Planeta Devět

Planeta Vulkán ze Star Treku neexistuje, přiznala NASA. Došlo k velkému omylu

  • Tohle je konec všech nadějí
  • Vulkán ze Star Treku neexistuje

Před šesti lety astronomové oznámili, že našli exoplanetu, jež nápadně připomíná planetu Vulkán ze slavného seriálu Star Trek, která byla domovem prvního důstojníka vesmírné lodi Enterprise Spocka. Nacházet se měla pouhých 16 světelných let od Země. A to přesně tam, kam ji v roce 1991 umístil tvůrce seriálu Gene Roddenberry. Z nové studie, publikované serverem The Astronomical Journal, však vyplývá, že Vulkán neexistuje. Údaje prý byly chybné, respektive šlo o falešně pozitivní detekci.


Nepřehlédněte: Vzdálené galaxie jsou na dosah. Warpový pohon nás k nim dostane za pár minut, říkají vědci


Naděje pohasla. Vulkán ze Star Treku neexistuje

V roce 1966 debutoval televizní seriál Star Trek, jenž fanouškům představil fiktivní postavu jménem Spock z planety Vulkán, která obíhá kolem skutečné hvězdy 40 Eridani A. O 52 let později astronomové oznámili, že poblíž této hvězdy objevili exoplanetu, čímž dali vzniknout teorii, že domovská planeta prvního důstojníka vesmírné lodi Enterprise skutečně existuje. Vše je ale nakonec jinak.

Nově astronomové tvrdí, že signály interpretované jako známky existence světa poblíž 40 Eridani A neboli HD 26965 – hvězdy, kolem níž obíhá planeta Vulkán v seriálu – byly falešně pozitivní a nebyly generovány exoplanetou. Podrobnější analýza odhalila, že signály pocházejí od samotné hvězdy.

Jedná se o čtvrtou práci zabývající se možnou existencí skutečného Vulkánu a třetí, která žádnou exoplanetu nenašla (první studie byla více méně neprůkazná).

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Nic víc než sci-fi

To, co je smutnou zprávou pro fanoušky většinou stoického pana Spocka, je však skvělou zprávou pro vědu. Výsledek nového pozorování dokazuje účinnost nových kosmických aparátů, které mají vědci k dispozici pro revizi nejednoznačných detekcí. Fanoušci Star Treku musí v každém případě spolknout hořkou pilulku.

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay, zdroj: Science Alert, The Astronomical Journal

Total
0
Shares