Kamera, sledování

Plášť neviditelnosti existuje a stojí necelých 7 000 Kč: Speciální svetr z vás udělá žirafu, aby oklamal bezpečnostní kamery

  • Italský start-up Cap-able se vytáhl
  • Vytvořil speciální svetr, který oslepí kamery s umělou inteligencí

Tým italských návrhářů představil celkem obyčejně vypadající kolekci oblečení Manifesto. Na první pohled zaujme jen tím, že je trochu extravagantní. Ale právě to má svůj účel! Neobvyklé vzory blokují biometrické údaje a matou kamery s umělou inteligencí – AI si pak myslí, že nositel je pes, zebra nebo žirafa.


Nepřehlédněte: Netflix začne šikanovat zákazníky. V Česku po nich bude vyžadovat kód pro sledování, když nebudou doma


Svetr funguje jako plášť neviditelnosti

Stále více lidí má strach z neustálého dohledu veřejných kamer s technologií snímání obličeje. Ve střední Evropě jde zatím naštěstí o hudbu blízké budoucnosti, v totalitních státech již ale na obyvatele dohlíží miliony očí s AI. 

Možná právě proto vytvořil tým italských návrhářů ze start-upu Cap-able oblečení, které dokáže superchytré algoritmy umělé inteligence pro rozpoznávání obličeje snadno obelstít. Kolekce Manifesto zahrnuje triko, svetr a tepláky, pro co nejdokonalejší kamufláž ve skutečném světě.

Oblečení používá speciální maskovací vzor, který ruší algoritmy rozpoznávající lidi, namísto toho si bezpečnostní kamery myslí, že nositel je zvíře – pes, žirafa nebo zebra. 

Cena speciálního oblečení není lidová. Na druhou stranu nákupem získáte něco, co funguje podobně jako plášť neviditelnosti. Triko po přepočtu přijde na 6 800 Kč, zatímco svetr a tepláky na 10 200 Kč, respektive 6 600 Kč.

Kdy se dočkáme Arabelina prstenu?

Pláštěm neviditelnosti se nezabývají jen Číňané, ale také vědci z Marylandské univerzity, kteří vytvořili plášť neviditelnosti v podobě svetru s vánoční tématikou. Na oblečení navrhli bizarní vzor, který algoritmy zmate natolik, že stroj člověka nerozpozná. Výzkumníci předvedli, jak svetr funguje na fotografiích a videu, kdy je nositel neidentifikovatelný v davu lidí, jejichž obličeje jsou v reálném čase sledovány. Psali jsme o tom zde.

Zdroj náhledové fotografie: vjkombajn / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Bohužel, že to nebere jeden model rozpoznání osob, to ještě zdaleka neznamená, že to ošálí i další.
    A i kdyby ošálili všechny současné modely, zítra je mohou natrénovat jinak a už to fungovat nebude.
    Chtělo by to spíš něco takového:
    https://live.staticflickr.com/29/52285453_6852f770d5_b.jpg

    BTW: Sama o sobě není sbírání dat a detekce, problém.
    Problém může být kdo, jakým způsobem a za jakým účelem s těmi daty pracuje, jak jsou zabezpečeny.

Comments are closed.