Invalidní vozík

Po deseti letech na vozíku znovu chodí. Na nohy bývalého vojáka postavila robotická kostra

  • Richard Neider je americký válečný hrdina
  • 10 let byl upoután k invalidnímu vozíku
  • Teď se však stalo něco, co dosud pokládal za nemožné

Více než dekádu byl veterán americké armády Richard Neider upoután na invalidní vozík, ale teď se znovu postavil na nohy. Nikoli však zázrakem, ale díky motorizovanému exoskeletu ReWalk Personal 6.0.


Nepřehlédněte: Vůbec první kompletní mapa mozku mouchy odhaluje děsivou podobnost se sítěmi umělé inteligence


Díky exoskeletu znovu chodí

Chtěli byste mít sílu jako Superman? Chtěli byste běhat rychle jako auto? Určitě ano! Ale věřte, že na světě existují lidé, kterým by dali cokoli, jen aby opět začali chodit. Své by o tom mohl vyprávět jeden americký veterán z Arizony, který byl přes deset let upoután na invalidní vozík kvůli poranění míchy. Teď Richard Neider znovu chodí a vděčí za to speciálnímu obleku.

Voják byl roky upoután na invalidní vozík poté, co byl vážně zraněn při incidentu s improvizovaným výbušným zařízením (IED) v Iráku. Už dávno se smířil s tím, že nikdy nebude chodit, ale vývoj technologií jde mílovými kroku kupředu a dnes díky exoskeletu ReWalk Personal 6.0 žije celkem „obyčejný“ život.

„Když jsem v něm, nikdy se nepřestanu usmívat,“ říká bývalý armádní seržant. „Je to naprostá nezávislost, mohu se postavit na nohy a hovořit s každým takzvaně z očí do očí. Mohu být opět stojícím chlapem, nejen vzorem,“ pokračuje.

Vojáka ničila psychika

Veterán v rozhovoru pro americká média popisuje, že nejtěžší jsou deprese. Proto když se po letech znovu postavil a viděl, jak se jeho nohy hýbou, byl to pro něj jeden z nejúžasnějších zážitků. „Největším handicapem nebyla moje neschopnost chodit, ale způsob, jakým jsem se na věci díval. Šlo o mentální stránku věci. Jakmile jsem na to přišel, mohl jsem se začít posouvat vpřed a uvědomil jsem si, že můžu dělat všechno, co dělají ostatní. Jen to teď dělám trochu jinak,“ dodal.

Podle fyzioterapeuta Dana Bonarotiho mohou exoskeleton používat nejen lidé odkázaní na vozík, ale také pacienti po mrtvici nebo jedinci s neúplným poškozením míchy. Kamenem úrazu u podobného medicínského zařízení je vždy jeho cena. Exoskeleton je drahý, stojí závratných 75 tisíc amerických dolarů, v přepočtu 1,8 milionu korun, což ho pro mnoho lidí činí nedostupným.

Zdroj náhledové fotografie: SGENET / Pixabay, zdroj: DailyMail

Total
0
Shares