hacker

Podvodníci opět útočí na české mobily! Kradou hesla do bankovnictví a šíří agresivní reklamu. Jak nenaletět?

 • Malware je novodobý nešvar
 • Otravní škůdci nám ztrpčují život
 • Na co si dát pozor a jak vir poznám?

Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android aktuálně čelí falešným aplikacím, agresivní reklamě a rizikům spojeným s platbami na internetu. Vyplývá to z průzkumu společnosti ESET.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop dostal vědce do kolen, nový snímek vesmíru je na hranici fyzikálních zákonů


České mobily v ohrožení

Ve více než třetině všech detekovaných případů pro platformu Android v Česku byl v červnu největším rizikem reklamní malware Andreed. Pokud tento trojský kůň infikuje váš telefon, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. I když se například v porovnání s bankovním malwarem nejedná o srovnatelně závažné riziko, může Andreed představovat nebezpečí pro naše soukromí. Dokáže totiž sbírat informace o uživatelích a jejich chování na internetu.

Útočníci k jeho šíření využívají falešné verze známých her a jejich různé modifikace. Uživatelé si Andreed stáhnou nejčastěji s aplikacemi z neoficiálních obchodů třetích stran. Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatel nepojme žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku. Jako bonus ke stažení ale získá také škodlivý kód.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

I přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní malware Cerberus. Šířil se prostřednictvím dropperu Agent.GJY a bezpečnostní analytici zaregistrovali hlavní útok od 3. do 5. června. Mezi hlavními hrozbami pro platformu Android v Česku je stále také trojan Triada. Ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se však stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Triada je navíc typem škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit.

Doporučení, aneb jak se bránit

Vedle obezřetnosti a stahování aplikací pouze z oficiálního obchodu, kterým je v případě platformy Android Google Play, doporučujeme operační systém telefonu a všechny aplikace v něm pravidelně aktualizovat na nejvyšší možné verze a používat spolehlivé bezpečnostní prvky, kterými jsou především zamykání a potvrzování operací v telefonu pomocí otisku prstu nebo rozpoznáním obličeje.

Jak poznat, že je telefon infikovaný virem

Poznat, zda byl váš telefon infikován virem, nebývá jednoduché, ale některá varovná znamení přece jen existují:

 • Aplikace se zničehonic chová nestabilně
 • Vyšší datové přenosy
 • Frekventované zobrazování reklam
 • Náhlé rapidní vybíjení baterie
 • Vysoké účty za telefon
 • Transakce na účtu bez vašeho vědomí
 • Neznámé aplikace
 • Citelné přehřívání zařízení

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay, zdroj: ESET

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.