Poco M3 Pro 5G

Poco M3 Pro 5G RECENZE: levný telefon, který překvapí fotoaparátem

Máme tu další chytrý telefon od čínského výrobce mobilních telefonů Xiaomi. Tentokrát jsme testovali model, který se u nás prodává zhruba za 5 000 korun. Poco M3 Pro 5G je cenově dostupný 5G mobil, který – jak už to u Xiaomi (Poca) bývá zvykem, má sympaticky nastavený poměr ceny a výkonu.


Nepřehlédněte: Recenze Poco F3: nejlepší telefon do 10 tisíc


Poco M3 Pro 5G: specifikace

Konstrukce plast, 161,8 × 75,3 × 8,9 mm, 190 gramů
Displej 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2 400 × 1 080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi
Operační systém Android 11 + MIUI 12
Čipset osmijádrový, 2,2 GHz, MediaTek Dimensity 700 5G
Paměť 4 GB RAM, 64 + 128 GB úložiště (UFS 2.2) + microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 2 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.4 + f/2.4, duální LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, Wi-Fi, GPS, USB-C, FM rádio, NFC, infraport, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 000 mAh, rychlonabíjení 18 W
Cena a dostupnost od 4 990 korun, květen 2021

Obsah balení Poco M3 Pro 5G a design

  • nabíjecí adaptér
  • kabel USB-C/USB-A
  • špendlík pro vyjmutí SIM
  • technický manuál
  • samotný mobil
  • průhledný plastový kryt

Co najdeme uvnitř po rozbalení krabičky? Kromě samotného telefonu zde máme špendlík pro otevření šuplíku se SIM, nabíjecí adaptér s výkonem 18 W a je tu dokonce i průhledné silikonové pouzdro. Chybět nesmí ani nálepky s nápisem POCO a nějaký ten technický manuál.

Když jsem telefon vzal do ruky, tak jsem byl potěšen tím, jak dobře se v ruce drží. V dnešní době smartphonů, kdy skoro každý má kolem sedmnácti centimetrů na výšku, je i ten necelý jeden centimetr znát. Poco M3 Pro 5G měří 161,8 × 75,3 × 8,9 mm a má hmotnost 190 gramů.

Poco M3 Pro 5G
Poco M3 Pro 5G | foto: FONETECH

Zpracování

  • rozměry 161,8 × 75,3 × 8,9 mm
  • hmotnost je 190 gramů
  • plastová konstrukce

Přední strana ničím nepřekvapí. Rámečky jsou trochu větší a brada širší, ale chápu, že v této cenové třídě nemohu chtít zázraky. Průstřel přední kamery je posazen na horní střed displeje a i ten je podle mě zbytečně velký. Středový rám je samozřejmě z plastu, ostatně jako celé tělo telefonu. Nahoře máme 3,5mm jack pro sluchátka a infraport a na spodní hraně pak hlasitý reproduktor a USB-C konektor pro nabíjení.

Na pravém boku najdeme kolébku hlasitosti a tlačítko pohotovostního režimu a v něm integrovanou čtečku otisku prstů pro autentifikaci uživatele. Proti čtečce v bočním tlačítku nemám námitek a naopak toto řešení upřednostňuji před skenerem v displeji – je pro mě uživatelsky příjemnější i rychlejší.

Menší problém však nastává, otočíme-li telefon na zadní kryt. Už teď tam je otisků až hanba. Povrch se leskne jak psí…. a neskutečně se patlá. Navíc se jedná o levný plast, takže ani krásy moc neudělá. Doporučuji mobil hned po vyndání z krabičky vložit do přiloženého silikonového pouzdra, jinak se uleštíte k smrti. Na levé horní straně lesklých zad je dlouhý černý pruh a v něm kromě nápisu POCO také tři s mírně vystouplé fotoaparáty.

Displej a výkon překvapí

  • IPS panel s jasem 400 nitů
  • Full HD+ rozlišení, krycí sklíčko Gorilla Glass 3
  • obnovovací frekvence 90 Hz

Na přední straně nám svítí 6,5palcový displej s Full HD+ rozlišením (2 400 × 1 080 pixelů). Poměr stran panelu je 20:9 a jemnost 405 ppi (bodů na palec). Je zde možnost nastavení rychlé 90Hz obnovovací frekvence, za což musím Poco pochválit. Je díky tomu uživatelsky příjemnější displej používat, jelikož co se týče barevného podání a pozorovacích úhlů, tak to není žádný zázrak. Spokojený jsem byl naopak s dobrou čitelností na slunci, díky dobře fungujícímu automatickém kontrastu jsem neměl žádný problém.

Poco M3 Pro 5G
Poco M3 Pro 5G | foto: FONETECH

Zapotí se u her? A co reproduktor?

  • osmijádrový Dimensity 700 vyrobený 7 nm
  • grafiku vykresluje jednotka Mali-G57 MC2

Výkon na Pocu M3 Pro 5G jevíceméně dostatečný. Použit je procesor od MediaTeku a ač nejsem zrovna příznivcem těchto čipů, musím uznat, že v telefonech nižší i střední třídy občas dokáží divy. Xiaomi vsadilo na čip z řady Dimensity, konkrétně na typ Dimensity 700 s integrovaným 5G, který v námi testované variantě Poco M3 Pro 5G doplnila 6GB operační paměti. V populárním benchmarku Antutu získal telefon 331 451 bodů a bez problémů rozběháte plynule na střední detaily i takové hry jako Call Of Duty Mobile.

Dost chvály! Je tu jedna z mála věcí, co se mi opravdu nelíbí, a tou je hlasitý reproduktor. Přežil bych, že smartphone nenabízí stereo reproduktory, i když dnes by to mohlo být standardem i v cenové relaci kolem pěti tisíc. Ale co jen tak nedokážu prominout, to je kvalita zvuku. Není vlastně žádná. Žádné basy, žádné středy a při vyšší hlasitosti je zvuk z něj až nepříjemný. Ještěže tu máme aspoň ten 3,5mm audiojack pro sluchátka. Z další výbavy zmíním ještě NFC pro bezkontaktní platby, infraport pro ovládání domácí elektroniky, Bluetooth 5.1 a FM rádio.

Poco M3 Pro 5G si můžete pořídit ve třech barvách: černá, modrá a žlutá a dvou paměťových variantách:

  • 4 GB/64 GB
  • 6 GB/128 GB

Systém s Poco Launcherem

Telefon běží na Androidu 11 a je v něm předinstalovaná nadstavba MIUI 12. Systém používá jako ovládací program Poco launcher. Je stejný jako u telefonů Xiaomi, liší se jen možností mít šuplík s aplikacemi, do kterého se dostanete přetáhnutím prstem od zdola nahoru.

Poco M3 Pro 5G a operační systém
Poco M3 Pro 5G a operační systém | foto: FONETECH

Jak fotí? Nezklame hlavní fotoaparát?

Poco M3 Pro 5G
Poco M3 Pro 5G | foto: FONETECH

V telefonu je důležitý zejména zadní snímač s 48Mpx rozlišením a světelností f/1,8 (po spojení je výsledkem 12Mpx fotografie), další dva snímače tu jsou prakticky jen do počtu. Oba mají totiž rozlišení 2 Mpx a jeden slouží pro lepší focení portrétních snímků, druhý pro makrofotografii. Širokoúhlý senzor zde chybí.

Jaká je tedy kvalita fotek? Bude záležet na tom, jak moc vysoké nároky máte. Pokud vám na fotkách tolik nezaleží a chcete sem tam udělat jen pár momentek, tak vám bude stačit vestavěná aplikace na focení MIUI Camera.

Za mě to není zrovna moc povedená aplikace na focení. Snímky z ní jsou bez větších detailů, postrádají dynamický kontrast a barevná věrnost někdy taky není zrovna z nejlepších. Ale na běžné příležitostné focení určitě postačí. U nočních fotek jsem měl občas problém s velkým přeostřením při konečném postprocesu.

Obrovská změna nastává ve chvíli, kdy si do mobilu nainstalujete alternativní aplikaci na focení – Google Camera. Ta ze senzoru vymáčkne doslova maximum a najednou tu máme snímky plné živých barev, detailů a hlavně použitelný výstup v nočním režimu. Kvalita výsledných fotek je hned řádově někde jinde.


Nepřehlédněte: Google Camera je zázračná appka, která rapidně zlepší kvalitu vašich fotek


Na závěr podotýkám, že aplikace Gcam v telefonu sice funguje, ale má trhanější pohyb. Důvod je prostý – hardware od MediaTeku. Gcam není pro tyto procesory optimalizovaná. Osobně jsem používal  verzi BSG v8.1 ze stránek Celsoazevedo.

Video můžete natáčet s elektronickou stabilizací v rozlišení Full HD. Za hezkého počasí jsou videa dokonce i koukatelná a plynulá. A nakonec tu máme přední 8Mpx kamerku pro autoportréty/videohovory, která kvalitou na nějaká ta selfíčka rozhodně postačí.

Galerie

Výdrž baterie

Výrobce do telefonu integroval baterii o kapacitě 5 000 mAh. Ano, na dva dny se dostanete, ovšem pouze za střídmého používání. Pokud budete hrát hry nebo se bavit focením přes Gcameru, tak z Poco M3 Pro 5G vymáčknete maximálně den používání. Za vinu to dávám IPS displeji s 90 Hz (frekvenci lze přepnout na 60 Hz) a také celkem „žravému“ procesoru. Tady hodnotím telefon neutrálně. Žádná extra výdrž, ale taky ne podprůměrná.

Proč si Poco M3 Pro 5G koupit?

Tak jak teda? Doporučím vám Poco M3 Pro 5G? Jednoznačně ano! Za svých pět tisíc korun dostanete solidní výkon, podporu 5G sítí a pokud obětujete pár minut času, tak i kvalitní fotoaprát. Z vlastních řad Poco M3 Pro 5G konkuruje Redmi Note 10, který nabídne kvalitnější AMOLED displej i širokoúhlý fotoaparát – i když jak známo, u těchto obyčejných 8Mpx senzorů to zase tak zásadní výhodu nepředstavuje. Jenže Redmi Note 10 ubírá zase na výkonu (jen Snapdragon 678) a nemá podporu 5G ani NFC pro bezkontaktní platby. Za cenu pět tisíc korun tu máme také model Realme 8 5G který má stejný displej, identický výkon, ale odladenější (svižnější) systém. Já si Poco M3 Pro 5G hodně oblíbil a během testování s ním byl velmi spokojený.

Co se nám líbí:

  • jemný a svižný displej (90 Hz)
  • dobře padne do ruky
  • na svou cenu dobrý výkon
  • možnost bezkontaktních plateb přes NFC
  • pěkná kvalita fotek (s použitím Gcamery)
  • podpora 5G sítí
  • solidní výdrž baterie s rychlým nabíjením

Co se nám nelíbí:

  • mizerná kvalita hlasitého reproduktoru
  • plastová lesklá záda se rychle zašpiní
  • dva naprosto zbytečné 2Mpx senzory
Total
0
Shares