum vesmíru

Vědci už několik let se pracují na novém kosmickém fotoaparátu, do kterého vkládají obrovské naděje. Aby také ne, jedná se o jedinečný přístroj, který dokáže produkovat fotografie s rozlišením 3,2 gigapixelu. Mnozí doufají, že lidstvu pomůže odhalit záhady vesmíru, jako například temnou hmotu či temnou energii.


Nepřehlédněte: Netflix bez reklam končí! Nový nejlevnější tarif ale chtít nebudete, připravil by vás o rozum


Fotoaparát má rekordní rozlišení

V SLAC National Accelerator Laboratory technici dokončují největší digitální fotoaparát na světě. Až bude připraven, odešlou ho do Chile, kde bude nainstalován do středu observatoře Vera C. Rubin. Zde budou vznikat panoramatické snímky celé jižní oblohy. Vědci doufají, že díky podrobným informacím porozumí astrofyzikálním objektům lépe než kdy předtím.

V rámci dřívějšího testování pořídil fotoaparát v neuvěřitelných detailech snímek brokolice typu romanesco. Jde o největší fotku, jaká kdy byla pořízena na jediný záběr, tvoří ji 3,2 miliardy pixelů. Snímač vesmírného fotoaparátu se skládá ze 189 částí. Každý čip má rozlišení 16 megapixelů, jde o typ CCD a je 100milionkrát citlivější než lidské oko (měl by údajně vidět svíčku na tisíce kilometrů).

Na Měsíci zachytí neuvěřitelné detaily

Fotka brokolice je tak velká, že k jejímu zobrazení v plné velikosti by bylo potřeba 378 televizních 4K obrazovek, uvádí vědci. Nejdůležitější vlastností přelomového fotoaparátu je však jeho schopnost zaznamenávat objekty stomilionkrát méně jasné, než co zvládne lidské oko. Podle vědců je natolik výkonný, že zvládne pořizovat snímky, na kterých budou viditelné částice měsíčního prachu. S průměrem 1,57 metru je jeho primární čočka největší svého druhu a zapsána v Guinessově knize rekordů.

Vědci SLAC v uplynulých týdnech otestovali závěrku fotoaparátu a systém výměny filtrů. Do konce roku je pak čeká ještě poslední úkol: optimalizovat chladící systém. Teprve poté bude fotoaparát připraven na převoz do Chile, kde bude sloužit lidstvu.

Observatoř Vera C. Rubin se nachází na vrcholu El Peñón Cerro Pachón, 2 682 metrů vysoké hory v oblasti Coquimbo v severním Chile, kde se již nachází teleskopy Gemini South a Southern Astrophysical Research Telescope.

Až bude nový fotoaparát pracovat na plný výkon, každou noc pořídí 20 terabajtů dat, což během deseti let jeho plánovaného provozu bude představovat celkem asi 60 petabajtů informací, z nichž bude sestaven katalog asi 37 miliard nebeských těles.

Zdroj náhledové fotografie: SLAC National Accelerator Laboratory, zdroj: IE, IE, Stylemania

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Tak spuštění LSST bude kromě nedalekého ELT, který je zatím v hrubé výstavbě a již fungujícího Webba jedna z největších událostí ve vědě a astronomii. A konečně díky nepřetržitému sledování celé oblohy i solidní varování před různými asteroidy a kometami, které by mohly ohrožovat Zemi.

Comments are closed.