Země

Bude se lidstvo stěhovat? Vědci NASA našli planetu, která je dvojčetem Země

  • Ve vesmíru možná nejsme sami.
  • Data z teleskopu NASA vědce znervózněla.

Americká NASA hlásí, že se jí povedl mimořádný objev. Ve vzdáleném vesmíru objevila exoplanetu, která má stejné složení jako Země, je hlavně z kamene a železa.


Nepřehlédněte: Vzdálené galaxie jsou na dosah. Warpový pohon nás k nim dostane za pár minut, říkají vědci


Objevili planetu podobnou Zemi

Vědci našli lákavý svět. Je velký asi jako naše modrá planeta, nachází se „pozoruhodně blízko“ naší sluneční soustavy a mohl by vyhovovat životu, jak ho známe, píše server IFLScience.

Extrasolární planeta pojmenovaná Gliese 12b obíhá kolem malého červeného trpaslíka a nachází se asi jen 40 světelných let od Země v souhvězdí Ryb. Šířka exoplanety – kterou tým objevil pomocí družice Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) – se odhaduje na přibližně 1,1násobek šířky Země, takže je podobná naší planetě i Venuši, která je astrofyziky často nazývána „dvojčetem“ našeho světa ve sluneční soustavě.

Gliese 12b obíhá kolem své hvězdy tak blízko, že její rok trvá pouze 12,8 pozemského dne. Přestože červený trpaslík je asi o čtvrtinu větší než Slunce, je mnohem chladnější. To znamená, že i když se Gliese 12b nachází v jeho blízkosti, která se rovná pouhým sedmi procentům vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí, stále se nachází v obyvatelné zóně.

Co je obyvatelná zóna? Jedná se o oblast, kde by kapalná voda, životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi, mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Jsme ve vesmíru sami?

„Nejzajímavější je, že se jedná o planetu, která je opravdu blízko. Ve skutečnosti je to jedna z nejbližších tranzitujících planet k Zemi,“ říká vědkyně z University College of London Larissa Palethorpe. „Buď se nachází v obyvatelné zóně, nebo je přímo na jejím okraji, takže by mohla být obyvatelná.“

NASA zatím netuší, zda má exoplaneta atmosféru. Výzkumníci doufají, že se jim brzy podaří získat data z Webbova teleskopu k bližšímu zkoumání, aby záhadě přišli na kloub.

Pokud jde o objevování vzdálených mimozemských světů, astronomové většinou spoléhají na metodu založenou na tzv. tranzitech, která využívá přechodu nebeského objektu před hvězdou, což má potvrdit jeho existenci. Metoda se zaměřuje na poklesy v rentgenovém záření, nikoli na světlo samotné hvězdy.

Do dnešního dne bylo objeveno více než 5 600 planet mimo sluneční soustavu neboli exoplanet, ale Zemi 2.0 astronomové stále nenašli. To však neznamená, že nepozorovali světy, které mají podobnou velikost a hmotnost jako Země. Našli jich poměrně dost, ale objevit planety velikosti Země, které mohou být obyvatelné, je zcela něco jiného. 

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: IFLScience, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares
8 komentářů
    1. Asi tak nějak. Pokud se i tam zmocní movi politici, dopadne to stejně jsko tady na Zemi.

      1. Zákon silnějšího, pokud chceme jako lidstvo prežít, musíme najít další světy.

  1. Takže lidi se chystají zničit další planetu???

  2. Kde tam budou chodit nakupovat ? Do Lídlu, nebo Kauflandu ?
    Kde tam budou bydlet ? Čím tam budou topit v zimě ?

    Hlouposti !

  3. Tak tam pošleme všechny politiky světa a uvidíme jestli přežijí. 😃😃🥂

    1. Tohle se mně líbí a mám za to jestli už není pozdě.

Comments are closed.