hacker

Podvodníci opět útočí na české mobily! Stačí jeden telefonát a máte po úsporách. Jak šmejdům nenaletět?

 • Čechy okrádají podvodníci přes mobil
 • Stačí jeden telefonát a přijdete o peníze
 • Jak šmejdům nenaletět?

Na telefonní čísla českých občanů volají stále neznámí podvodníci z ciziny. Předstírají, že jsou pracovníci známých firem, například se vydávají za technickou podporu Microsoftu, ve skutečnosti se však chtějí nabourat do vašeho počítače, ukrást přístupové údaje k internetovému bankovnictví a vyluxovat vám účet.


Nepřehlédněte: Češi, pozor na telefonáty údajné podpory Microsoftu. Jde o podvod!


Češi pozor! Podvodníci chtějí vaše peníze

Na kampaň tzv. vishingových telefonátů nedávno upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který detekoval vysoké počty těchto pokusů a přidal varování, že neočekává, že by se míra volání měla v nadházející době snižovat. Všechny telefonáty v rámci podvodné kampaně jsou charakteristické následujícími body:

 • Číslo je zpravidla zahraniční. Nejčastěji francouzské, německé a belgické
 • Operátor na lince se vám anglicky (většinou s přízvukem) představí jako zaměstnanec Microsoftu a sdělí vám, že je váš počítač infikován
 • Pokusí se získat si vaši důvěru pomocí společné kontroly několika hodnot, které lze nalézt na každém windowsovém stroji
 • Dále se vás pokusí navést ke stažení nástroje pro vzdálený přístup k počítači. Nejčastěji Anydesk, Supremocontrol nebo TeamViewer
 • V případě, že následujete jeho pokyny a navážete spojení, pokusí se ihned získat údaje o vaší platební kartě. Nejprve z prohlížeče, poté případně přímo z vás
 • Instruuje vás k potvrzení dvoufázového ověření zaslaných plateb
 • V některých případech otevře příkazový řádek a začne stahovat předchystaný malware (keylogger)
Češi pozor! Stačí jeden podvodný telefonát a máte po úsporách
Zdroj: Pickawood / Unsplash

Používejte hlavu, ať nenaletíte

Jako v jiných případech i u tohoto typu podvodu platí, že nejlepší obranou proti internetovým šmejdům je používání vlastní hlavy. Pokud vám někdo takový zavolá, vy hovor přijmete a spustí na vás v cizím jazyce nebo lámanou češtinou, neberte si žádné servítky a důrazně to položte, aby bylo protistraně okamžitě jasné, že tady rozhodně neuspěje. Vyhnete se tím opakovaným voláním v nadcházejících dnech. Podvodníci se totiž tak lehce nevzdávají.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares
38 komentářů
 1. …ano je zapotřebí si dát pozor na zlodějské šmejdy zejména ze Spojeného království VB a západní Evropy a USA…v žádném případě vám nebudou volat z ČLR, KLDR, Ruska, Vietnamu a dalších říší ZLA

  1. Je to přesně naopak: ti zloději volají z různých koutů světa, ale maskují se pod číslem pocházejícím z důvěryhodné země. Nejsou hloupí – kdyby zavolali z Ruska nebo KLDR, tak jim to nezvedne ani ten největší hňup.

   1. a ti co volají ze západu ti nemaskovaní jsou ti upřímní šmejdi, tak těm to hňupové neberou ale berou jim to rozumní dychtící po západu

   2. se musim omluvit v KLDR a v Rusku nemají mobily tam mají pouze hlad

  2. Já jsem měl nedávno hovor z Belgie. Ale zmeškal jsem ho. Dnes mi přišel e-mail, že jsem v americké loterii vyhrál 2 mil. euro. Divné, že? Americká loterie a euro. A odesilatel měl doménu BR – Brazílie. A nejčastější podvody jsou tuším z Nigerie.

   1. Mě někdo volal z čísla 57053141
    Také je to belgické číslo. Jsou to fakt šmejdi

   2. Ve spamu mám výhry v hodnotě 30mil. dolarů. Obejdu se bez nich 😱

 2. Nedávno mi zavolal někdo z českého čísla a lámanou ruštinou s tím, že “volá Policie ČR” a chtěl se za každou cenu bavit rusky. O co mu šlo jsem se už nedozvěděl. Vynadal jsem mu a položil jsem to.
  Bohužel jsem číslo obratem vymazal.
  Byla to chyba, měl jsem jej nahlásit. Třeba by to Policii – opravdové PČR pomohlo.
  Smůla.

 3. Ano mají pravdu v tomto článku Darebáci vymýšlejí čím dál větší podvody aby z nás dostaly údaje z platební karty a vysály kolikrát celoživotní úspory z bankovního účtu. Prosím vás NIKDY nikomu po telefonu ani do nějakých podvodných programů, které si musíte stáhnou na internetu, nezadávejte údaje z platební karty. Tyto podvody se šíří i přes internetové bazary jako Bazos, Sbazar, Aukro atd. Sám jsem na několik takových podvodníků narazil Vždy se jedná o stejný podvod. Dostat se do vašeho počítače a dostat se k údajům z platební karty. Zeptejte se ve své bance. jak se nejlépe chránit před těmito podvody.

  1. “Zeptejte se ve své bance …” – fakt jde tahle společnost po roce 1990 totálně do kopru. Na všechno se musíte ptát “odpovědných” osob, hlavně nepoužívat tu věc, co byla v základní výbavě hned po početí, HLAVU. Zkuste se trochu zamyslet a použít SELSKÝ ROZUM.

 4. Jo volaji mi cisla z Belgie. Horší ze pak volam manzelovi ktery tam pracuje protoze mam starch zda je v poradku.

 5. Telefonáty z Německa 5x a dnes dokonce z Belgie. Nikoho tam neznám, takže hurá s nimi na černou listinu a nahlášeny jako spam. Nic takového zvedat nehodlám.

 6. Taky mi nedávno volala nějaká dotyčná z německého čísla a to jsem hned položila 😀 Emaily okamžitě do bloku a hlásit spam. Pokud neznám neřeším. Je fakt, že emailů je mnohonásobně vícekrát za den. Chce to opravdu používat mozek jak se říká.

 7. 3 x z Belgie žádný jsem nezvedl ,protože tam nikoho neznám .

 8. zdrovna dneska cislo s ceskou predvolbou, ale pouze 8 čísel

 9. Dobry den, co znamena “durazne polozit”, nebo jak se takove durazne polozeni provadi? Dekuji.

  1. Švihnout s telefonem o zem. Čím větší silou to uděláte, tím důraznější to je.😃😅🤣😋😋😋

 10. Me volali z Francie,cizí čísla nezvedam a mám klid.

 11. na maily, kdy jsem zdědila velkou částku apod. odpovídám, že mne to potěšilo a věc předávám právníkům k dořešení. Nikdy se nikdo dále neozval. Už mi takové hlouposti nechodí.

 12. Během března a dubna se mě snažili kontaktovat taky. Celkem 5x. A čísla jsou:556 300 970-Moravian- Silesian region,,,, +4933 200 689 546 Bergholz-Rehbrücke ,,,,,, +33 602 374 390 Francie ,,+32 460 218 975 Belgie ,,,+491 782 896 639 Německo

  1. inSPORTline prodejna Vítkov bylo to první číslo… Ty je přirovnávás k podvodníkům jo?? 😀

 13. Když jsou lidi blbý, tak ať platí. Každá blbost něco stojí.
  Lidi jsou rozděleni na dva tábory, jedni mají infotmace z TV a i jiných médijí
  a ta druhá polovina používá vlastní mozek !!!

 14. Otevře si na mě hubu anglicky a já mu řeknu ať se naučí česky. Případně opakuji.
  Někdy neumět jazyky je výhoda…. 🙂

 15. píšete, že Podvodníci se jen tak nevzdaji. Ha, oni se nevzdaji do slova a do písmene! Ty bastardi jsou schopní vám volat roky, několikrát týdně klidně o neděli v sedm hodin ráno. obvykle Lámánou Anglictinou s Africkým přízvukem. Máme několikaleté zkušenosti. Nyní si našli i Česko. U nás to vedlo tak daleko, že jsme přistoupili k odpojení pevné linky (aby jsme se z toho nezblaznili) , kam telefonovali několikrát týdně stejně pouze oni. Je jedno, co jim řek nete, jestli jim pustíte hlasitý alarm do sluchátka, někdo z jejich moderátorů zavolá stejně brzy znovu! Číslo mění několikrát v měsíci, takže blokovat pomůže jen částečně, jakmile mají vaše číslo, zavolají zase. Nevím jakou výdrž budou mít s Českem, vzhledem k obecné nižší znalosti anglického jazyka a tedy potencionální nižší úspěšností. Pevné nervy s těmito nepříjemnými podvodníky,přeje Tučňák

 16. Mě volali z čísel, predvolba vždy +49
  – 6422899970
  – 221481455
  – 1776797273
  a 35108865
  Ale musím uznat že jedno nespokojene zvednutí s pár ang. vulgarismy, těm rozumí asi každý,
  a hned prestali volat

 17. Má cenu psát tyto články? Důchodci a debilové, kteří jsou jediní zranitelní u těchto “rafinovaných podvodů”, stejně nedokážou ani otevřít prohlížeč a přečíst si ten článek..

  1. Já, důchodce narozen v r. 1947 z vlastnoručně postaveného počítače s OS Linux Mint Jorgeho výplod vyvracím. Myslím si, že nezranitelný sebejistý Jorge nemá ani páru o tom, kolik lidí mého věku zvládá obsluhu počítačů, mobilů, tabletů a i dalších vymožeností “moderního” věku…

  2. Jsem důchodce a kupodivu jsem to zvládla…. otevřít, přečíst, odpovědět Jorge . Divné, že ?

 18. Měla jsem telefonát z Německa, típla jsem to a byl už klid, prozatím…

 19. A na ty negramotné důchodce jste přišel jak….:-))

 20. No, upřímně, aby tímto způsobem vytáhli prachy, tak to už člověk musí být opravdu hodně velký idiot. Taky mám na mobilu nepřijaté hovory bůhví odkud, ale nikdy se mi nepodařilo to včas zvednout, strašně rád bych si s nimi popovídal 🙂 a ve finále je poslal do prdele. Pokud existuje člověk, který po telefonu někomu cizímu nahlásí dvoufázové ověření a podobné věci, tak si zaslouží, aby mu byl účet vybílen, takovým hlupcům to přeji.

 21. Hovory ze zahraničí mám blokované,nikoho tam nemám,tak nevím proč by mě někdo volal.Nejčastěji mě volali z Francie a Německa,klidně několikrát po minutě…horší je to s “našimi” šmejdy,jim k uzavření smlouvy stačí pouhé ano!!!No posílám je vždy tam kde slunce nesvítí a mám potom docela dlouhou dobu klid.Vůbec se nebojte tyto naše šmejdy odpálkovat a rázně,oni s námi taky žádné slitování nemají!A cizí čísla nebrat!

 22. Mě pravidelně volají z Německa a Francie,nikdy to neberu, i když jsem zablokovala nevyžádané hovory,volají i 4 krát denně,jsou otravni jako stenice.

 23. Mě volá pořád někdo z ciziny neberu to ale jednou to zvednu a začnu jim vyhrožovat brutální vraždou udělám ze sebe psychouše.

 24. Když vám zavolají, tak jim pusťte hudbu ze seriálu “Profesionálové”, …a uvidíte jak zavěsí a prchnou.
  Na “ČT” si to stáhněte, ….v televizi to stále opakují, protože vedení ČT, chce stále větší výplaty a teď, jak se všechno zdražuje, tak určitě pracovníci ČT nepůjdou s komfortem “dolů”. ….kdo šetří, má za tři, ale pozor, ….jak budete šetřit, tak se vždy zdůvodní, proč se zdražuje.

Comments are closed.