Energie

Konec vysokých účtů? Vědci dokázali vyrobit elektřinu ze vzduchu

  • Vyrábět elektřinu ze vzduchu? Vědci tvrdí, že to jde!
  • V době energetické krize by to pomohlo úplně každému

Vědci z Institutu biomedicínských objevů Monashovy univerzity v australském Melbourne našli způsob, jak získat elektřinu ze vzduchu. Informoval o tom časopis Nature.


Nepřehlédněte: Vědci objevili ‚podivný‘ meteorit, který je starší než Země sama. Odkud k nám přiletěl?


Konec drahé elektřiny?

Výzkumný tým vyrobil a analyzoval enzym spotřebovávající vodík z běžné půdní bakterie Mycobacterium smegmatis. Enzym nazvaný Huc čerpá vodík z atmosféry a přeměňuje ho na elektřinu. Vědci věří, že jde o mimořádný průlom, který by nám mohl pomoci zbavit se závislosti na fosilních palivech, tedy ropě a plynu.

Vědci zjistili, že mnoho bakterií může využívat vodík z atmosféry jako zdroj energie, a to i v prostředí chudém na živiny. Stopové množství vodíku v ovzduší je pro ně zdrojem energie, který jim pomáhá růst a přežít, a to i v antarktické půdě, sopečných kráterech a hlubokém oceánu.

Série experimentů s tímto enzymem ukázala, že purifikovaný Huc lze dlouhodobě skladovat při teplotách pod bodem mrazu nebo až při 80 stupních Celsia, aniž by ztratil schopnost generovat energii.

Bakterie, které enzym produkují, lze navíc pěstovat ve velkém množství, což z nich činí velmi udržitelný zdroj.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Huc může změnit způsob, jakým získáváme energii

Profesor Chris Greening z Monashovy univerzity řekl: „Už nějakou dobu víme, že bakterie mohou využívat stopové množství vodíku ze vzduchu jako zdroj energie, který jim pomáhá růst a přežít, a to i v antarktické půdě, sopečných kráterech a hluboko v oceánu. Ale až dosud jsme nevěděli, jak to dělají.“

Přestože je výzkum teprve na začátku, mohl by znamenat zásadní průlom v oblasti čisté energie. Nejdříve však musí vědci najít způsob, jak výrobu Hucu rozšířit, aby ho lidstvo mohlo využívat ve větším měřítku.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels / Pixabay, zdroj: Daily Star, The Cool Down

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.