Mars

Pod nánosy prachu pohřbený čínský rover rozlouskl záhadu vody na Marsu. Pořád tam je

  • Mars byl dříve podobný Zemi, na planetě se nacházela jezera a řeky
  • Rover Ču-žung přinesl další důkaz o nedávné vodní aktivitě

Číně se stále nepodařilo obnovit komunikaci se svým marsovským roverem Ču-žung (v anglické transkripci Zhurong). Ten byl uveden do stavu hibernace v květnu 2022 a podle původního plánu se měl „probudit“ již v prosinci. K tomu však bohužel nedošlo. I když je vozítko zřejmě pohřbené pod hromadou marsovského prachu a neschopné se dobíjet, neznamená to, že jeho mise nebyla úspěšná. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science Advances objevil Ču-žung na Marsu důkazy o existenci tekuté vody.


Nepřehlédněte: Konec vysokých účtů? Vědci dokázali vyrobit elektřinu ze vzduchu


Voda na Marsu

Vědci se domnívají, že na rudé planetě bylo kdysi vody dostatek. Protože však atmosféra Marsu tvoří pouhé jedno procento atmosféry Země, voda se již dávno vypařila a přesunula se hlouběji do nitra planety.

Podle nové výzkumné práce vědci použili tři přístroje roveru k měření složení povrchu marsovských dun v oblasti, kde Ču-žung přistál, a objevili popraskané vrstvy, které naznačují, že rudá planeta byla ještě před 400 000 lety vodním světem bohatým na sůl.

Experti zkoumali čtyři duny ve tvaru půlměsíce v oblasti Utopia Planitia a zjistili, že všechny miniaturní, větrem formované geologické útvary jsou pokryty tenkou, všudypřítomně rozlámanou slanou vrstvou, uvádí článek.

Vědci se již dlouho domnívají, že na Marsu se zhruba před třemi miliardami let nacházelo velké množství tekuté vody. Dramatické změny klimatu však způsobily, že velká část této vody zmrzla v podobě ledu, který je nyní uzamčen na pólech a většina planety zůstala vyprahlá.

Mise sondy Ču-žung je u konce

240 kilogramů vážící Ču-žung má šest vědeckých přístrojů včetně topografické kamery s vysokým rozlišením. Na Marsu přistál v květnu 2021, aby zkoumal povrchové půdy a atmosféru planety. Jeho dalším úkolem bylo hledat známky starověkého života. Pomocí radaru pronikajícího do země pátral po podpovrchové vodě a ledu.

K zimnímu spánku se uložil loni v květnu. Zprávy o tom, že od té doby nenavázal kontakt s vědci na Zemi, se poprvé objevily na začátku ledna letošního roku. A nedávno experti oznámili, že možná definitivně skončil. Domnívají se, že na solárních panelech roveru uvázlo velké množství prachu a proto se nedokáže nabíjet.

Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: Space, BGR

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Důležité je, že Čína dokázala na Marsu přistát hned na první dobrou, stejně jako přřed léty Amerika a navíc ještě přivézt fungující rover.
    Ostře to kontrastuje s Ruskem, tehdy Sověty, kteří se o to marně několikrát pokoušeli a nakonec obblbli celý svět s údajnými 12 vteřinami práce modulu na povrchu a snímkem-nesnímkem, který je zřejmě záznamen šumu přijímače na družici Marsu.
    Přistání se nepovedlo ani EU a Brotánii.
    Nejhůře skočil projekt EU/Rusko, který byl zrušen a evropský rover skončí asi v muzeu.

Comments are closed.